Genel Jinekoloji

Kızlık Zarı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Latince adı hymen olan kızlık zarı, dilimizde de sıklıkla ” himen ” sözcüğü ile ifade edilmektedir. Hymenaous Yunan Mitolojisinde evlilik ve düğün tanrısının adıdır.

Anne karnında gebeliğin altıncı ayına kadar deliksiz bir zar şeklinde olan kızlık zarı, sonrasında açılarak ve açıklığı gittikçe büyüyerek ergenlik döneminden itibaren penisin girişine uygun duruma gelir. Nadiren gebelik dönemindeki deliksiz zar halini koruyarak cerrahi girişimi gerektiren ve adet kanının dışarı çıkışını engelleyen hymen imperforatus ( deliksiz kızlık zarı ) durumu ortaya çıkabilir.

Kızlık zarı vajinanın hemen girişinde, yaklaşık 1-1.5 cm içeride ve vajinal açıklığı çevreleyecek konumda yer alır. Kızlık zarının ortasındaki açıklık vajinal salgıların ve adet kanının dışarı çıkışını sağlar. Biyolojik açıdan vajinayı enfeksiyonlara karşı koruma işlevi olduğu da düşünülmektedir.

Yüzyıllardan beri kızlık zarı bakireliğin sembolü olarak görülmekte, kadın cinsel yaşamını denetlemenin bir unsuru ve baskı aracı olarak süregelmektedir. İşin ilginç yanı, antik çağlardan günümüze değin  bakireliğin kızlık zarının kanaması ya da muayenesi ile değerlendirilebileceği düşüncesinin yanlış olmasıdır.

Bakirelik tıbbi bir tanım değil, kültür, gelenek, din veya ahlak gibi çeşitli etkenlerle belirlenen sosyal bir tanımdır. Kızlık zarı olarak anılan doku ergenlik döneminden sonra herhangi bir cinsel etkinliğin göstergesi olarak kullanılamaz. Sosyal normların veya inançların erişkin kadınlarda kızlık zarı ile bakireliği ilişkilendirmesinin bilimsel bir dayanağı yoktur. Yani kızlık zarı muayenesi ile bakirelik değerlendirilemez. Çünkü ergenlik dönemi ve sonrasında östrojen hormonunun etkisi ile kızlık zarının esnekliği artarken, bedensel gelişimin olmasıyla da açıklığı artar, genişler. İlk gece kızlık zarının kanayacağı, yırtılacağı ve patlayacağı düşüncesi gerçekleri yansıtmaktan uzaktır. Doğuştan kızlık zarı anomalisi yoksa, korkulardan ve kaygılardan uzak, ruhun ve bedenin okşandığı, sevgi, dokunma, öpüşme ve zevk almanın gerçekleştiği sevişmenin ardından girilen cinsel ilişkide, ne ilk gecede ne de sonraki gecelerde KIZLIK ZARI YIRTILMAZ, KANAMAZ, PATLAMAZ, yalnızca ESNER, ağrı ve acı da yoktur. Akla hemen şu soru gelebilir; yıllardır ilk gece ilişki sonrası olan kanamaları, kanlı çarşafları ve hatta hastaneye yatırılmak durumunda kalan kadınların varlığını nasıl açıklayacağız? Büyüme sürecinde, çocukluktan başlayarak erişkinliğe uzanan yolda en temel cinsel bilgilerden yoksun bırakılan, cinselliği bastırılan, yok sayılan ve cinsel mitlerle tehdit edilen kadın; ilk gece korkusu ile gevşeyememekte, rahatlayamamakta, kendini kasmakta ve kimi zaman erkeğin aceleci, telaşlı yaklaşımı ile ilişkiye girmekte zorlanmaktadır. Doğal olmayan böyle bir ortam ya kanama ya da vajinismus ile sonlanmaktadır.

Kızlık zarı çocuklarda ve erken ergenlik döneminde cinsel saldırı ve istismar için önemli göstergelerden biri olsa da beden gelişimi tamamlandıktan sonra bu işlevini yitirmektedir.

Bisiklet kullanmak, ip atlamak, kaşınmak, genital bölgeye sürtünme ya da mastürbasyon yapmak gibi eylemler, vajinaya herhangi bir cisim girmedikten sonra kızlık zarının bütünlüğünü etkilemez.

kizlik-zari-tipleriKızlık zarı, ortasındaki açıklığın boyutu ve şekline göre farklı isimler almaktadır. Anüler himen; kızlık zarı ve ortasındaki açıklığı yuvarlak halka görüntüsündedir. En sık görülen kızlık zarı tipidir. Görülme sıklığı bazı çalışmalarda % 95’ e kadar çıkmaktadır. Duhule müsait (girişe uygun) olarak değerlendirilen ve esnek olan normal zar tipidir. Kresentrik himen; yarımay şeklinde olan kızlık zarıdır. Septalı himen; zar ortasındaki açıklık bir bölme ile ikiye ayrılmaktadır. Kribriform himen; kalburumsu, çok delikli kızlık zarı tipidir. Mikroperfore himen; açıklık çok küçük bir delik şeklindedir. İmperfore himen; kızlık zarının ortasında açıklık yoktur ve vajina girişi kapalıdır. Adet kanı dışarı atılamaz ve içeride birikerek şiddetli ağrılara yol açabilir.

Doktor hakkında

Op. Dr. Can Pahalı

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Klinik Psikoloji alanında yüksek lisans yaptı. Cinsel Terapi Enstitüsü’nde (CİSED) cinsel terapi eğitimini tamamladı. Hipnoterapi eğitimi aldı. Ankara ve Hatay, İskenderun’daki muayenehanesinde jinekolojik hastalıklarlarla birlikte başta vajinismus olmak üzere cinsel sorunlarla ilgili hastaları da tedavi etmektedir.

Bir yorum yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

47 yorum

 • Bekaretin timsali olarak ataerkil toplum tarafından beynimize kodlanan kızlık zarının aslında bekaretle hiçbir ilgisi olmadığını , esnek elastik bir dokudan ibaret olduğunu Yılların doğum doktoru sevgili Can hocam sayesinde öğrendim. Toplum tarafından Küçücük bir esnek dokuya ne anlamlar yüklenmiş.Gülüyorum artık. Yoluma ışık oldunuz hocam çok teşekkür ederim.

 • Kızlık zarı hakkında çok yanlış bilgilere sahipmişim.Kendimi ne çok korkurtmuşum sonradan farkına vardım.Çevremde de yanlış verilen bilgilerle kafamda sürekli kurgulayarak dev gibi büyük bir konu haline getirmişim.Sevgili hocamla tanışmadan önce kızlık zari ilk ilişkide kanar,acır,yırtılır diye ne kadar çok yanlış bilgi birikimim varmış.Can hocam sayesinde bu bilgilerimi öncelikle ilk işim zihnimden atmak oldu.Çünkü bu yola hep beraber çıktığımızda can hocama güvenerek ve onun bilgi birikimlerini dikkate alarak kendimi daha çok güvende hissettim.Ve birçok şeyi uygulamalı olarak kendimde denedim.Gerçekten hiç korkulacak birşey yokmuş.Hepsi genel olarak çevreden duyduklarımız ve bize yanlış aktarımlar birikimiymiş.Can hocama ve gül ablaya sevgilerimi iletiyorum.Onların bu tatlı dili ve güler yüzü sayesinde eminim sizde bu “ hastalığı demiyorum çünkü vajinusmus bir hastalık değilmiş “ tedavisi olan bir rahatsızlıkmış.
  Eminim sizde bu yanlış bildiğimiz bizi vampir gibi korkutan bu rahatsızlığı yeneceğinizden eminim.Yanımızda yanı başımızda can hocamız,gül ablamız ve eşiniz olması gerçekten bunu yenmenize yardımcı olacak ????

 • Kızlık zarı hakkında bildiğimizi sandığımız bilgiler evlilikte bize sorunlar olarak geri döndü. Uzun süreli araştırmalarımız sonucunda can hocayı tanıdık ve kızlık zarı ve bekaret konuları için tabularimizi yıktık. Artık daha bilgili ve sağlıklı dusunebiliyoruz.

 • Hepimizin kabusu olan; kızlık zarı patlaması, kanaması, gerdek gecesi gibi kelimeleri duymak, okumak bile insanı ne kadar paniklendiriyor. Can hocam, yılların kadın doğum doktoru ve aldığı eğitimlerin ustası.. eğer sizinle tanışmıyor ve bu bilgileri öğrenmemiş olsaydım ne kadar da karanlık bir sürecim olurmuş.. kızlık zarı bile değilmiş vücudumuzda olan şeyin adı. Hymen imiş. Kızlık halkası yani. Bunu böyle söylemek bile rahatlatıyor insanı. Mesela ilk birleşmede kanama olması? Ne kadar yanlış bir bilgiymiş. Sağlıklı bir ilişkide hymen sadece esneyerek genişliyormuş. İlişkinin acı verici değilde haz veriyor olmasını bana bu yaşta öğrettiğiniz için kendimi çok şanslı görüyorum. Umarım bu toplum tabuları sayenizde yıkılır. Araştıran ve bu yorumları okuyan herkese tavsiyem evlilikte sorunları olsada olmasada sizlerle tanışma şanslarının olmasını diliyorum.

 • 4 aylik evli ve 33 yaşında biri olarak, kizlik zarıyla ilgili, kendi bedenimle ilgili hiçbir sey bilmedigimi fark ettim. Can bey beni aydınlattı, terapi henüz sürüyor ve ben bu yolculuğun hayatımın dönüm noktası olacağını biliyorum. Kadin bedeninde yaratilmis ama ruhu hep cinsiyetsiz, kimliksiz bir çocuk olarak kalmis biriyim ve artik kadinligimi kesfedip bedenimle, ruhumla bütünleşmek istiyorum. Her gecen gün Can hocamin verdiği bilgiler ve ödevler sayesinde bu muhteşem bedeni keşfediyorum.

 • Can hocaya gelmeden önce meğer ne kadar çok yanlış bilgi biliyormuşuz. Aslında, kızlık zarı vücutta bir zar değil, elastik bir doku olan hymen adı verilen bir yapı ve düşününce biz bu yapıya ne çok şey atfetmişiz toplum olarak, ne acı hayatlar sığdırmışız.. Bu gerçekleri duyurmak, toplumda var olan yanlış inançları düzeltmek oldukça önemli. Bizde bu güzel bilim insanı Can hocamızın sayesinde doğru ve gerekli bilgilere ulaştık. Hafızamızda yanlış yer edinen kızlık zarı ile ilgili bilgileri düzeltmek ve bilinçli bir toplum inşa etme de bu bilgileri paylaşmak artık bizim de boynumuzun borcu. Bilimin ışığında bilinçli, sağlıklı yeni nesiller görmek dileğiyle.

 • Kızlık zarıhakkında çok yanlış bilgilere sahiptim. Kendimi çok korkurtmuştum. Çevremde de yanlış verilen bilgilerle dev gibi büyük bir konu haline gelmişti. Araştırdım sordum danıştım. Dr Can Pahalı doktoru önerdiler. Aradım Gül abla ile tanıştım telefonda konuşmama rağmen Gül abla çok sıcak kanlı samimi yaklaşımı vardı. Randevu alıp Dr. Bey’in yanına gittim. Bana her şeyi anlattı ve gerçekten çok yanlış şeyler bildiğimi kulaktan duyma şeylerin de boşuna korkuttuğunu öğrendim. Korkulacak bir şey olmadığını aldığım seanslar sonucu öğrendim. Herkesin bu bilgileri geç olmadan öğrenmeleri ve ilerde ilişkilerde sorun yaşanmaması için kendine gerçek bilgiler edinmeli.

 • merhabalar ben 4 yıllık evliyim kızlik zarı hakkında bişey bilmiyordum korkuyordum 4 yıl sonra can pahalı hocamızdan randevu aldık ve hoca muayene etti ve muayene den sonra sağlıklisin dedi mutlu oldum can hocam kızlık zarı hakkında konuştuk ve yıllardır boşu boşuna bu kadar korkuyormusum can hocam ve gül ablama sonsuz

 • Merhabalar
  Can hocama çok teşekkür ederim . Bende bir vajinismus hastasıydım . ilk başlarda bir sağlıkçı olarak vajinismus tanısını kabullenmek istemedim böyle birşey yaşayacağımı hiç düşünmezdim . 7 ay kadar sürekli bir hayal kırıklığı, özgüvenizlik yaşadım .. Keşke ilk tanı konulduğunda beklemeden Can hocamla tedavi sürecine başlasaydım .. Can hocam sayesinde yanlış eksik bilgilerimden kurtuldum ilk seansımdan itibaren kendimde bu farkı gördüm. Vajinismus tedavisi olan bir rahatsızlık , hatta en fazla başarı elde edilen rahatsızlıklardan biri . Cinsel eğitimimiz yetersiz olması , bekaretle ilgili toplumsal yanlış bilgilerin olması bunlar malesef vajinismusun nedenlerinden bazıları . Kızlık zarının soğan zarı gibi olduğu penisin bunu delip geçeceği çok ağrılı olacağı ve kesinlikle ilk ilişkide kanama olması gerektiği bunlar tamamen yanlış bilgiler . Kızlık zarı esnek bir yapıya sahiptir ve cinsel ilişkide yırtılma , kanama olmaz . Toplumun baskılarına , kulaktan dolma bilgilerle yanlış bilgileri benimsemeyin . Can hocam size ne kadar teşekkür etsem az sayesinizde çok daha bilinçli bir insan oldum iyiki varsınız

 • İlk olarak Can Pahalı hocama teşekkür ederim.
  Bende maalesef ki vajinusmus rahatsızlığı olan biriyim .Çocukluğumdan bu zamana kadar o kadar yanlış bilgilerle büyümüşüm ki sağdan soldan yanlış gerçeği olmayan abartılı şeylerle .Artık bu hastalığı yenmeye karar vermiştim .İnternetten araştırdığımda birçok güzel ve yorumları gördüm .Can hocadan randevu aldım çok tedirgindim ne diyecektim nasıl başlayacaktım bilmiyorum derken güler yüzlü can hocamız bize herşeyi en başından en doğru şekilde anlattı .O kadar çok yanlış bilgiler varmış ki beynimde yıllarca boşuna taşımışım .Herkesin anlattığı gibi kızlık zarı bi zar değil kapalı bi yer hiç değil bunu kendim bizzat gördüm .Can hocam sayesin de bütün yanlış bilgilerin doğrusunu öğrendim .keşke daha önce tanısaydım.Mesleğini gerçekten severek en güzel şekilde yapan birisi .sizinde böyle sorunlarınız varsa zamanınızı boşa harcamayın bir an önce Can Pahalı dan randevu alın ve gerçekten düşünceleriniz çok değişecek .Tekrardan teşekkürler Can hocam ve Gül abla .

 • Merhabalar…
  Bende bir vajinismus hastasıyım. Her kadının başına gelebileceği gibi benimde başıma geldi. Ama şükürler olsun ki tedavisi olan bir rahatsızlık. Doğru bildiğim etraftan duyduğum ya da sosyal medya ve internette okuduğum birli kirliliği Dr. Can PAHALI hocamla karşılaşana kadardı. Meğer ne kadar ne kadar da yanılmışız yanıldığımın şokunu defalarca yaşadım. Her şeyi bilinçaltıma atıp yıllarca o şekilde büyüdüm yetiştirildim maalesef. Aman dikkat et kızlık zarına bir şey olmasın o olmazsa evlenemezsin kanaman olmazsa bakire değilsin felan filan büyük bir toplumsal baskı ve kaos.. Ben evet kızlık zarını çok korkunç soğan zarının ince tabakası şeklinde düşünürdüm hep. Cinsel birliktelikte onun delinip yırtılacağını bilir ve düşünürdüm oysa oysa ne çok yanlış doğrularla hiçbir ilgisi olmayan bilgilermiş. Beynimizi bu zamana kadar ne kadar da çok yormuşuz. Ta ki Can Hocamı bulup ilk randevumu almamla yerini her şey bambaşka bir şeye bıraktı. Kızlık zarının asla yırtılmayacağı, kanamayacağı, ağrı ve acı duyulmadığını öğrendik. Bunu öğrenirken bile bedenimdeki rahatlamayı anlatamam… Can Hocam iyi ki yollarımız kesişti ve iyi ki gül abla tanıdık seni. Lütfen ertelemeyin, geç kalmayın her şey bizim için kendimiz için. Sevgiyle…

 • Yıllardır ne çok yanlıs bilgilerle beynimi yormuşum. Herseyin en ince ayrıntısına kadar anlatan gözümü kırpmadan konustugu her cümlesi altın degerinde olan Can hocamın sayesinde daha güclü hissediyorum artık. 3. Seansıma giriyorum her seans biraz daha hedefe yaklasıyorum:) iyi ki varsınız!

 • İlk olarak değerli hocamız Can Pahalıya teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Onun sayesinde koca bir yanlış bilgi ve bunun peşinden gelen bilinmezliklerden dönmüş oldum. Bu süreçte beni şaşırtan ilk bilgi kızlık zarı ile ilgili oldu. Kızlık zarı benim hayalimdeki gibi ince bir zar ve erkek penisinin bunu delip geçeceği boyutunda bişey olmadığını öğrendim. Bu yanlış bilgi ile birçok önyargıyı oluşturmuşum kendimce. Ve tabiki peşinden gelen “kanama “kavramı. Bu da tamamen yanlış bilgilerimden bir tanesiydi. Halbuki böyle bir olayın aslında normal şartlarda olmayacağını bilinçsiz bir cinsel birleşme veya fiziksel bir problem sonucu kanama olabileceğini onun dışında normal işleyiş içerisinde kanama olmayacağı bilgisini öğrendiğimde kafamdaki birçok duvarı yıkmış oldum. Tüm bu bilgilendirmeler ve hayatımızdaki bu yola ışık tuttuğu için Can hocamıza tekrardan teşekkür ediyorum iyi ki kendilerini tanımışım.

 • Doktorumuza gelmeden önce, gerçeklerle hiç bu kadar yüzleşmemiştim. Kendi fizyolojim de buna dahil. Ondan duyduğum ve okuduğum tüm bu makaleler sayesinde efsanevi korkularım geride kaldı. Umarım sıra diğerlerinde…

 • Can hocamla tanıştığımız ilk bu kulaktan dolma bilgilerin yalan yanlış söylentilerin kızlık zarının yırtılması kanaması ve bı kaç gün ağrı çekecegimi kanama olmasa evliliğim ve hayatımda çok büyük sıkıntılar çekeceğimin ne kadar cahilce ve yalan yanlış olduğunu gayet çok güzel bir şekilde öğrendim ve ne kadarda cehalet içinde yaşadığımızı bi kez daha can hocam sayesinde öğrendik hatta rahatlatıcı cümleleri sayesinde ne kadar rahat ve rahatlatıcı bir şekilde ilk gecemizin güzel geçmesini öğrendik burdan çok çok teşekkür ediyorum can hocama benim gibi kafasında yalan yanlış bilgiler olan insanların muhakkak can hocamla tanışmasını isterim bundan sonra güzel geçecek hayatımı can hocama borçluyum tekrardan can hocama çok teşekkür ediyorum herkese sağlıklı günler dilerim

 • Sevgili Can hocam ile her diyalog sonrası büyük bir şaşkınlık içerisindeydik.Kulaktan duyma toplum tarafından hepimiz bakireliği kızlık zarının kanaması veya kızlık zarının muayenesi ile değerlendirilebileceğini biliyorduk.
  Toplum tarafından “ilk gece kızlık zarı patlamalı! Kızlık zarından kan gelmeli, gelmez ise toplum tarafından ayıplanır! Farklı düşüncelere sebebiyet verir! diye diye büyütüldük”. İlk gece kızlık zarının kanayacağı, yırtılacağı ve patlayacağı düşüncesinin aslında yanlış olduğunu sevgili hocamız tarafından öğrenmiş olduk. Toplumda maalesef ki her konuda olduğu gibi bu konularda da yanılgılar yaşanabiliyor.
  Sevgili hocamızın”Kızlık zarı nedir? Kızlık zarının nasıl bir yapıda olduğunu düşünmektesiniz?”şeklinde soru yöneltilmesi üzerine ; “Kızlık zarının soğan zarı gibi olup hafif sert bir dokusu olduğunu söylediğimde, Can hocam toplum tarafından yanlış aktarılan bilgilerden ötürü farklı şekilde düşünüldüğünü aslında kızlık zarının ortasının boş bir doku olduğunu vajinanın hemen girişinde olup kızlık zarının doğru bir ilişki süreci içerisinde kanamayacağını/kanamaması gerektiği söylediğinde bilginin doğruluğuna kavuşmak bizi mutlu etti. Toplumumuzun %99’unda halen
  kanamalı ilişkilerin normalleştiği,doğru bir ilişki süreci olarak kabul edildiğini ve genç çiftlerin bu konuda yanlış bilgilendirildiğininin düşüncesi içerisindeyim. Kanamanın olmasının asıl nedeni kızlık zarının yırtılması/patlaması değil.Kanamanın nedenini şu şekilde başlıklandırabilirim “Toplumsal Yanılgılar ile İlişki Sürecinin Yaşanması/Yaşatılması,” Toplum tarafından eminim ki sizlerde şu sözleri defalarca kez duymuşsunuzdur.”Yolun başındasınız acıya,ağrıya,bu zorlu sürece alışmalısın. Evlilik böyle birşey!”tarzı yorumlara maruz kalmışsınızdır. Bizlere ilişkiyi zorlaştıran asıl neden bu tür yorumları bilinç altına kodlayıp, ilişki esnasında bu sözler doğrultusunda istemsizce vajinanın(aşk kaslarının) kasılmasına neden olmamız.Hocama denk gelmeden önceleri hep şunu düşünmüşümdür. Vajina küçücük,daracık bir yapıda ilişki esnasında sperm tarafından zorlandığından dolayı mı bu kadar ağrılara maruz kalınmakta? Gerçeklerle yüzleştiğimde apayrı bir şaşkınlık içerisindeydim. Gene kocaman bir yanılgı!!!
  Vajinayı sevgili hocamız lastik bir toka ile örneklendirdi. Nasıl ki toka gerdirildikçe esneyebiliyorsa. Vajina da kendiliğinden esneyebilen,bir bebeğin çıkabileceği açıklıktaki yapıya sahip.Vajinanın kapalı olmasının nedeni;vajinaya gelebilecek tehlikeleri/riskleri (iltihaplanmayı)önlemek.
  Artık bu konuda bilinçliyiz. Mutluyum/Mutluyuz.
  Bize destek olan sevgili Can hocama sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

 • Sevgili hocamla tanışmadan önce kızlık zari ilk ilişkide kanar acır yırtılır diye ne kadar çok yanlış bilgi birikimim varmış
  kanamazsa çok kötü olur diye biliyordum ama her benim bilgimin ne kadar yanlış olduğunu hocamla tanıştıktan sonra öğrenmiş oldum hocama çok teşekkür ederim güzel bilgilerinden dolayı diyorum hocam sizi seviyoruz

 • Doktor Can Bey sayesinde, eşim ile beraber, yalnızca vajinusmusu çözmeyi değil, aynı zamanda sağlıklı bir cinsel hayata nasıl sahip olunacağını da öğreniyoruz. Birkaç terapi sonucunda, eşimde bayağı bir ilerleme kaydettik. Kızlık zarının esnek bir yapısı olduğunu, zar değil de halka şeklinde olduğunu, cinsel ilişkinin rahat ve kasılmasız bir durumda çok rahat, kanama olmadan gerçekleşebileceğini öğrendik. Doktor Bey’e çok teşekkür ediyoruz

 • Can hocamızın yardımları ve yol göstericiliği ile sağlıklı bir kızlık zarının gerekli rahatlama yöntemleri ile olan cinsel birleşmelerde herhangi bir kanama veya yapı bozulmasının olmayacagını öğrendik. Bu işlemler boyunca yanımızda Can hocamız ile bize destek olan Lale hanıma da sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

 • Dr.Can pahalı ya gelmeden önce bende kızlık zarının kanadığını ve çok nadir olarak kanamadigini ve bunun normal olduğunu biliyordum.Ama tam tersi olduğunu öğrendim genellikle kanama olmadığını nadiren küçük bir kanama olduğunu öğrendim. Lütfen bilinçli olun Dr. Can pahalıya teşekkür ederim.

  • Can Pahalı hocam ile yaklaşık 2 aydır eşimle seans almaktayız ve seanslarımız devam etmekte.. Bu süreçte çok yol da katettik ve inşallah yakında mezun olacağız. Öncelikle belirtmek isterim ki Türkiye gibi cinsel bilgilendirme anlamında geri kalmış bir ülke içinde Can hocamız adeta bir inci tanesi gibi.. Bu süreçte çok şey öğrendik hem eşim hem ben. Bize sadece vajinismusu çözümünü değil iyi bir evlilik için terapi alıyormuşuz gibi bir his veriyor. Kızlık zarına gelecek olursak bize hep patlar, yırtılır, delinir gibi şeyler dedi büyüklerimiz biz de öyle sandık. Bir balon ve erkeğin penisi bir iğne gibi patlatacak sanıyordum. 32 yaşında öyle olmadığını öğrendim ve gerçekten cinsel bir cehalet! Ülkenin büyük bir ayıbı. Cinsel eğitime ihtiyacı var tüm ülkenin.Umarim bu yönlü adımlar atılır ve daha fazla kadın cinsel mağdurluklar yaşamaz . Bu yüzden köylerde bazı kadınların kocası tarafından şiddete uğradığını duydum. İnşallah toplumumuz bu anlamda bilinçlenir.

   • Öncelikle doktorum can pahaliya çok teşekkür ediyorum. Henüz 2 seans birlikte geçirmenize rağmen kendimde ilerleme hissediyorum. Kızlık zarı hakkında bambaşka düşüncelerim vardi klasik kulaktan duyma hurafelerle doluydu zihnim. Çok acı cekecegimi içinde ya penis kalıp da cikaramayip hastaneye gitmek zorunda kalırsam düşüncesi, birçok kan gelecek çok ağrılı geçecek düşüncesi , penis oraya nasıl girecek düşüncesi vs. Birçok korkularımin hepsiyle yuzlestim hepsinin rivayet olduğunu ogrendim zihnen rahatladım. Umarım basaranlardan biri olurum süreç suanlik çok güzel. İlgilerinden ötürü çok teşekkür ediyorum can hocam ve gül hanıma.

 • Merhaba 2 aylık evliliğmiz de vajinusmus olduğumu öğrendiğimde dünyalar başıma yıkıldı. İlk gece yorgunuz diye yapmak istemedik. Balayında denedik yine olmadı tabi bu sırada 2 ay geçti.En sonunda doktora gitmeye karar verdik ama nereye gideceğimizi bilmiyorduk.Biraz araştırdıktan sonra eşiminde desteğiyle önce özel hastaneye kadın doğuma gittik.Eger ameliyatlık bi durumum olursa diye o kadar çok korktum ki stresten uykusuz doktora gittik.o doktor bize aslında bişeyim olmadığını bu işte uzman olan Can hocamızı önerdi.Önce terettüt ettik ama aradık.Gül hanımın o enerjik sesiyle benim içimde ki heves öyle büyüdü ki.Bir kaç gün sonra ilk seansa girdik.O kadar heyecanlıydık ki seans ne ara bitti anlamadık.Can hocam Engin bilgileriyle bizi sakinleştirdi.Nekadar bilmediğimiz şey varmış ,ne kadar utandırılmışız çocukken.Bizlerin yanında anlatılan O meşhur şehir efsaneleri ne kadar da saçmaymış. Şimdi 3. seansı bitirdik o kadar mutluyuz ki ilerlediğimizi görmek bizi çok sevindiriyor.İyi ki varsınız Can hocam ve Gül abla

 • Merhabalar ;
  Bende 5 yıllık evliyim ve maalesef vajinismus hastasıyım . Bu zamana kadar bugün yarın olur düşüncesiyle 5 yıl bekledik. Şuan bu durumu aşmış değilim ama Can Hocamı ve Gül Ablamı tanıdıktan sonra bu durumu aşacağıma inandım . Kendime ve Eşime haksızlık ettiğimin farkına vardım . Terapilerimiz devam etmekte ve kendimde büyük değişiklikler hissediyorum . Can Hocaya ve Gül ablaya bizlere tarif edilemeyen yakınlıklarından dolayı ne kadar teşekkür etsem azdır .

 • Merhabalar ;
  Bende 2 aylık evli vajinismus hastasıyım bu hastalığımı balayında öğrendim her günüm kabustu iyileşeceğime inanmıyordum taki Dr. Can beyi görene kadar şuan da aşmış değilim ama artık karamsar da değilim ve yanlız da değilim benim gibi bir çok kadın var ve kendime ve doktoruma güveniyorum inşallah aşacağım ve bende kadınlığımı yaşayacağım en büyük isteğim bu bana verilen hak olan bu kadınlığı yaşamak kendim için ama şunu anladım bunun için cesaret çok önemli. Şimdilik bu kadar bu hasatalığı yendiğimde size tekrar yazacağım tüm hasta olanlara şifa diliyorum ?

 • Bir erkek olarak, kızlık zarı denen şeyin toplum baskısıyla dokunulmaz dokununca her şey biter anlamı katılması yanlış bişey . İnsanların yanlış eğitimleri, daha doğrusu kulaktan duyma bilgiler kızlarımızı ne kadar zor duruma soktuğumuz bilmiyoruz, araştırmadan bilgiyi doğru yerden almadan kaç evlilikler, sevgililer sorunlarını iyice büyütüyor ve çıkılmaz hale getiriyorlar, oysa ki doğru bilgiyi doğru yerden aldıktan sonra sorunlar kalkıyor ortadan. Burdan Can PAHALI hocamıza teşekkür ederim. Onun sayesinde çok şey öğrendik ve ilişkimizi yanlış ve eksik bilgilerden arındırıp emin güzel yaşam sürmeye devam ettik.

 • Bakireliğin tıbbi bir tanım olmayıp tamamen sosyal bir tanım olduğunu ve herhangi bir cinsel etkinliğin göstergesi olarak kullanılamayacağını tüm bunların bize aslında bilinç altımızda ki yanlış bilgiler yüzünden kadınlarımızın geldiği noktayı düşündükçe iyi ki bu bilgileri Can hocam sayesinde öğrenmişim diyorum. Dahası çocukluktan başlayarak erişkinliğe kadar cinsel bilgilerden yoksun bırakılan, cinselliği bastırılan kadınlar olarak yetişmişiz. Umarım sağlıklı ve mutlu yaşam için gereklilik olan cinsellikle ilgili sağlıklı bilgilere herkesin ulaşması dileği ile… İYİ Kİ VARSINIZ HOCAM

 • Geçmişte bize öğretilen bilgilerin bu kadar yanlış ve eksik olmasından kaynaklanan yaşadığım sıkıntılar Can bey ve Gül ablayla tanışmamla değişti. İlk gecenin yaşanmamasının sitresi ve sıkıntısı ilerideki tüm hayatımı etkiledi. Eşim çok anlayışlı biri olduğu için 1 yıl bekledik en sonunda Can beye geldik. Can beyin verdiği bilgiler ışığında 1 yıl bekleyerek kendime ne kadar haksızlık yaptığımı tek başıma çözülecek bir konu olmadığını küçük bir yardımla herşeyin üstesinden gelebileceğimi öğretti. Can beye ve Gül ablaya çok teşekkür ediyorum

 • Daha önce kızlık zarı hakkındaki düşüncelerim nasıl gelişti bilmiyorum ama hep kızlık zarını, ilk ilişkiyi çok ağrılı ve kanamalı geçecek sanırdım. Ama doktorum Can Pahalı sayesinde tüm bu düşüncelerimin vesvese olduğunu ve aslında kızlık zarının esneyen birşey olduğunu, çocuk doğurabilen varlıklar olarak kafamda düşündüğüm şekilde olmadığını bana anlattı öğrenmeme yardımcı oldu. Bu konudaki tabularımı yıktı ona çok teşekkür ederim. İyi ki sizi bulup size gelmişim kendimi çok şanslı hissediyorum.

 • Merhabalar,

  Kadın anatomisi hakkında bilgim olmadığından yüzyıllarca süren ve gelenek haline gelen baskılardan bende nasibimi aldım ve Dr. Can hocamı tanıyana kadar içimde korku oluşmuş ve cinsel ilişkinin nasıl gerçekleşeceğiyle ilgili bilgi sahibi değildim. Aslında bu tür bilgilerin sağlıklı cinsel ilişkinin yanı sıra evlenmeden de alınması gerektiği yönündeyim . Emekleriniz ve bize verdiğiniz sağlıklı, doğru bilgiler için sonsuz teşekkürler.

 • Bir erkek olarak, toplum baskısıyla büyüyen kızların ne kadar da yanlış eğitildiklerini daha doğrusu bilinç altına saçma sapan düşünceler soktuklarını bilmiyordum hiç kimseden bilimsel olarak öğrenilmemiş bilgileri bu insanlara dayatma yüzünden kaç evlilik sorunlu yürüyor bizde bunlardan biri olarak doğru bilgiyi doğru yerden yani Can PAHALI hocamızdan öğrendik ve ilişkimizi yanlış ve eksik bilgilerden arındırıp emin adımlarla ilerletitoruz iyiki varsınız hocam

 • Daha önce ilk ilişkide kızlık zarının yırtılacağını kanacağını çok acı vereceğini düşünüyodum doktor can pahalı hocama gidince bunun böyle olmadığını öğrendim aslında kızlık zarının çok esnek yapısı olduğunu,kanamadığını halka şeklinde olduğunu öğrendim kadın haz aldıkça kızlık zarının kendiliğinden genişlediğini açıldığını öğrendim bu önemli bilgilerinden dolayı saygı değer doktor can pahalı hocama çok teşekkürler ederim k.t

 • Sevgili Can bey ve sevgili asistanı gül hanım oncelikle hastalarıniza olan ilgili yaklaşımınız dan dolayı sonsuz teşekkür ediyorum benim can beye üçüncü seansıma gelmiş olmamla birlikte rahatsızlığımın ileri düzeyde tedavi olduğunu belirtmek isterdim. Orgazm olma sorunu yaşıyordum. Henüz üçüncü seansa gelmiş olmama rağmen çok rahat orgazm olabiliyorum. İyi ki varsınız , alanınızda sizin üstünüze bir doktora denk gelmedim kırk yıllık yaşantım boyunca. Daima var olun. İlginize , alakanıza minnetlerimi sunarım. İyi ki sizi tercih etmiştim,daima sizi tercih edeceğim. Kalite asla tesadüf değildir.

 • 8 aylık evliyiz ve evliliğimizin 2.ayında vajinusmus ile tanıştık araştırmalar yaptık ve can hocamız ile tanışmadan önce başka doktorlar ile görüştük ama hiç biri tam olarak can hocamız kadar bize detaylı ayrıntılı bilgiler vermedi. Toplumumuz sayesinde öğrendiğimiz bilgilerim acıyacak, kanıyacak, oturamaz gibi bilgilerin aslında ne kadar yanlış ve yersiz olduğunu öğrendik. Bir erkek olarak yine toplumumuzdan kaynaklanan ilk gece olması lazım kanama olmazsa olmaz bakire değil gibi düşüncelere sahip olmasam da kanamın aslında çok çok daha nadir bir şekilde olabileceğini hatta kızlık zarının bazı durumlar da doğumda zarar görebileceğini öğrendik ve ilişki ile aslında kızlık zarındaki bozulmanın yeterli ıslaklık olması durumunda kanama olmadan ve hiç acı olmadan sonuçlanacağını öğrendik. Vajinusmusun ötelenmeden doğru bilgilendirme ve yönlendirme ile yine çok kısa süre de üstesinden gelinebileceğini ve hakimiyetin tamamen çiftlere geçeceğini öğrendik. Can hocamızın bu konuda bilgisi konuşmasında vermiş olduğu güven gerçekten çok farklı ilk seansımızda bu hisssiyatları tam olarak eşimle birlikte hissettik diyebilirim. Bu durumu yaşayan çiftlere tavsiye olarak ötelemeden can hocamız ile mutlaka görüşmesini ve Vajinusmusun sadece kadının tek başına üstesinden geleceği bir durum değil çiftlerin birlikte başarabileceğini söylemek istiyorum. Birlikte güzel.. Ötelemeden can hocamız ile mutlaka tanışın

 • yeni evliyim ve vajinismus rahatsızlığı yaşıyorum. bilgilerime duyduklarıma göre ilk gece çok acı çekici geçiyor, yırtılma kanama veya ondan sonra bir kaç gün oturamama sıkıntısı oluyormuş ama Can Pahalı Hocamız sayesinde öğrendik ki öyle bişey doğru olmadığını, kızlık zarı esnek bir yapıya sahip olduğunu ve cinsel ilişki de yırtılma kanama patlama ve acı yoktur

 • Ayy ne kadar yanlış şeyler öğrenmişiz . Can beyle tanışmadan önce bu konu hakkında abuk sabuk bilgilerle dolmuş kafamiz. Ve bu yanlışlık nesilden nesle yanlış bir şekilde aktarılmış. Doğru bildiğimiz yanlışlar yüzünden şiddete maruz kalan kadınlar, biten evlilikler var. İyi ki Can bey ile tanıştım . Artık daha bilinçli bir kadın ve anne olacağım. Teşekkür ediyorum ☺️

 • Keşke daha önce tedaviye gelip sizinle tanışsaydım. Kızlık zarı ile ilgili kulaktan dolma yanlış bilgiler, benim evliliğimin daha ilk gününde korkmam nedeniyle kasılmama ve doğal olarak kanamaya neden oldu. Yani cinsellik ile ilk tanışmam malesef ki kötü oldu. Bu özel günü doğru bilgiler yaşamak isterdim. Sağlıklı ve mutlu yaşam için gereklilik olan cinsellik ile ilgili herkesin bilinçlenmesi gerekiyor.

  • Öncelikle iyi ki Can bey diyorum.. Kızlık zarı hakkında bildiğimiz daha doğrusu bildirildiğimiz ( toplumdan) şeyler yüzünden evliliğimizin ilk gününden beri hatta öncesinden acıyacak patlayacak yok perde gibi bir yapısı var kanayacak vs vs şeyler yüzünden yedi aydır korkulu günleri duyduğumuz bu söylemleri Doktorumuz ile tanışana kadar sildik attık. Şuan da seanslarimiz devam ediyor ve bize içtenliği ile süreçleri devam ettiren doktorumuz ile güzel günler yaşayacağımızı hissediyoruz iyi ki başladık bilgilendirildik ertelemeyin geciktirmeyin harekete geçin .. Yalnız değilsiniz

 • Kızlık zari hakkında o kadar çok şey biliyorum zannetmeme rağmen hiçbirşey bilmeme diyecek bir lafım yok ,eskiden kafamda yalan yanlış şeyler vardı ilk gece canım acıyacak ,kan gelecek hastanelik olacağım vs.seyler gibi kendimi korkutmaktan artı başka bişey değildi bu çevreden duyduklarımda buna artı bişey ben bunca zaman bosu boşuna korkutmusum kendimi bu korkularımı DOKTORUM CAN PAHALI BEY ILE YENDIM…artik korkmuyorum ve kendimle barışık bir insanım TEŞEKKÜRLER CAN HOCAM bana tekrardan guvenimi verdiğiniz için……

 • Biz eşimle 4 aydır evliyiz benim kızlık zarı korkularım vardı ben kızlık zarının patliycagini catliycagini yirtilacagini ve bunlarla birlikte çok aciycagini kaniycagini canımın fazlasıyla yanacağını düşünüyordum taki can hocamla tanışıp bana kızlık zariyla ilgili yanlışlarımı gösterdi bildiğimiz hersey başlı başına kulaktan dolma bilgilermis aslında kızlık zarının esnek bi yapısı olduğunu kendini sıkmaz ve kasmassak aslında hiç acı olmiycagini kanama olmiycagini öğrendik ben hala vajinismus tedavisi gören bi hastayım 2.seans olmasına rağmen kendimi o kadar rahatlamış ve kendime güvenen bi insan oldum vajinismus geçici bi hastalık evliliğinizi golgelemesine izin vermeyin başarabiliriz…?

 • Küçüklükten beri öğretilen yanlış bilgiler ve bilinç altıma yerleşen korkulardan kaynaklı olduğunu düşündüğüm vajinismus sorunum Can hocamın kıymetli bilgileri ve samimi yaklaşımları sayesinde son buldu. Öncelikle Can hocama ve Gül ablacığıma sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Bu sıkıntıyı yaşıyor olan ve kimse ile paylaşamayıp bu korkuları içinde büyüten arkadaşlara söylemek istediğim hiç vakit kaybetmeden Can hocam ile tanışma fırsatı bulun ve kendinize inanın. Her hastalığın olduğu gibi vajinismusun da çözümünün olduğunu unutmayın. Can hocamın bir doktordan fazlası olup yılların kadın doğum uzmanı olmasının büyük bir avantajı ve Gül ablacığımın hiçbir yerde olmayan samimiyeti var. Önceden imkansız gelen duyguların 6 hafta kadar kısa süreli tedavi sonucunda şuan en keyifli hallerini yaşıyorum. İyi ki varsınız biricik Can hocam ve Gül ablacığım.

 • Sonunda ben de yendim, ben de yorum yazıyorum şu an. 8 aylık evliyim. 4 ay önce vajinismus olduğumu farkettim ve hemen Can hocamı buldum. Yaşadıklarımı şu an anlatmak bile istemiyorum. Bu sorunu yaşayan bilir, yaşayan anlar beni. Hiç korkmayın, önce kendinize güvenin daha sonra Can hocama. O kadar ilgili o kadar rahatlatıcı ki. Kimi yerde kendimden çok hocama güvendim ben. Verdiği ödevler ve bilgilerle o kadar aydınlandık ki bizi eşimle, ne çok yanlış bildiğimiz varmış dedik. Hocam kadar oradaki ablamın da çok desteği, ilgisi oldu. Sağ olsun. Vajinismus yenemeyeceğimiz bir rahatsızlık değil. Buna inanın ve vakit kaybetmeden Can hocamı bulun.

  • Küçüklükten beri kızlık zarı ve cinsellik hakkında kulaktan dolma bilgilerle donatıldık. Bilimsel gerçeklerden uzak şehir efsaneleri ve hep olumsuz örnekler konuşuldu etrafımızda. Can hocamın yardımı ile birlikte bilimin ışığında cinselliği keşfetme yolundayız.Ve kızlık zarı aslında cinsel birleşme sırasında esneyebilen, yırtılmayan patlamayan acımayan bir yapıya sahiptir.

 • Vajinismusla 7 yıldır karşı karşıyaydık. 7 yıllık evliyiz ve denemelerimiz hep hüsranla bitti. Internette vajinismusla iligili arama yaparken Can beyi gördüm. Aradım ve Gül ablayla tanışıp hemen randevu aldik. Çok samimi ve sıcaklardı bizim için ellerinden gelen herşeyi yaptılar. Bu kadar senenin boşa gittiğini anladık ama hiç birşey için geç değildi. Biz bu süreci 2 ayda yendik. 2 ay kadar kısa bir surede vajinismus tarihe karıştı. Doktor bey sayesinde bilmediğimiz çok seni öğrendik. Tedavi sürecinde sürekli bize destektiler. Can brye ve Gul ablama ne kadar teşekkür etsek azdir. Sonsuz teşekkürler

 • I have noticed you don’t monetize canpahali.com.tr, don’t waste your traffic,
  you can earn extra cash every month with new monetization method.
  This is the best adsense alternative for any type of website (they approve all websites),
  for more details simply search in gooogle: murgrabia’s
  tools

 • Herkese merhaba, Evlenmeden önce eşimle yaklaşık 7 yillık birlikteligimiz vardi. 1 yılında nisanli kaldik. Birbirimizi çok sevmemize, birlikteliği çok istememize rağmen ilk gece olmadı, yapamadik. Eşimde olan kasılmalar, kendini kapaması, hatta beni iteklemesi.. (bi kaç defa evli arkadaşlarımdan duymuştum. Ilk gece olmadı ertesi gun oldu gibisinden. ) Eşimin de telkiniyle yarin yaparız dedik. Ama bu yarının ardı arkası gelmez oldu. Bütün bunlar niye oluyo diye duşünürken, (ismini dahi ilk defa duyduğum) vajinismus olabilirim dedi eşim. Araştırdık gerçekten de tüm belirtilerini yaşıyorduk. Gene çevreden duyduğumuz ama Yanlıs oldugunu çok sonraları öğrendiğimiz, – uyku hapıydı, alkoldü vs.- bu yolları da denedik gene olmadı.Aslında bu yollara başvurmamızın sebebinin işin ciddiyetini anlayamadığımızdan kaynaklandığını gördük. Her denememizde olmadıkça daha çok üzülüyor, isteğimiz arzumuz gün geçtikçe azalıyordu. Bunu hissedebiliyorduk. Her defasında eşim dayanamıyor ağlıyordu. Elimden geldiği kadarı ile eşimi teselli etmeye çalışsamda bende ki umutta körelmeye baslamıştı. Evliliğimizin 2. Yılındaydık artik.Genede biricik eşime her defasında şunu söylüyordum. #Elbet bu güneş birgün bizim için de doğacak#Çünkü; Birbirimizi çok seviyoruz. O kadar ki; bu işi hiç yapamasak da bu yüzden bi ömür ayrılmayacaktık. Girdiğimiz bu çıkmazdan kurtulmak için 17 mayıs 2018 de devlet hastahanesi kadin doğum servisine gittik. Büyük bir heycanla çekincelerle gittiğimiz yerden bizi dr. CAN PAHALI hocamıza yönlendirdiler. Tabi biz hemen hocamızın muayenehanesine gitmek uzre yola koyulduk. Gidiyorduk ama bilmiyorduk ki 17 mayıs sabahında doğan güneşin bizim GÜNEŞİMİZ olduğunu. Olacak mı olmayacak mı derken muayenehaneye gelmiştik. Insan nereye giderse gitsin güzel karşılanmak güler yüz gormek ister. Ilk kez gördüğünüz bi insan bu kadar mı sıcak olur,Hoşgeldiniz demesi ile bi dinginlik veren Gül ablamız karşıladı bizi. Kısa süren sohbetimizde bu güne kadar her gelen tedavi oldu dedi ya;) bi rahatladık valla.Ardından Can hocamızla tanıştık. Artık çekinmek yada utanmak istemiyorduk. Biz çözüm istiyorduk, mutlu olmak istiyorduk. O yüzden de derdimizi açık açık anlattık. Allah kendisinden bin defa, milyon defa razı olsun bizi dinledi. Ardından yaşadıklarımıza sebep olabilecek durumları detayları ile hocamız anlattı. Çocukluğumuzdan evlenene kadar ki yaşadıklarimızla, kulaktan dolma boş bilgilerle, bizi çok seven insanlarla birlikte asıl duvarı kendimiz oluşturmuşuz. Inanın 2 saat nasil geçti hiç anlamadık. Ayrılırken içimize dolan umut ışığından olsa gerek gülerek ayrıldık.Ve 2 seans daha geldik. 3. Seansa gitmeden önce biz BAŞARMIŞTİK?Utanmıycam arkadaş. Isteyen ayıplasın.Valla o gün sabaha kadar deli gibi güldük, mutluyduk artık. Bize bu duyguyu yaşatan,Ya bu kadar miydı, ne kadar kolaymış derdirten Can hocamiza minnettarız. Hic kimse bizim yasadıklarimızı yaşasın istemeyiz elbette ama bu şekil bi durum olursa da tek tavsiyem sakın ola ki yarın demeyin. 1 gün dahi ertelemeyin. En önemlisi de eşinize sakın ola ki kızmayın. Çünkü, erkek vuran kıran kişi değildir. Güçlü erkek eşini anlayan,ailesine sahip çıkan, eşine değer verip mutlu eden, mutlu olandır. Yorumlarda tedavi süresini ay/haftaolarak yazan arkadaşlar olmuş. Bana gore ay/hafta olarak degil de seans olarak yazılması daha doğru. Biz 4 seansda mutluluğa kavuştuk. Şuan BAŞARDIK, BAŞARDIK, BAŞARDIK diyorsak bu sizin sayenizde; CAN hocam. Ne kadar teşekkür etsekde duygularımı, hissettiklerimi yansıtamayacağını bilmenizi isterim. Allah sizden razı olsun.

 • Sevgili Dr um en ümitsiz olduğum zamanda oğlumu kucağıma almamı sağladiniz. Bu yüzden 17 senedir hergün size dua ediyorum. İyiki varsınız. Çok teşekkür ederim