Cinsellik Vajinismus

Vajinismus Nedenleri

• Cinsel eğitimin verilmemesi ya da yetersiz olması
• Cinselliği reddeden ya da aşağılayan değer yargıları
• Gerdek gecesi zorunlu cinsel birleşme
• Yeterince uyarılmadan, şehvet ve zevk almadan cinsel birleşme girişiminde bulunmak
• Bekaretle ilgili aşırı vurgu yapılması
• Gerdek gecesi ile ilgili çarpıtmalarla dolu olayların anlatılması
• Aşırı düzeyde korumacı aile yapısı
• Ağrı ya da acıyla yaşanan olumsuz bir cinsel deneyim
• Geçmişte yaşanan cinsel olarak kötüye kullanım, ensest ilişkiler, taciz olayları, tecavüzler
• Erkeğin aceleciliği, deneyimsizliği yada kaba ve özensiz davranışları
• Jinekolojik müdahaleler, doğumda yaşanan sıkıntılar, ağrılı jinekolojik muayeneler

Doktor hakkında

Op. Dr. Can Pahalı

Op. Dr. Can Pahalı

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Klinik Psikoloji alanında yüksek lisans yaptı. Cinsel Terapi Enstitüsü’nde (CİSED) cinsel terapi eğitimini tamamladı. Hipnoterapi eğitimi aldı. İskenderun’daki muayenehanesinde jinekolojik hastalıklarlarla birlikte başta vajinismus olmak üzere cinsel sorunlarla ilgili hastaları da tedavi etmektedir.

6 yorum

 • çocukluktan gelen basma kalıp bilgiler zihnimize yerleşmiş yanlışlar ve bunların ışığında bilinç altımızda büyüttüğümüz korkular. Bu korkuların sonucu da vajinismus. Can bey ile tanışmadan önce bütün bu olumsuzluklar hayatıma hükmetmişti içinden çıkılamaz bir hal almaya başlamıştı ancak arayışlarım beni yolumuza aydınlatan Can beye çıkardı ve şimdi bütün bu korkularıma hükmedebiliyorum. Can bey sayesinde ”vajinismus artık tarihe karışmıştı.” herşey için çok teşekkürler Can bey ve güler yüzlü sevgi dolu Gül abla.

 • Eşim benim ilk sevdiğim erkek, ilk aşkım ilk heyecanım, göz göze bakıştığım ilk sevgilim. Onunla çok uzun denilebilecek bi geçmişimiz vardı. 6 yıl süren sevgililik döneminin ardından, yaşanılan onca sıkıntıların sonunda nihayet nişanlanmıştık. Yaklaşık 1 yıl süren bu dönemin ardından dört dörtlük olmasa da istediğim, hayal ettiğime yakın bi düğünümüz oldu. Mutluyduk. Düğünden hemen sonra mutluluğumuza ortak olan çok sevdiğmiz ailelerimizle birlikte yemeğe gittik. Düğünün yorgunluğunu atmıştık sanki. Güzel vakit geçirmiştik.  Nihayet yuvamıza geldik artık. Heycanlıydım,   bian önce ruhumuz gibi bedenlerimizin de birbirine ait olmasını, artık bütünleşmemizi istiyorduk. Nerden bilebilirdik ki, çok sevmemize, birbirimizi çok istememize rağmen olmamıştı. Bugün olmadı  yarın olu derken aradan tam olarak 2 yıl geçmişti. Sağlık bölümü okumuş olmama rağmen, vajinismusun tüm belirtilerini yaşadığımızı bilmemize rağmen çözümü başka yollarda aradık. Belki  çekindik belki utandık. Ama bugüne kadar olan oldu. Artık kendi başımıza bu sorunun altından kalkamayacağımıza kanaat getirdik ve  bu işin uzmanından destek almaya karar verdik. Araştırmalarımız sonucunda Can  hocamızı bulduk. Bu kadar kararlıyken, tüm cesaretimizi toplamışken hiç zaman kaybetmeden Can hocamızın muayenehanesine gittik. Bizi Gül ablamız karşılamıştı. Bizim şaşkın bakışlarımızdan heycanımızı, tedirginliğimizi, sormak istediklerimizi anlamışçasına; gayet samimi bir şekilde sakinleştirici  üslubuyla konuşan gül ablamız;  aklımızdaki acabaları bianda yok etmişti sanki. Bi süre sonra Can hocamızla tanıştık. Kendisini tanıdıktan sonra anladık ki;  Can hoca mesleğini bir iş olarak yapmıyor. “Benim işim bu” diyenlerden kesinlikle değil. Can hoca mesleğine, değerlerine sahip çıkıyor. Mesleğini gerçekten severek yapıyor. Bizlerin mutluluğu ile mutlu olan  muhteşem birisi Can hocamız.  Tüm yaşadıklarımızı hatta yaşayamadıklarımızı  hocamızla paylaştık.  Yaşadıklarımıza sebeb olabilecek olaylardan söylemlerden, ailemizin iyi niyetli  tembihlerinden, ilk gece kabusundan ve daha birçok yanlış bilgilerden uzunca bi süre ama daha yeni gelmiştik hissi veren bi konuşma gerçekleştirdik. İnanın herşey insanın beyninde bitiyormuş. O ön yargıları yanlış bilgileri Can hoca bizim beynimizden sildi attı. Bütün bunları en başta bize verdiği güven duygusu ile ardından izlediğimiz filmler, videolar ile tavsiye ettiği kitaplar ve ev ödevleri ile gerçekleştirdi.  Nihayetinde 17 gün gibi kısa  bi sürede, hatta terapi daha bitmemişken tedavi olmuş, mutluluğa erişmiştik. Şimdi boşa  geçen 2 yılımıza yanıyoruz. Benim en büyük destekçim olan sevgili eşime  ve  Bizim güzel bir aile olmamıza sebeb olan Can hocamıza çok teşekkür  ediyorum. 
  Bu sorunu yaşayan herkese diyebileceğim tek şey sakın ola ki yarın demeyin. 1 defa yarın derseniz bu aylar hatta yıllarımızı alıyor.  Hiç düşünmeden Can hoca ile tanışın. Sadece tanışın. Gerisi zaten gelecektir emin olun. Biz size bir ömür minnettar kalacağız Allah sizden razı olsun Can hocam. Bu dünyada ne sıkıntınız varsa Rabbim istediğiniz şekilde gerçekleştirsin inşallah. Allah’a emanet olun. Sonsuz teşekkürlerr😊 Sihirli üç kelime ile veda etmek istiyorum.
  BAŞARDIM, BAŞARDIM, BAŞARDIM.😘
   

 • Merhaba ben Gonca. Eşimle 2 buçuk yıllık evliyiz ve bu hastalık 2 senemi berbat etti. Hep asla geçmeyecek sanırdım. Bir sürü doktora gittim. İstanbul, Ankara… Hacılar hocalar… Nelere nerelere gitmedim ki… Sonuç hep hüsran oluyordu. Asla kendime dokunamıyordum. Kesinlikle ben tedavi olamam diyordum. Eşimle sürekli kavga ediyorduk. Bebek soranlara bahane bulamıyordum. Eşim arkadaşlarımızın bebeklerini sevdikçe içim kan ağlıyordu. Gece eşim uyurken sessiz sessiz salonda ağlıyordum. Hergün “bugün yapacağım” deyip akşam ise hüsrana uğramaktan yorulmuştum. Asla düzelemiyordum. Ben kesinlikle iyileşemeyeceğim dedim. Aşık olduğum adamdan boşanmayı düşünmek bile bana o işi yapmaktan daha kolay geliyordu. Bitmiştim. Doktorlara gitmekten, internette bu hastalığa sahip insanların yorumlarını okumaktan bıkmıştım. Kadın gibi hissedememek beni çok üzüyordu. Ta ki kuzenim bana Can Hocamı tavsiye edene kadar… Abla yine hüsran olacak dedim ama kuzenim o kadar doktora gittin son kez bu doktoru da dene dedi. İyi ki gelmişim. Telefonda Gül ablanın sesini duyunca içim ferahladı. O kadar tatlıydı ki. Bebişlerini seveceğiz senin dedi bana. Ben yine de içimden ben bu işi yapamam diyordum. Fakat Can Hocam o kadar güzel şeyler öğretti ve o kadar bilinçlendirdi ki bizi inanın hayata yeniden başladım. İnanılmaz cesaretlendim. Ev ödevlerimi yaparken mutluluk duyuyordum. Çünkü artık bedenimi tanıyordum. Dokunabiliyordum. Ben parmak egzersizi asla yapamam diyordum ama imkansızı Can Hocam sayesinde başardım. Can Hocam bize Baba gibi davranıyordu. Diğer hastalarla ve iyileşenlerle görüşüyorduk hatta çok yakın arkadaş olduk hepimiz. En çok hoşuma giden de bu idi. Tedavi olup iyileşenlerle dilediğimiz gibi görüşüp konuşuyor fikir alıyorduk. Her şey şeffaftı. O kadar rahatlamıştım ki. Can Hocam en ufak mimik hareketimizden o an ki duygumuzu anlıyor ve ona göre davranıyordu. Mükemmeldi. Ev ödevlerini sevinçle yaptık. Ailelerimiz güzel haberler bekliyordu. Ve güzel haber geldi, biz eşimle beraber olduk. Muhteşem bir an idi. Artık bitmişti. Omuzlarından büyük bir yük kalkmıştı. O kadar mutluydum ki. Ve şunu dedim: gerçekten hiç acı yokmuş. Aslında çok kolaymış. Gül ablaya hemen mesaj gönderdim ve benden daha çok sevindi. Can Hocam çok mutlu oldu. Benim için cinsel ilişki imkansız iken, şimdi ise bir zevk. Artık bebek istiyoruz Allah nasip ederse. Can Hocama gözünüz kapalı güvenin ve o ne derse onu kesinlikle yapın. Sizi çok seviyoruz Hocam. Gül abla bizim canımız.

 • merhaba 7 aylık evliyim herkes gibi benim vajinusmus hikayem evlendiğin ilk gece basladi 7 ay boyunca bunu yenebileceğimi düşünerek her defasında kendimi kasmayacağım kasmazsam olacak diye bir ümitle eşimle beraber olmaya çalışıyordum ne yapsak olmuyordu bütün ümitler tükenmişti evliliğimiz günden güne kötüye gidiyordu ayrilma noktasına bile gelmistik gözüm hic birseyi görmüyordu en buyuk destekçim biricik eşim benden habersiz can beyi internette bulmuş bana gidelim dedi ya olmazsa ya doğru değilse diye hep şüphelerim vardi ve karar verdik eşimle el ele verip telefon görüşmesi yaptik cok cana yakın samimi tatli mi tatli güleryüzlü gül ablam acti hic vakit kaybetme hemen gelin dedi ilk randevuyu aldik can hocamizin klinigine gittik can bey ile tanistik kendisi sonsuz iyimser ve güvenilir yaklaşımı sayesinde ilk görüşmede cok umutlandık cumartesi ilk seyansa başladım 8 seans gibi kısa surede cok skr tedavim bitti vajinusmus artik hayatimda yoktu bi turlu inanamıyordum can bey sayesinde tedavim o kadar kolay geçti ki CAN BEYE SONSUZ TEŞEKKÜRLER basarilarinin devamini diliyorum bu sorunla karşılaşan herkese tavsiyem eger cozum arıyorsanız dogru adres can pahali lutfen sizde gec kalmayın biran once gidin.

 • Herkese merhaba.Eşimle evliliğimizin ilk 1 buçuk ayı boyunca denemelerimizde sürekli başarısızlıkla karşılaşıyor ,kendimi kasıyor ve eşimi itiyor ve her defasında ağlıyordum.Bu durum beni ve eşimi çok üzüyordu. Evde ,işte,gezmede heryerde bu konuyu düşünüyor,psikolojim bozuluyordu artık.Ve bir gün internette bu sorunu araştırdığımda sevgili doktorumuz Can Pahalı ile karşılaştık okuduğumuz yorumlarda bu sorunun çözümü olduğunu bizim gibi bir çok kişinin vajinismus sorununu yendiğini anladık.Hemen randevu aldık .Bizi sevgili Gül ablamız karşıladı o içten tavırlarıyla.Bu başarımızda onunda katkıları büyük.Her seansa gittiğimizde olumlu telkinleriyle bize güç veriyordu.Ve tabiki sevgili doktorumuzun anlattığı bilgiler ile kafamdaki yanlış tabuları yıktım . Doktorumuzun verdiği her egzersizi yaptık.Ve sonunda başardık başardık başardık…Bunda eşimin bana verdiği desteğin de büyük katkısı var.Beni her zaman anlayışla karşıladı.Çünkü bu sadece benim değil bizim sorunumuzdu.Ayrıca doktorumuz Can bey vajinismus sorununu çözmekle birlikte eşimle aramızdaki diğer evlilik sorunlarının çözülmesinde de büyük katkı sağladı.Artık daha huzurlu ve mutluyuz.Size ne kadar teşekkür etsek az.Sizin gibi içten ,sakin ,ılımlı bir doktor ile karşılaştığımız için çok şanslıyız.Sizi çok seviyoruz.Bizimle aynı sorunu yaşanyanlar,umutsuzluğa kapılmayın.Sizlere tavsiyem 1 dakika bile beklemeyin.Çıkın çıkın gelin😃

 • Vajinismus??? Nedir? Kimdir? Nasıldır? Cevabını bilmediğim bir dünya soru… Evet şaşırıp kalıyorsun hiç beklemediğin bir anda adını daha önce hiç duymadığım bir hastalığın hayatımızı allak bullak etmesini. Eğitimli iki birey olarak araştırmalar yaptık ve vajinismus denen bir hastalık olduğunu öğrendik. Bu vakitten sonra doktor aramaya başladık. Karşımıza çıkan doktorların hastalığa nasıl baktıkları, çözümün süresi ve kalıcılığı hakkında bilgi sahibi olmak istedik. İnternet ortamında ve çevrede danışabileceğiniz yakın arkadaşlardan bilgi aldık. Yapılan olumlu yorunlar bizi Can PAHALI Bey’le buluşturdu. Eee tabi Gül Hanım’ı da unutmamak gerek. Mükemmel bir iş ortaklığı… Yaklaşık olarak 2 ay gibi bir süre seanslara devam ettik. İş yoğunluğundan dolayı ödev ve sorumluluklarımız da aksamalar yaşadık ve tabi bu da sürenin bu kadar uzun olamasının en büyük nedeniydi. Anlayacağınız süreyi ayarlamak biraz size kalıyor!. Can Bey süreç boyunca mükemmel bir özveriyle, bizlerle adeta arkadaş gibi oldu. Neler yapmamız gerektiğini en uygun dille bize aktardı ve en önemlisi bize pes etmemiz gerektiğini nakşetti. “Evet gerçekten %99 çözüm alacaksınız”. En başta bu cümleye inanmasam da süreç sonunda dahil oluyorsunuz bu düşünceye. Sabrı ve fedakarlığı bu süreçte öğreniyorsunuz. Eşinizi kırmamak, ona yardımcı olmak, onunla beraber çalışmak, bir sürü detay. Biz 1 aylık evli iken başvurduk şimdi 4. ayımız doldu düzenli ve güzel bir ilişkimiz var. Vajinismus denen illetten tamamıyla kurtulduk. Hiç vakit kaybetmeden, eşinizi ve ilişkinizi yıpratmadan destek almanızı tavsiye ederim. Ve sizlerden ricam çocuklarımızı bilinçli olarak yetiştirelim çünkü temel etkenin aile olduğu, yetişme şartları olduğunu anlıyoruz.

Bir yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.