Cinsellik Vajinismus

Vajinismus Nedir ?

Vajinismus, çoğu zaman ilk cinsel birleşme girişiminde, vajina girişini çevreleyen kaslarda istemsiz olarak ortaya çıkan bir kasılmadır. Bu kasılma cinsel birleşmeye engel olabilmekte ya da çok ağrılı olmasına yol açmaktadır. Cinsel ilişki girişimde, PC veya pubococcygeus olarak adlandırılan kasların kasılması bir duvara çarpma hissini ve bir açıklığın ya da girişin bulunmadığı algısını yaratabilir.

Vajinanın 1/3 dış kısmında gerçekleşen, yineleyici ve sürekli olan bu kasılma dışında, bacakların kapatılması, eşi itme davranışı veya tüm bedenin kasılması da vajinismusta gözlenebilen durumlardır. Bunlara solunum hareketinin hızlanması ve kalp çarpıntısı eşlik edebilir, yani panik atak benzeri bir tablo ortaya çıkabilir.

Cinsel ilişki girişimleri dışında jinekolojik muayeneler, kadının veya eşinin parmakları, tampon ya da dilatör gibi objeleri yerleştirme çabaları, hatta imajinasyonlar da kasılmalara neden olabilmektedir. Bu girişimler sona erdiğinde kaslar gevşer ve normal durumuna döner.

Vajinismus; kadının aynı zamanda ağrı olacağı, kanayacağı ya da canının yanacağı gibi düşüncelerle oluşturduğu korku ya da kaygı nedeniyle ortaya çıkan kaçınma ya da erteleme sorunudur. Vajinismus sorunu yaşayan kadında, sonuç vermeyen cinsel birleşme çabaları ve tekrarları hayal kırıklığı, küçük düşme ve yetersizlik duygularını ortaya çıkarır. Eşine yetememe, kadınlığının eksik olduğu düşünceleri, terk edilme ve aldatılma korkusunu da yaşatır. Cinsel birleşme çabaları ağrı verici, sıkıntılı ve moral bozucu bir kısır döngüyü ortaya çıkarır. Cinsel ilişki girişimleri olmadığı sürece belirtiler de yoktur. Ancak bu durum vajinismus sorununun çözümü için cinsel terapiye başvuruyu geciktirir. Partnerlerin ilişkisinde yalnızca cinsel alan değil, yaşamın diğer alanları da olumsuz yönde etkilenir. Bazen yaşattığı sorunlarla, terapi arayışına girilmediğinde, vajinismus ilişkinin sonlanmasına neden olabilir.

Azalmış cinsel istek ya da cinsel ilgi/uyarılma bozukluğu olarak adlandırılan cinsel işlev bozukluğu daha yaygın olmasına karşılık, kadınların cinsel terapiye en sık başvuru nedeni vajinismus sorunudur. Birliktelik süreci uzadıkça, yakın akrabaların ve çevrenin çocuk konusundaki baskısı çiftin terapiye başvurusunda önemli bir etkendir. Terapiye başvuru zamanı birlikteliğin başlangıcından 15-20 yılı aşan sürelere kadar uzanabilmektedir.

Jinekolojik muayenelerin yapılıp tampon ve spekulum gibi objelerin yerleştirilebildiği hafif vajinismus olgularının yanısıra, genital bölgeye hiçbir yaklaşımın yapılamadığı ve bütün bedenin kasılmaya eşlik ettiği ağır vajinismus olguları da vardır.

İlk cinsel ilişki girişiminde karşılaşılan vajinismus, primer vajinismus (birincil vajinismus) adını alırken, ağrısız cinsel ilişki döneminden sonra ortaya çıkan vajinismus, sekonder vajinismus (ikincil vajinismus) olarak adlandırılır. Travmatik olarak yapılan kürtajlar, doğumlar, ameliyatlar ya da şiddet ve cinsel saldırı  sekonder vajinismusa neden olabilirler.

Vajinismus sorunu tekrar eder mi? Temel olarak Bilişsel Davranışsal Terapi’ nin kullanıldığı vajinismus cinsel terapilerinde, doğru bilgiler ve uygulamalar sorunun tekrar etmesini önlerler. Yani vajinismus sorunu aşıldıktan sonra tekrar etmesi beklenen bir durum değildir. Yalnızca sonradan ortaya çıkan ve yukarıda belirtilen travmalar sekonder vajinismusa neden olabilirler.

Vajinismusla ilgili yaşanan olumsuz duygular, özellikle mahcubiyet, sorunun yakın çevre ve akrabalarla paylaşılmasını engellemekte, süreç uzadıkça da çocuk sahibi olma konusunda baskılar artmaktadır. Bazen de vajinismus sorununun varlığını öğrenen yakın akrabalar kadının bekaretini ya da erkeğin sertleşmeyle ilgili durumunu sorgulayabilmektedir.

Kadınların vajinismus sorunu olsa da, büyük bir çoğunluğu, cinsel uyaranların varlığında cinsel yanıt verebilmektedir. Cinsel ilişkiye girmemek koşulu ile sevişmeyi isteyebilir, bundan zevk alabilir, klitorisin okşanması ile cinsel olarak boşalma yaşayabilirler.

Farklı sosyoekonomik ve sosyokültürel düzeylerde görülebilen vajinismusta  cinsel organlar fiziksel olarak normaldir. Cinsellik hakkında konuşmanın ayıp ya da günah sayıldığı, uygun eğitimin verilmediği ve özellikle kadın cinselliğinin değersizleştirildiği toplumlarda vajinismus sıklıkla görülürken, uygun cinsel eğitimin verildiği gelişmiş toplumlarda çok daha düşük oranlarda karşımıza çıkmaktadır.

Vajinismus nedeniyle erkeğin eşiyle cinsel ilişkiye girememesi, istenmeme ve reddedilme algısı yaratabilir. Öfke ve kızgınlık duyguları da yaşayan erkekte cinsel işlev sorunlarının ortaya çıkması sıklıkla görülebilen bir durumdur. Uzun süren vajinismus olgularında sertleşme güçlüğü ve erken boşalma sorunları sıkıntı yaratan durumlardır.

Doktor hakkında

Op. Dr. Can Pahalı

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Klinik Psikoloji alanında yüksek lisans yaptı. Cinsel Terapi Enstitüsü’nde (CİSED) cinsel terapi eğitimini tamamladı. Hipnoterapi eğitimi aldı. Ankara ve Hatay, İskenderun’daki muayenehanesinde jinekolojik hastalıklarlarla birlikte başta vajinismus olmak üzere cinsel sorunlarla ilgili hastaları da tedavi etmektedir.

Bir yorum yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

18 yorum

 • Aklımın ucundan dahi geçmiyecek bir sorunun olduğunu nerden bilebilirsiniz ki. Doğduğunuz günden beri toplumun kalıplaşmış öğretilerinin bir gecede yıkılıp atılıp bambaşka bir hayata yelken açman gerekiyor. Çünkü toplum bunu istiyor. Vajinismusun tanımı bana göre bu yıllarca erkekler kadın olarak bizim kendimizi sakınmamız gereken varlık olarak gerekirken. Evlilik ile tam anlamıyla profesyonel erkeğin ihtiyaçlarını karşılayan bir varlık olmamız gerekiyor. Bir eğitim, bilgi, bilinçlendirme yapılmadan bir eve tıklıyorsunuz. Benim gibi şanslı kadınlar yani eşleri tarafından sevilen, anlayışlı kadınlar bunu tedavisini ararken, maalesef büyük çoğunluk ya zorla ilişki yaşayıp ya da boşanma ile sonuçlanan bir evlilik yaşıyor. Ben bugün bu siteye eşimden sonra ikinci şansım olan Can Pahalı Hocama bize verdiği destek bu sorunu aşmamızı sağladığı için küçükte olsa teşekkür maiyetin yazıyorum. Buraya yazmak isteyen ama sitede ki sorun yüzünde yazamayan o kadar çok kişi var ki. Ben şans eseri yazdım ve göründü. Benle başlayıp bitiren benden sonra tedaviye başlayıp bitiren o kadar çok kişi ile tanıştım ki bu bana bunu yaşan ilk ben değilim, sonda olmicamı gördüm. Ne kadar severek evlensende kadın kendi bedenine mühür vurunca uzman biri tarafından destek alınması gerekiyor. Biz kendimiz aşmaya çalıştık, başka doktorlara gittik hiçbir sonuç alamadık ama Can Hocamız ile hayatımız değişti. Herşey daha anlaşılır, daha pozitif olmaya başladı. Biz tedavi ile vajinismusu aşmadık. Birbirimize daha çok bağlandık, aşkımız daha çok arttı. Vajinismus bir hastalık değil, vajinismus bir sorun, bu sorun halledilebilir. Ama ertelemeyeceksin ne kadar ertelersen o kadar. Sıkıntı çıkarıyor. Bize bu yolculukta her zaman destek olan Can Hocamıza, asistanı Gül ablamıza(senin yerin o kadar ayrı ki Gül ablam ağlama krizlerimde kimse ile konuşamıyorken bir abla anne gibi beni dinleyen arayabileceğim tek sığınaktın.) çok teşekkür ederiz.

 • Merhabalar şansım olan kıymetli Can hocam ? biz pozitif çiflerinizden g&a bundan 5 ay once sizi ziyarete torun haberiyle geldik keseyi sizinle gordük. Bebisimize dedik ki bak annenle baban burda bilgilendi donanimlandi yanlislari dogrularla degistirdi. Annen 14 aylik yenemedigi vajinusmusu Can hocayla yendi ve seni ana rahmine yerleştirecek cesareti burda edindi ? Cok sukur hocam klinige ilk girdigimde ve bugun sizleri ziyarete geldigimizde neler yasanmis atlatilmis hepsi film seridi gibi gecti aklimdan. Bugun 22. Haftasindaki oglumuzla ayrintili ultrasyondan cikip torunu ziyarete getirdik diyerek geldik yaniniza. Cok ozeldiniz bizim icin cok ozlemisiz sizleri. Iyi ki yolumuz kesişmis sizinle. Normal dogumdan asiri korkuyordum kendimi bildim bileli. Vajinismus tedavisinin ilk gunu sagliklisin doguma musait demeniz bu korkumun bir cogunu aldi benden. Ve en onemlilerden biri de gebe kalmadan once vajinismus tedavimiz bitince jinekolojik muayenenin cokk cokkk faydasi var. Bu konuda bebek dusunmeden ince muayene olmanin onemini cevremdeki grbeyken kistle vs ugrasan anne adaylarinda gordum. Jinekolojik muayene gebrlikten once en onemli hazirliktan biriymis. Gebeligin ilk aylarinda cinsel isteksizlik vardi pek iliskiye yaklasmak istemiyordum. Sonradan basardim basardim basardim deyip ki doktorum da gebelikte sık olmadigi takdirde cinsel iliskinin zararsiz oldugunu soylemisken neden kendimi yine kapatayim ki deyip tekrar basardim. Bunlar bu guc bu krndime inanc hep sizin sayenizde sizden ogrendiklerimiz sayesinde oldu. Rabbim nasip ederse saglikla bebisini kucagina alan ciftlerinizden biri de biz olacagiz. Iyi ki yolumuz kesişmiş sizlerle iyi ki varsiniz. Vajinismus tedavi edilen bir rahatsizliktir. Yorumu okuyacak cifler kesinlikle hic vakit kaybetmesinler. Can hocamla karsilastiginiz an anlayacaksiniz ki dogru yerdesiniz. Cok seviyoruz sizleri…

 • Merhaba Ben 5 yıllık evliyim biraz araştırdık vajinismus hastası olduğumu öğrendim korktuğum için bu kadar bekledim ama bu geçen zaman içerisinde eşimle çok yıprandık çok ağladım ben her pes ettiğimde eşim elimden tuttu Eşime artık doktora gitmek istediğimi söyledim internetten araştırırken eşim Can beyi buldu yorumları okuyunca o kadar etkilendim ki hemen randevu aldık gittiğimizde bizi o kadar enerjik güler yüzlü Gül ablamız karşıladı ki insanın motive olmaması imkansız Gül ablamızı görünce.
  Can bey o kadar iyi bir doktor ki sizin sadece hastalığınızı çözmüyo ilişkinizi daha da çok güçlendiriyo ayrıca en büyük şansımız yılların kadın Doğum uzmanı olması şunu da söylemeden edemicem hangi doktora gittiğinizde masada gülerek muayene oldunuz benim her muayenem böyle geçti ben bu hastalığı 25 günde 5 seansta yendim Can beyin verdiği ödevleri eksiksiz yaptım pes etmicem başaracağim dedim sizde yapabilirsiniz pes etmeyin Can beye güvenin mesleğini hakkıyla yapan o kadar bilgili bi doktor ki bizim resmen hayatımızı değiştirdi artık benim dualarımda olacaksınız muhteşem iki insan sonsuz teşekkürler…

 • Evliliğimizin ilk 5 ayının konuyla ilgili zamanlarından bahsedeyim. İlk denemelerimizde ilişkiye giremedik; ilk diye normal karşıladık. Birkaç gün aralıklarla denemelerimiz devam etti, yine sonuçsuz kaldı. Eşim kas gevşetici hap kullandı, ilişki esnasında kayganlaştırıcı jel kullandık ama nafile; hiçbir işe yaramadılar. Bunu aşılması imkansız bir duvar olarak tarif edebilirim.
  Toplum olarak dile getirmekten çekindiğimiz konular olduğu için kimseye bahsedemedik. Artık çok sık denemiyorduk hatta denemekte istemiyorduk; umudumuzun kaybolduğu zamanlardı. Her başarısız sonuçta eşim ağlıyordu, acı da çekiyordu. Bende ereksiyon olamaz duruma gelmiştim. Daha çok üzülmemek, psikolojik olarak yıpranmamak için denemelerimizi tamamen durdurduk.
  Online ortamda araştırarak vajinismus diye bir rahatsızlığın varlığından haberdar olduk. Hayatımda ilk kez duyduğum bir terimdi. Tedavisiyle ilgili araştırmalar yapmaya başladık. Bu sayede Sayın Can Pahalı hocamızın web sayfasıyla, yapılan yorumlarla karşılaştık. Okuduğumuz yorumlar bize güven kazandırdı, Can hocamızla tanışmamıza vesile oldu. Biz de şimdi umarım başka insanlara yol gösteriyor olabiliriz.
  Vajinismus zor görünen ama çabuk mağlum olan bir rahatsızlıkmış. Biz bunu yaşayarak öğrendik. Daha fazla erteleyip zaman kaybetmediğimiz için şükrediyoruz.
  Bizi Gül hanım karşıladı. Sempatik, cana yakın biri. İnsanı rahatlatan, moral veren, iyi hissettiren özellikleri var. Kendisine çok teşekkür ederim. İşleri rast gitsin.
  Doktorumuz Can Bey’in bir mucize, bize yapılmış güzel bir sürpriz olduğunu düşünüyorum. Hayatımızı olumlu anlamda değiştirdi, bize yeni davranışlar, farklı bakış açıları kazandırdı. İlk terapiden sonra bile vajinismusu yeneceğimizi hissetmiştim. Bize arkadaş gibi ailemizden bir birey gibi yakınlık gösterdi. Sayesinde o kadar çok şey öğrendim ki, eskiden bildiğim şeylerin çoğu ya yanlış ya da çok eksikmiş. Artık vajinismus diye bir sorunumuz kalmadı. İyiki varsınız sayın hocam. Allah size sağlıklı uzun ömürler versin.

  Son olarak vajinismusun tek kişinin değil eşlerin ortak problemi olduğunu düşünüyorum. Biz bu engeli aşarken ele eleydik.

 • 10 aydır evliyim ve vajinismus hastası olduğumu bilmiyordum taki malum düğün günü olana kadar. Araştırmalar yaptım kendimi ikna etmeye çalıştım ama bir türlü cesaret edemedim. Eşim her zaman yanımda oldu elimden tuttu bir kere bile beni suçlaması. Ayrılmayı düşündüm ama 4 yıllık birliktelik bu kadar basit bitmezdi. Bir gün netten araştırma yaparken Can beyin sayfasına rastladım. Yorumları okudum ve sanki beni anlatıyorlardı. Hemen randevu aldım. Gittiğimde beni tatlış Gül abla karşıladı. Can beyle birlikte bana umut oldular elimden tuttular ve yapabilirsin dediler beni de inandırdılar. Hiç vazgeçmedim çünkü her şey benim elimdeydi. Her gidişimde başardım Başaracam dedim dedim ve oldu BAŞARDIM 21 gün içinde son buldu şimdi daha çok hayata pozitif bakıyorum ve eşimle birlikte çok daha mutluyuz. Teşekkür ederiz Can bey Gül abla iyiki varsınız?

 • Herkese merhabalar, buraya yazılan yorumların ne kadar etkili olduğunu biliyorum çünkü biz de Can Bey’e gitme kararımızı bu yorumları okuduktan sonra aldık. Vajinismus sorununu zaten bilen biriydim, fakat bu sorunu yaşayabileceğim, bu kadar zorlanabileceğimiz hiç aklıma bile gelmezdi. Sorun acaba nedir, vajinismus olabilir mi, yok canım değildir, nasıl halledebiliriz, belki kendi kendine geçer diye bir süre geçirdik. Ama zaten olay istemsiz kasılmalar, çekinmeler olduğu için size yol gösterecek birilerinin olması lazım. Tabii maalesef ki böyle bir sorun yaşadığınızı çok fazla kişiye de anlatamıyorsunuz. Bu, önemli bir süreç çünkü ister istemez kendinizi başarısız, yetersiz hissediyorsunuz, üzülüyorsunuz, birbirinizi üzüyorsunuz. Ama en sonunda sorunu yine ikiniz çözüyorsunuz ve belki de birbirinize daha çok değer vermeye başlıyorsunuz. Açıkçası biz ilk etapta bununla ilgili nereye gitmemiz, kime başvurmamız gerektiğini bile bilemedik. İnternette araştırma yaparken bu sorunla ilgili psikoloji ve psikiyatri merkezlerine rastladım. Kadın doğum doktoruna mı gitmeliyim, böyle bir merkeze mi gitmeliyim diye düşünürken Can Bey’in web sayfasını, CV’sini ve hakkında yazılmış yorumları gördüm. Can Bey’in hem kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olması hem de klinik psikoloji yüksek lisansı olması ve cinsel terapi veriyor olması tam da aradığımızı bulduğumuzu hissettirdi bana. Başka hiçbir yere gitmeden, evliliğimizin 2. ayında biz de Can Bey’in kapısını çaldık ve bize bambaşka bir dünya açılmış oldu. Pek çok yeni bilgi öğrendik, öğrendiklerimize bazen şaşırdık bazen doğru bildiklerimizin yanlış olduğunu duyduk. Cinselliğin sadece penis-vajina birleşmesinden ibaret olmadığını öğrendik en başta. Sadece cinsel terapi değil evlilik terapisi de aldık, ikisi eşzamanlı gidiyor zaten. Birçok kaynak kitap, video, film, testler, ödevler, kendi vücudunuzla tanışma gibi yararlı materyallere ve olumlu davranışlara sahip oluyorsunuz. Bu anlamda, ben vajinismus gibi bir sorun yaşamıyorsanız dahi Can Bey’den terapi almanızı öneririm. Ben maalesef ödevler konusunda tembel bir hastaydım, iş yoğunluğunun da etkisi var tabi ama siz de bahaneler uydurup kaçıyorsunuz bazen yapmanız gerekenlerden. En büyük cinsel organınız “beyniniz” gerçekten. Bu yüzden bizim terapimiz biraz uzun sürdü. Tabi ki bu süreyi etkileyen pek çok faktör var, çabanızla bunu daha kısa bir süreye de çekebilirsiniz. Muayenehaneye gittiğinizde sizin gibi bu sorunu yaşayan insanları görme ve konuşma fırsatınız da oluyor. Gül abla her zaman motive etmeye çalışıyor. Mesela bu sorundan konuşmak sizi başlarda rahatsız ederken, bir bakıyorsunuz bazen telefonda bazen yüz yüze Gül ablayla bunun sohbetini yapıyorsunuz. Biz, bir süreden sonra artık aile gibi olduk Can Bey ve Gül Hanımla. O kadar ki Can Bey artık bu sorunun tarihe karıştığını ve terapimizin bittiğini söylediğinde resmen üzüldüm, artık görüşmeyecek miyiz diye. Biz bu sorunu aştık, süreç tabi ki devam ediyor bu bir yolculuk, umarım bundan sonrası artık çok daha güzel olacak. Can doktorumuz bize çok şey kattı, her şey için çok teşekkürler!

 • Merhaba benim de her genç kız gibi ilk geceyle ilgili kulaktan dolma yalan yanlış bilgiler yüzünden çok fazla korkularım vardı. Derken evlendim ve maalesef ilk gece korkularımın hepsini yaşadım.
  bugün olmadı yarın olur, öbür gün olur, bir hafta bir ay derken altı ayı geçirdik.
  eşim bu süreçte beni hiç zorlamadı, hep anlayışla yaklaştı ama biz daha ne kadar böyle devam edebilirdik…
  kendime olan bütün güvenimi kaybettim, mutsuzdum ve eşimi de mutsuz ediyordum kendimi eksik hissediyordum. internetten bununla ilgili araştırma yaptım ve içinde bulunduğum durumun vajinismus olduğunu anladım eşimle beraber can beyin sitesindeki yorumları okuyunca içime su serpildi benim gibi bir çok insan vardı yanlız değildim vajinismus sorununu atlatanların yorumlarını okudukça mutlu oldum ve benim de başarabileceğimi hissettim vakit kaybetmeden randevu aldık telefonu açan canım gül ablamdı ve ilk onun söyleri bana umut oldu randevumuza gittik doktorumuz can bey ve gül abla bizi öyle güzel karşıladılar ki ilk kez beni anlayan sözleriyle umut veren birileri vardı can bey bizim kahramanımız olmuştu. çünkü hiç yapamam dediğim umudumu kaybettiğim anda etkin tedavisiyle, teşvikiyle, verdiği en doğru bilgilerle bana yol gösterip sorunumu yenmemi sağladı. lütfen çok beklemeyin bu çok rahat aşılacak bir durum şu an keşke daha öncesinden gitseydim diyorum doktorum can beye ve gül ablama canı gönülden teşekkür ediyorum

 • Merhaba arkadaşlar..biz 1,5 yıllık evliyiz ve vajinismus hastası olduğumu ilk günlerde öğrenmeme rağmen bunu tedaviye gerek duymadan kendi kendimize çözebileceğimizi düşünüp doktora başvurmadık…1,5 yıl boyunca eşimi sevmeme rağmen onunla birliktelik kuramamak mânen beni çok yıpratıyordu, kendimi eksik hissediyordum, kendi kafamda çok fazla büyütüyordum herşeyi. Bu durumu ailem dahil kimseyle paylaşamıyordum ve sonunda doktora gitmeye karar verdik, bir doktor arkadaş tavsiyesiyle Can beyi bulduk ve hemen internette araştırma yaptık..yorumları görünce insan inanamıyor ve bu hastalığı asla atlatamayacağını düşenebiliyor ama sonunda bu hastalığı hiç atlatamayacığını düşünen ben yaklaşık 40 günde vajinismustan kurtuldum ve şuan çok mutluyuz ? Dr. Can bey gerçekten işinde uzman biri, daha seansın ilk gününden kendisinin sıcak,cana yakın,içten yaklaşımıyla zaten korkularınızın %70 inden kurtuluyosunuz…bütün vajinismus hastalarına kesinlikle vakit kaybetmeden dr.Can beye başvurmalarını şiddetle tavsiye ediyorum..ÇOK TEŞEKKÜRLER CAN BEY VE ÇOK TEŞEKKÜRLER GÜL ABLA..

 • Merhaba arkadaşlar biz yaklaşık bir ay önce tedavimizin bitmek üzere olduğunu yazmiştık yorumda. Bundan 20 gün önce çok şükür ki mutlu sona kavuştuk. Bize en büyük mutluluğu yaşatan, huzurumuzu ve sevincimizi avuçlarımızageri veren Can hocamıza minnettarız. Eğer Can hoca olmasaydı biz şu an belki de birbirini çok sevdiği halde boşanmak zorunda kalan bir çift olacaktık. Bizim umut ışığımız, yol gösterenimiz Can hoca oldu. Her zaman başaracağımıza inandırdı bizi. Tökezlediğim zamanlarda eşinle birlikte Can hoca ve Gül abla bana moral güç jçkaynağı oldular. Desteklerini asla esirgemediler hiç elimi bırakmadılar. O kadar iyi yürekli ve işini en başarılı şekilde yapan bir insanla tanışmak bizim bu hayattaki en büyük şansımız oldu. Evliliğimizin en kötü geçen zamanlarını Can hoca sihirli değnek gibi en refah en güzel en mutlu günlere çevirdi. Vajinismus ile ilk tanıştığımızda sanki dünyanın en ağır yükü omuzlarımıza binmiş, hayat ışığımız sönmüştü. Yaptığımız araştırmalar , gittiğimiz bütün yollar bizi Can hocaya götürdü. Can hocanın sıcakkanlılığı, güler yüzü, verdiği güven pozitif enerji bizi o kadar mutlu etti ki… Can hocamızın da dediği gibi aslında penisin vajinaya girmesi çok kolay. Önemli olan bunu mutlu bir şekilde ve isteyerek yapmak. Biz de Can hocanın desteğiyle bunu en güzel ve en mutlu şekilde başardık. Yorumu okuyup bizimle ayni sorunu yaşayan çiftler lütfen vazgeçmeyin ve ertelemeyin. Hemen teiefonu elinize alın ve Can hocadan görüşme ayarlayın. Emin olun ki ilk görüşmenizde bile çok rahatlayacaksınız. Tedavisi yuzde yuz mümkün olan bu hastalıktan bir an önce siz de kurtulun. Mutlu bir evlilşk hepimizin hakkı. Göz kapatıp açıncaya kadar siz de kurtulmuş olacaksınız ve başardığınızda kendinize inanamayacaksınız. Bizce  bu asrın en iyi doktoru olarak ismini kalbimize kazıdığımız Can hocamız; sarsılmaz inancı ve harikalar yaratan sözleriyle, güler yüzüyle tüm emeklerini hastalarına adamış var gücüyle cehaletin bizim üzerimizde bıraktığı izleri yok etmeye çalışan ve tabiki bunu en güzel şekilde başaran yüce insanın ellerinden öper başarılarının daim olmasını dileriz. Biz artık Allahın izniyle bebek sahibi olmayı bekleyeceğiz ve bir oğlumuz olursa onu Can hocamızın adıyla yaşatmak bizim en büyük gururumuz olacaktır. Bizim çocuğumuz da Can hoca gibi çok büyük başarılara imza atsın insallah. HAYATLARINI ANLAMLI VE İYİ BİR ŞEKİLDE YAŞAMAK İSTEYENLER BAŞKALARININ HAYATLARINI ZENGİNLEŞTİRMELİDİR. BİR YAŞAMIN DEĞERİ DOKUNDUĞU HAYATLARLA ÖLÇÜLÜR. Umarız ki bizde yorumlarımızla birkaç hayata dokunup onlara ufak ta olsa yardım edebilmişizdir. CAN hocamıza ve Gül Ablamız sonsuz saygı ve sevgilerimizi gönderip onlara çok teşekkür ederiz. İyiki varsınız iyiki sizleri tanımışız. Sizlerin hakkını asla ödeyemeyiz. Dünyanın bütün güzellikleri her zaman sizinle olsun. Siz hep varolun…

 • Merhaba,
  Biz 10 aylık evliyiz. Eşimle her şey çok güzel başladı bir birimizi çok seviyorduk. Evlendik düğün oldu her şey yolunda gitti ama iş cinsel ilişkiye gelince ilk gece yapamadık bunun yorgunlukla stresle ilgili olduğunu düşündük çok üstünde durmadık. Daha sonra balayına gittik orda da denedik ama ne zaman ilişkiye girmeye çalışsak eşim aşırı korkuyor beni itiyor ve titremeye başlıyordu. Bir doktor olarak bunun ne anlama geldiğini biliyordum fakat bu durumu kabullenmek istemedim. Zamanla olacağını bunun üstesinden geleceğimizi düşündüm. Ama zaman geçtikçe hiçbir şey daha iyiye gitmedi aksine bu durum ilişkimizi olumsuz yönde etkilemeye başladı. Her başarısız denemeden sonra eşim büyük bir suçluluk duymaya başladı ne kadar telkin etsem de başaramadım ve nihayet bu sorunun tek başına çözülemeyeceğini bir uzmana başvurmamız gerektiğini kabullendik. İnternet üzerinden bu işle ilgilenen kişileri araştırdık ve Dr Can Pahalı hocamızla görüşmeye karar verdik. İlk görüşmeye gittiğimizde çok gergindik ama bizi karşılayan Gül ablanın sevecen tavırları bizi biraz rahatlatmıştı. Can Hocamızla konuşmaya başladığımızda eşim de ben de tamamen rahatlamıştık çünkü her şeyden önemlisi karşımızda bizi anlayan biri vardı. Eşimin korkularını ve nasıl üstesinden geleceğimizi konuştuk. Tedavi süreci bize bağlıydı ve bize göre şekillenecekti bu bizim tedaviye olan uyumumuzu ve inancımızı arttırdı ve eşimin tedavi süresince ve muayene sırasında daha rahat olmasını sağladı. O gün oradan çıktığımızda ikimiz de bu sorunun üstesinden geleceğimize inanmaya başlamıştık. Bu süreçte bazı zamanlarda zorlandık bazı yerlerde eşim bocalamaya başladı çünkü korkularının üstüne gitmeye çalışıyordu ve bu onun için hiç kolay değildi. Bu yüzden ben hep destek oldum ona. O bocalamaya başladığında elinden tuttum pes edecek gibi olduğunda tekrar baştan başlamasını sağladım ona her zaman inandım güvendim ve sonunda başardık. Bu sorunu yaşayan arkadaşlara da olur da bu yazıyı okursanız diye bir doktor ve bir eş olarak önerilerim olacak.Birincisi bu sorun destek almadan aşılabilecek bir şey değil bu yüzden vakit kaybetmeden bir uzmana başvurun.İkincisi bu herkesin başına gelebilecek bir şey vajinismus insanın mesleğiyle yaşadığı çevreyle veya sosyoekonomik düzeyiyle ilgili değil.Üçüncüsü kadın kesinlikle ve kesinlikle bu durumun suçlusu değil. Eşinizi suçlamayın.Dördüncüsü bu süreç sadece bir kişinin üstesinden gelebileceği bir şey değil bu çift kişilik bir süreç . Bu yüzden tedavi sürecinde eşinizi yalnız bırakmayın ve ona her zaman destek olun. İnanın ve hiçbir zaman vazgeçmeyin.Değerli Can Pahalı hocamıza ve Gül ablamıza hayatımıza kattıkları için sonsuz teşekkürler.

 • Merhaba ;
  Biz 10 aydır evliyiz. Eşimle birbirimizi severek evlendik. Düğün sonrası günler geçmesine rağmen biz hala birlikte olamamıştık. İlk başta bunu sorun etmedik bugün yarın olur diyerek aylar geçirdik. Aile üyelerine etrafa oldu diyerek geçiştirdik. Kimseye anlatamadık ve bu olay benim giderek içime kapanmama ve bir kadın olarak kendimi yetersiz hissetmeme neden oldu. Zamanla bir şeyler daha kötüleşmeye başladı. Evde sürekli gergindim. Eşimin her dediğine sinirleniyordum evde huzursuz bir ortam vardı. Geceleri benim için kabusa dönüşmüştü. Her gün bugün olacak diyerek kendimi hazırlıyordum. Eşimi arzuluyordum ama ilişkiye gelince bir anda kontrolümü kaybediyordum kasılmaya, titremeye başlıyordum ve eşimi itiyordum. Bu hareketlerimden sonra eşim kendini kötü hissediyordu. Bunu neden yapıyordum neyden korkuyordum bilmiyordum ama bunu durduramıyordum. Her seferinde hayal kırıklığıyla saatlerce ağlıyordum. Eşime karşı kendimi suçlu hissediyordum. O, ne kadar üzülme ne olursa olsun senin yanındayım dese de bu şekilde ömür boyu ona bu haksızlığı yapamayacağımı düşünüyordum. Günün birinde onu kaybetme ihtimali beni daha da üzüyordu. İkimiz de sağlıkçı olmamıza rağmen vajinusmus olduğuma inanmak istemedik ama zamanla bunu kabullendik. Tek başımıza üstesinden gelemeyeceğimizi anladık ve bir uzmana danışmaya karar verdik. İnternetten araştırmalar yaptım bir sürü yorum okudum. Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı olması, yazılan yorumların bana güven vermesi nedeniyle Dr.Can Bey ‘le görüşme ayarladık. İlk görüşmede gergindik. Can Bey’le görüştükten sonra çok rahatladık, bu işi çözeceğimize inandık. Verdiği ödevleri ve egzersizleri yapmaya başladık. Ne kadar bu işin üstüne gidersek o kadar ilerlediğimizi gördük . Bazen umutsuzluğa kapılıp pes edecek olsamda eşim en büyük destekçimdi. Bu iki kişilik bir süreç. Olacak mı olmayacak mı diye zihnen bedenen çok yorulduk ama pes etmedik. Haftalar içinde çok büyük ilerleme kat ettik ve sonunda bizde başardık. Eşim, Can Bey ve dünyalar tatlısı Gül Abla bana hep destek oldular. Öğrendim ki herkes aşağı yukarı aynı sorunları yaşıyor. Bu süreçte en büyük hata ertelemek. Can Bey’le görüşmek size hiçbir şey kaybettirmeyecek ama kazandıracaklarının tarifi bile olamaz. Tedirginlikle girdiğimiz kapıdan sırtımızdan bir yük kalkmış gibi büyük bir mutlulukla çıktık. Bizim için Can Bey’in deyimiyle ‘Vajinusmus tarihte karıştı’. Can Hocamıza ve Gül Ablamıza sonsuz teşekkürler…

 • Bende ayni şeyleri yaşanayan kisiyim çok uzun uzun anlatmayacağım.Ben Can Hocayı internetteki araştırlmalarimda buldum. İyikide ona gitmişim ve ben kendim hakkımda bilmediğim bir çok konuda bilgilendirdi.Ve bildiğim doğruların yanlış olduğunu ögretti sadece bunlada kalmadı bana ve eşime çok cesaret verdi.Şuan benim tedavim hala devam ediyor ama kısa surede çok yol aldım 3 kere gittim Can hocanın yanına ve inanılmaz surede bir çok şeyi atlattık çok şükür ve ilerde Rabbim kısmet ederse kızım olursa onu bilinçli yetiştirecğim inşaaallah. Can hocaya ve Gül ablaya çok téşekkür ederimm.Allah razı olsun

 • Sevgili Can Hocam ve Gül ablam.
  Merhaba arkadaşlar eşimle 8 yıldır sevgiliydik ve 4 ay önce bu sevgililiği evlilikle taçlandırdık. Her şey çok güzeldi ve artık nihayet birbirimize kavuşmuştuk. Çok eğlenceli bir düğünden sonra maalesef ki sevdiğimle birlikte olamadım. Bunun sebebi sanırım yetiştirilme tarzım ve abartılı şekilde anlatılan gerdek hikayeleriydi. Ben Hatay’a İstanbul’dan gelin olarak geldim ve çevreyi hiç bilmiyordum. Buna rağmen internette araştırmalar yaparak hastalığımın vajinusmus olabileceğini düşündüm. Hemen bir kadın doğumcuya randevu alarak muayeneye gittim. Ve doktor bana korkularımın sebebi olan şeyin vajınusmus hastalığı olduğunu söyledi. Bende herkes gibi her gün internette gezinerek vajınusmus hakkında makaleler okudum araştırmalar yaptım. Sonra internetten Hatay yakınlarında vajınusmus tedavısı yapan doktorları araştrmaya başladım. Ve muhtesem doktor can hocayı orada buldum. Sitesine gırdım makalelerıne calısmalarına ve yorumlarına baktıgımda hıc bır olumsuz ibare görmedim. Hatta yorumları bana açıkçası cesaret verdi. Korktugum ve çekındıgım için kendim değil de eşime arattım gül ablamdan randevu aldırdım. Ben bu hastalığı hiç yenemeyecek gibi hissederken doktorum bana her zaman umut ışığı oldu. İlk terapiye gittiğimde resmen heyecandan ölecektim ve kapıdan dönmeye çalıştım. Eşim her zaman benim yanımda oldu ve bana cesaret vererek orada kalmamı sağladı. İlk terapide can hocam bana vajınumus hakkında bilgi verdi ve sürecin nasıl ilerleyeceği hakkında bilgi verdi. Ben ondan sonra bu işi başaracağıma %100 emin oldum. Can hoca muhteşem anlayışlı bir doktor. Eğer hala bu sorunu yaşıyorsanız mutlaka can hocama görünün. Terapim hala devam ediyor vajınusmusu 5 haftada yendim (.23 aralıkda da başardıkkk.)
  Hocanın verdiği ödevleri eşimle birlikte her gün bıkmadan usanmadan zevkle yapıyorduk . biz bir ekip olduk. Can hocamın bilgisi, eşimin sevgisi ve gül ablamın anne şefkatiyle hepsi geride kaldı. Ve cok guzel dostluklar kazandım. İyiki can hocam ve gül ablam var . Onları çok seviyorum . isteyen bana gül ablamdan ulaşabilir. Ben başardım, can hocamın da deyişiyle biz başardık. Sıra sizde.

 • Gonca Emrah…
  Merhaba ben Gonca. Eşimle 2 buçuk yıllık evliyiz ve bu hastalık 2 senemi berbat etti. Hep asla geçmeyecek sanırdım. Bir sürü doktora gittim. İstanbul, Ankara… Hacılar hocalar… Nelere nerelere gitmedim ki… Sonuç hep hüsran oluyordu. Asla kendime dokunamıyordum. Kesinlikle ben tedavi olamam diyordum. Eşimle sürekli kavga ediyorduk. Bebek soranlara bahane bulamıyordum. Eşim arkadaşlarımızın bebeklerini sevdikçe içim kan ağlıyordu. Gece eşim uyurken sessiz sessiz salonda ağlıyordum. Hergün “bugün yapacağım” deyip akşam ise hüsrana uğramaktan yorulmuştum. Asla düzelemiyordum. Ben kesinlikle iyileşemeyeceğim dedim. Aşık olduğum adamdan boşanmayı düşünmek bile bana o işi yapmaktan daha kolay geliyordu. Bitmiştim. Doktorlara gitmekten, internette bu hastalığa sahip insanların yorumlarını okumaktan bıkmıştım. Kadın gibi hissedememek beni çok üzüyordu. Ta ki kuzenim bana Can Hocamı tavsiye edene kadar… Abla yine hüsran olacak dedim ama kuzenim o kadar doktora gittin son kez bu doktoru da dene dedi. İyi ki gelmişim. Telefonda Gül ablanın sesini duyunca içim ferahladı. O kadar tatlıydı ki. Bebişlerini seveceğiz senin dedi bana. Ben yine de içimden ben bu işi yapamam diyordum. Fakat Can Hocam o kadar güzel şeyler öğretti ve o kadar bilinçlendirdi ki bizi inanın hayata yeniden başladım. İnanılmaz cesaretlendim. Ev ödevlerimi yaparken mutluluk duyuyordum. Çünkü artık bedenimi tanıyordum. Dokunabiliyordum. Ben parmak egzersizi asla yapamam diyordum ama imkansızı Can Hocam sayesinde başardım. Can Hocam bize Baba gibi davranıyordu. Diğer hastalarla ve iyileşenlerle görüşüyorduk hatta çok yakın arkadaş olduk hepimiz. En çok hoşuma giden de bu idi. Tedavi olup iyileşenlerle dilediğimiz gibi görüşüp konuşuyor fikir alıyorduk. Her şey şeffaftı. O kadar rahatlamıştım ki. Can Hocam en ufak mimik hareketimizden o an ki duygumuzu anlıyor ve ona göre davranıyordu. Mükemmeldi. Ev ödevlerini sevinçle yaptık. Ailelerimiz güzel haberler bekliyordu. Ve güzel haber geldi, biz eşimle beraber olduk. Muhteşem bir an idi. Artık bitmişti. Omuzlarından büyük bir yük kalkmıştı. O kadar mutluydum ki. Ve şunu dedim: gerçekten hiç acı yokmuş. Aslında çok kolaymış. Gül ablaya hemen mesaj gönderdim ve benden daha çok sevindi. Can Hocam çok mutlu oldu. Benim için cinsel ilişki imkansız iken, şimdi ise bir zevk. Artık bebek istiyoruz Allah nasip ederse. Can Hocama gözünüz kapalı güvenin ve o ne derse onu kesinlikle yapın. Sizi çok seviyoruz Hocam. Gül abla bizim canımız…

 • al…e
  ( 06 Şubat 2018 )
  Yer: Can Pahalı Muayenehanesi
  Herkese merhaba bnde sonunda kurtuldum hayal bile edemiyordum bir gün bnde iyileşecekmiyim die ama evet sonunda kurtuldum en büyük üzüntüm can beyi daha önce tanımamak oldu her fırsatta dile getiridm neden önce bulmadım sizi die boşu boşuna geçen koca 2 sene …buradan bu yazıyı okuyanlara lütfen hmen can beyi arayın bulun çünkü vajinusmus erteleme hastalığı gerçekten bnde çok yorum okuyordum ben yapamam bn ödevleri yapamam egzersiz yapamam fakat can hocam öyle güzel motive profösyönel şeklinde bni yönlendirdi ki her gittigim seans da daha çok iyleşmiş şekilde çıktım o kapıdan abartmıyıorum umutsuzca yapamam diyerek gitttiğim o kapıdan her defasında dha iiyi çıktım can hocam işinin en eyisi en mükemmeli iyi ki gittim iyi ki daha fazla ertelemedim lütfen sizlerde ertelemeyin gerçekten zaman kaybı başka hiç birşey degil bu vajinusmus..ve tabi ki gül ablacım oda tüm enerjisi ve motive edici etkisiyle bna güç verdi her seansta yanımda oldu gerçekten mükemmel bir ekip sosuz teşekkürlerimi sunuyorum can hocam gül ablam iyi ki varsınız iyi ki :)ve sevgi eşim oda bizimle mükemmel bir ekip oldu yanımda desteğiyle güç verdi iyi ki vardı…ertelemyin hemen can hocamı bulun o sizi kurtarıyor bu hastalıktan emin olun..CAN HOCAMA VE GÜL ABLAMA SONSUZ TEŞEKKÜR VE MİNNETLERİMİ SUNUYORUM ….M &A

 • İlk üniversitede duymuştum vajinismus hastalığını. Dersi dinlerken bir düşünmüştüm hatta az da olsa ‘acaba bende de mi var’ diye. Çünkü kendi korkularımı biliyordum. Hatta hiç unutmuyorum hocamız bu hastalığın gerçekten kötü bir durum olduğunu söylemişti ve o an bunun tedavisinin kolay olmadığını düşünmüştüm. Yoğun bir terapiden geçilmesi gerektiğini düşündürmüştü bana. Sonra kendi kendime ‘yok bende yoktur, bendeki sadece ilk gece korkusudur sonra geçer diye’ düşündürmüştü. Ama böyle şeyler duydukça korkularımın daha çok farkına varıyordum. Karnıma ağrılar giriyordu sadece düşünmeyle bile istemsiz bi şekilde karnım ağrıyordu. Sonra hemen unutmaya çalışıyordum.
  Taa ki evlendiğim güne kadar. Eşimde bu korkularımı biliyordu aslında daha öncesinden. Fakat böyle olacağını o da asla düşünmemişti. Evlendik ve o hayatım boyunca korktuğum gece geldi. Bir an önce olsun bitsin diye Allah’a o kadar çok dua ettim ki inanamazsınız. Ama sonuç tabikide olumsuz oldu. Eşim bugün olmak zorunda değil dedi. Belki beni rahatlatmak için. Ertesi gün yine olmadı. Bir gün sonrada balayına gidecektik. Balayında olacağını hissettiğimi söylemiştim. Balayında da günlerce denedik ve olmadı. Artık bende bir eksiklik olduğunu hatta vajina girişimin olmadığını, orda bir duvar olduğunu ve geçilmesinin imkansız olduğu gibi cümleleri eşime o kadar çok kurdum ki. Ve bunlara gerçekten çok inandım. Balayını kabuslu geceler şeklinde geçirdim. Çok ağladım. Yetersizlik duygusu tek başına günü mahvetmeye yeterliydi. Kaldığımız otelde bile çiftlere baktığımda acaba olmuş mudur onlarınki diye düşüncelere dalıyordum. Hiç iyi olmadığımın farkındaydım artık. Balayımızın son gecesi ise yine olmadı ve öylece uyudum. Gece eşim yanıma gelip araştırmıştı ve onlardan bahsetti. Vajinismus olabilirsin ama korkma çok iyi terapistler var dedi.
  Balayından döndükten sonra başka bir doktorumun sayesinde ‘Can Pahalı’ ya ulaştık. Telefon numarasını buldum ve aradım çaresiz bir şekilde. Telefonu Gül abla açtı. Ve konuştuğu o an bile içimi rahatlattı. Çünkü çok bu şekilde hastaları olduğunu ve birçok bayanda olduğunu söyledi. Hemen bir gün sonraya randevu aldım ve gittik. Gül abla bizi çok sıcak karşıladı. Hep konuştu benimle rahatlattı. Doktor Can Pahalı’nın yanına girdiğimizde emin oldum ki ben vajinismus hastasıydım. Ve kolay bir tedavi olduğunu, söylediklerini yaptığım taktirde, ödevlerimi zamanında yaparsam da daha kolay olacağını söyledi. Ben o gün ve ondan sonraki seanslarımızda o kadar yanlış bildiğim şeyler olduğunu giderek gördüm. Aslında kendimle ilgili hiçbir bilgiye sahip değilmişim. Dışarıda duyduğum şeyler efsaneymiş. Hatta cinsel yönden kendimizi tanımanın önemi öyle bir şekilde gördüm ki. Can hocamın egzersizlerini yapmaya başladıkça hakim olduğum şeyler olduğunu anlamaya başlamıştım. Seanslarımız ilerledikçe çok yaklaşıyorduk farkındaydım. Hatta yaklaştığımın farkına varıp bile korkum oluyordu az kaldı diye. Ama Can hocamı dinledim hep. Ve eşimin desteğiyle yaptım ne yaptıysam. Can hoca bana nasıl yaklaşıyorsa eşimde o şekilde yaklaşmaya özen gösteriyordu. Hatta söylüyordum da evde bazen şuan karşımda Can hoca var gibi diye.
  ‘Başardım, başaracağım’ cümlesini bana her defasında daha yüksek sesle söylememi isteyen Can hocama ‘Başardım, başardım’ diyorum artık.. 
  Benim en büyük şansım bu hastalığı düğünümden hemen sonra fark edip düğünden tam bir hafta sonra gitmemdi. Sonraki şanslarım eşim, Can hoca ve Gül ablaydı. Bunu şuan okuyanlar var ise hiç zaman kaybetmeyin derim. Çünkü Can hoca Hatay için çok çook çok önemli bir doktor ve terapist. Bildiğiniz bütün yanlışları hayatınızda silmek için adım atın. Eşinizin desteği olmazsa olmaz. Her seansa mutlaka eşinizle gidin. Çünkü sadece siz değil eşinizde birçok şey öğreniyor ve yaklaşım tarzıda gerçekten çok bilinçli oluyor.
  Hatta Can hocamız bize sadece vajinismus için terapi değil yeri geldiğinde aile danışmanlığıda yaptı. Herzaman yardım alabileceğimizi, hep bizi dinleyeceğine emin olmak insana daha huzur, güven veriyor.
  Ben hayatımın en büyük korkularından birini yendim. Hiçbir şey imkansız değilmiş. Kendinizi sadece Can hocaya bırakın, söylediklerini yapın, sonsuz güven duyabilirsiniz. Sonrası gelecektir. Sizde ‘BAŞARDIM’ diyin.. **
  Can hocama ve Gül ablama çok teşekkür ediyorum. İyiki gelmişiz. İyiki varsınız. 

 • MUTLULUĞUMUZUN MİMARI CAN’IMIZDAN ÖTE BİZLERE CAN OLAN CANIMIZ CAN HOCAMA İTHAFEN;
  ‘’Ya ümitsizsiniz ya da ümit sizsiniz.Ya çaresizsiniz ya da çare sizsiniz.’’
  Bu söz hayatta hep rehberim olmuştur.Kafama koyduğum her şeyi başarabilen biri olarak çaresiz kaldığım tek bir konuydu bu: ‘’Vajinismus.’’Evet çaresiz kaldım ta ki Can Hocamı tanıyana kadar.Bu yazıyı okuyan ve benimle aynı sorundan muzdarip olan arkadaşım ,inan çok doğru yerdesin.Ben de bundan yaklaşık iki ay önce sizler gibi çaresizce derdime derman olacak doktoru arıyordum.Ve sizler gibi araştırma yaparken bana müthiş güven veren Can Hocam’ı Allah karşıma çıkardı.
  Herkes gibi biz de mutlu olmak,sevgimizi taçlandırmak için evlendik.O güne kadar hiç hesaba katmadığım ve düşünmekten bile tedirgin olduğum bir gerçek vardı.İşte o düşüncesini dahi ertelediğim o gerçek tam da düğün gecemizde geldi karşımıza çıktı.Bugün yarın diyerek ertelediğim vajinismus için gitmedik kadın doğum uzmanı,psikiyatr kalmadı.Fakat hiçbirinde beklediğim güven,destek ve enerjiyi alamadım.Bu bir erteleme hastalığı ve erteledikçe erteledik.En sonunda Can Hocamı araştırıp buldum.Can Hoca işin hem fizyolojik hem de psikolojik boyutunu tedavi eden bölgedeki tek doktor.Hem kadın doğum uzmanı;bir hekim hem de cinsel terapist hatta bu alanda yüksek lisans yapmış.Bizim için bu büyük bir avantaj oldu.Telefonda beni ilk Gül Abla karşıladı ve o kadar pozitifti ki biranda kendimi orada buldum.Can Hoca’nın o engin bilgisi,hoşgörüsü ve güven aşılayan tavrı ve Gül Abla’nın o müthiş enerjisi bana güç verdi.İki ay düzenli çalışarak verilen ödevleri yaparak tedavimi başarıyla tamamladım.Çalışan bayan olmama rağmen tüm yorgunluklarımı hiçe sayarak azimle ödevlerimi yaptım.unutmamak gerekir ki ‘’Hiçbir başarıya çiçekli yollardan gidilmez.’’İnanın bu durumu aşınca hayata bakışım değişti.Evime huzur geldi.2 yıl 4 aylık kabusum sona erdi.Bize çocuk soran yakınlarımıza artık binbir türlü bahanelerle ‘’düşünmüyoruz’’demiyorum .Vajinismusu aşmadan evvel bu illeti yenen arkadaşların yorumlarını okurken bana bunu aşmak hayal gibi imkansız gibi gelirdi.Ama başlamak bitirmenin yarısıdır derler ya olayı önce kafamda bitirdim ve başlamaya karar verdim.Bu tedavi sürecinde sabır,çalışmak ve pes etmemek çok önemli.En başta şunu idrak edelim Can Hoca’nın dediği gibi vajinismus bir kader değil,biz hasta değiliz.
  Bu süreçte hoşgörüsü,sabrı ve engin bilgisiyle bizi bu prangadan kurtaran Can Hoca ; güler yüzüyle,neşesiyle bizlere enerji depolayan Gül Abla, iyiki varsınız.Allah sizlerden razı olsun.Sayenizde hayatımızı kabusa çeviren bir dertten kurtulduk.Doğan Cüceloğlu’nun çok güzel bir sözü var:’’Mutluluk aramakla bulunacak bir şey değildir,onu inşa etmek gerekir.’’Mutluluğumuzun mimarları Can Hoca ve Gül Abla sizleri çok seviyorum.En derin sevgi ve saygılarımla.Muhabbetle,hoşça kalın…

 • Merhabalar. 7 aylık nişanlılığın üzerine taçlandırdığımız güzel bir evlilik ancak o gece hüsren ve ondan sonraki gecelerde oyle. Evet arkadaşlar gerçekten de hayatımızın ve evliliğin %75 den fazlasında huzur bulmak istiyorsak ilişki şart. Ancak vajunusmus benim evliliğimde tam bir cehennem havası ve tam bir hüsranla, kaosla geçen gece ve günler. Çoğu zaman eşlerin birbirine aşırı kırdığı zamanlar. Umarım bu yorumumu okuduğunuzda sizde yaptığınız herşeyin tamamen boş ve sadece evliliği zedeleyen şeyler olduğunu anlayacaksınız. Can Hocamla tanıştığımızda 7 aylık evliydik ve evliliğin ilk aylarında sona doğru yaklaşmıştık ve ayrılma kararı alınmasına az kalmıştı. Ancak Can hocam sağolsun karanlık bir mağaraya güneş doğması gibi hayatımıza girdi. Öncelikle gereken şey istek, kararlılık ve kesinlikle eş desteğidir. Ben bir erkek olarak sonuna kadar eşimin yanında durdum. Ne kadar kırarsak kıralım birbirimizi yine de seviyorduk ve bu işi başarmamız için tohumumuz sevgimiz oldu. Daha sonrasında da Can hocama güvenmek. Kısa sürede bunun hastalık değil sadece bir rahatsızlık olduğunu öğrendik ve bu rahatsızlığı atlatmak için elimizden gelen gayreti gösterdik. Hocamın dediklerini harfiyen uyguladık ve kısa sürede hiç düşünmediğimiz anda kesin sonuca ulaştık. Evliliğin tadı işte ozaman Can hocamın tatlı dili güler yüzü ve hayatın ona vermiş olduğu tecrübe ile gerçektende yüzümüzü güldürdü. Kesinlikle hiç korkmadan sonuca ulaşabileceğiniz ve Hatay çevresinde başa hiç bir şekilde derman bulamadığımız vajinusmus belirli aralıklarla toplamda 2 ay civarında çözülmüş oldu. Özellikle erkek arkadaşlara söylüyorum. Eşinizin arkasında olun ve bu süreçte onları incitmeyin. Yapacağınız her hata kadını bir adım geri götürür. Herşey kendi elinizde. İlişkiye girdikten sonra kısa sürel itatil ile evliliğimizn tadını çıkardık. Ve en son bu kadar zahmetin meyvesine geldi. Allah’a şükürler olsun erkek bir çocuğum oldu ve eşim normal doğum yaparak gerçekten de sağlıklı bir bebek meydana getirdi. Şu anda ne ilişkimizde nede hayatımızda herhangi bir sıkıntı yok. Eğer vajinusmusluysanız hiç düşünmeden hatay çevresindeki tek çareniz Can hocanın yanına gidin ve güvenin. Ve aceba geçecek mi bende ilişkiye girebilecek miyim gibi sorulardan arındırıp ilk yapmanız gereken şey eşinizle konuşup Can hocanın yanına gelmenizdir. Sonuç ortada bizim yüzümüz güldü sizinde yüzünüz gülsün İnşallah. CAn hocam herşey için Çok ama Çok teşekkürler sizin için ne kadar yazsam azdır. Sizi seviyoruz.