Jinekoloji

Dismenore (Ağrılı Adet Görme)

Çoğu kadın adet dönemini hafif düzeyde rahatsızlık ile geçirirken, daha az oranda kadın dismenore tanısı alır.

Günlük yaşamdaki işlevselliğini etkileyecek düzeyde, bele ve bacaklara yayılabilen, karnın alt bölümünde ağrı ile kendini gösterir. Bu ağrıya bazen bulantı, kusma, baş ağrısı, sık idrara gitme, ishal veya kabızlık eşlik edebilir.

Ağrı çoğu zaman adetin başlamasından bir gün sonra en şiddetli düzeyine ulaşır.

Organik bir neden olmadan (primer dismenore) görülebildiği gibi endometriozis, pelvik inflamatuvar hastalık, adenomyozis veya fibroidler gibi patolojiler sonucu da ortaya çıkabilir (sekonder dismenore).

Tedavide ibuprofen, naproksen gibi nonsteroid antineflamatuvar ilaçlar en sık kullanılan ilaçlardır. Ayrıca korunma hapları da ovülasyonu engelleyerek ve ağrıya yol açan prostoglandin üretimini düşürerek semptomları azaltmada etkindirler. Egzersizlerin ve karın bölgesinde hafif sıcak uygulama yapılmasının da etkili olduğu bilinmektedir.

Doktor hakkında

Op. Dr. Can Pahalı

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Klinik Psikoloji alanında yüksek lisans yaptı. Cinsel Terapi Enstitüsü’nde (CİSED) cinsel terapi eğitimini tamamladı. Hipnoterapi eğitimi aldı. Ankara ve Hatay, İskenderun’daki muayenehanesinde jinekolojik hastalıklarlarla birlikte başta vajinismus olmak üzere cinsel sorunlarla ilgili hastaları da tedavi etmektedir.

Bir yorum yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.