Cinsellik Jinekoloji

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (CYBH) , zührevi ya da veneral hastalıklar olarak ta adlandırılmaktadır. Yaşam tarzının ve alışkanlıkların değişimi ile birlikte, görülme sıklığı artmakta ve ciddi bir halk sağlığı sorununa dönüşmektedir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklara yol açan etkenler, yalnızca vajinal, oral veya anal cinsel ilişki yoluyla değil, yakın beden teması ya da kan yoluyla da bulaşabilmektedir. Bulaşmış bir hastalık etkeni saptandığında, başka bir etkenin bulaşmış olma riski arttığından, geniş kapsamlı bir tarama yapılması önemlidir. Hastalık etkeni bulaşmış olduğu halde, yıllarca herhangi bir belirti ortaya çıkmayabilir. Böyle bir durumda birey, hastalığı partner ya da partnerlerine, farkında olmadan bulaştırırken, herhangi bir zamanda ciddi bir hastalık tablosu ile karşılaşabilir. Özellikle yaşam tarzı açısından yüksek risk taşıyan bireylerin, herhangi bir belirti olmadan, düzenli olarak kapsamlı bir taramadan geçmesi gereklidir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklara yol açan etkenler; virüs, bakteri, parazit, protozoon, mantar ya da ektoparazit kökenli olabilir. Hepatit B, Hepatit C, Genital Siğiller, Genital Herpes ve AİDS virüs kökenli CYBH’ler iken, Gonore (bel soğukluğu), Sifiliz (frengi) ve klamidya bakteryel kökenlidir.

Son yıllarda, cinsel yolla bulaşan hastalıklar belirgin bir şekilde artış göstermiştir. Bu artışın nedenleri arasında; sıklıkla cinsel partner değiştirmek, cinsel ilişkiye girme yaşının düşmesi, çok sayıda cinsel partnere sahip olmak, evlilik dışı cinsel ilişkilerin yaygınlaşması, cinsel partnerin farklı cinsel partnerlerle birlikteliği, seks işçileri ve onların müşterileri ile cinsel ilişkide bulunmak, hastalığa neden olan mikroorganizmaların ilaçlara karşı direnç geliştirmesi, kozmetik ve kimyasal madde kullanımının artması ve doğal yaşam dengesinin bozulması sayılabilir.

CYBH’ye neden olan mikroorganizmalar, birey taşıyıcı olduğu halde, yıllarca klinik bulgu ve belirti vermeyebilir. Hastalık ortaya çıktığında en sıklıkla cinsel organlarda, ağızda, anüste ve deride olmak üzere gözde, boğazda ve hatta bütün bedende belirtiler dikkati çekebilir. CYBH’lerin ortaya çıkmasında bazı etkenler önemli bir rol oynar. Bu etkenler; düşük sosyoekonomik düzey, protein eksikliğine yol açan beslenme bozuklukları, şiddetli stres etkenleri, şeker hastalığı gibi metabolik hastalıklar, sık ve uzun süreli antibiyotik kullanımı, olumsuz hijyenik koşullar, gebelikten korunmak için kullanılan araçların uygun olarak kullanılmaması, çok sayıda gebelik ve kürtaj müdahaleleri.

Son yıllarda CYBH’leri önleme çabalarına rağmen, Dünya Sağlık Örgütünün (World Health Organisation) verileri başta HIV enfeksiyonu, gonore (bel soğukluğu) ve sifiliz (frengi) olmak üzere, 30’u aşkın hastalık etkeninin bulaşması ile dünyada her gün 1 milyon yeni olgunun eklendiğini ortaya koymaktadır. Toplamda ise dünya nüfusunun altıda birinin CYBH’lerden etkilendiğini aynı veriler göstermektedir. Her altı bireyden birinin etkilendiği böyle bir tablo durumun ciddiyetini yansıtmakta ve korunma, önleme ve tedavi çabalarının daha üst düzeyde olması gerektiğini gözler önüne sermektedir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların varlığında hem erkek hem de kadında görülebilen belirtiler şunlardır: İdrar yaparken yanma, ağrı, acıma, idrar yapma sıklığında artma, ateş, üşüme ve titreme, halsizlik baş ağrısı, bulantı ve kusma, özellikle kasıklardaki lenf bezlerinde şişme, cinsel organlarda ve makatta kaşıntı ve karıncalanma hissi, cinsel organlarda ağrılı ya da ağrısız yaralar, siğiller ve içi sıvı dolu kabarcıklar, kasıklarda ve karnın alt bölümünde tek ya da iki taraflı ağrı, kollar, bacaklar ve ayak tabanlarında deri döküntüleri, ağız içinde ve çevresinde yaralar, cinsel ilişki süresince ağrı ve sonrasında kanama gelmesi.

CYBH yapan etkenler, annede varlığı durumunda, gebelik, doğum ve emzirme sürecinde bebeğe geçip çok ciddi sonuçlara yol açabilirler (düşük, erken doğum, çeşitli organ anomalileri ve ölü doğum).

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların önlenmesi ve kontrol altına alınmasında etkili olabilecek yaklaşımlar: Hem genel anlamda sağlıklı bir yaşamın hem de özelde sağlıklı bir cinsel yaşamın farkındalığını yaratan bir eğitimin verilmesi, kondom (prezervatif) kullanımının yaygınlaştırılması ve doğru kullanımının öğretilmesi, erken tanı konup etkili bir tedavinin yapılması, cinsel partnerlerin belirlenmesi ve tedavilerinin gerçekleştirilmesi.

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (CYBE), son yıllara kadar, zührevi ya da cinsel yolla bulaşan hastalıklar olarak adlandırılmaktaydı. Ancak hastalık etkenini taşıyan kişi, hiçbir belirti olmadığı halde etkeni başkasına bulaştırabildiği için Dünya Sağlık Örgütü hastalık kavramı yerine enfeksiyon (bulaşma) kavramının kulanılmasını önermiştir.

Doktor hakkında

Op. Dr. Can Pahalı

Op. Dr. Can Pahalı

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Klinik Psikoloji alanında yüksek lisans yaptı. Cinsel Terapi Enstitüsü’nde (CİSED) cinsel terapi eğitimini tamamladı. Hipnoterapi eğitimi aldı. İskenderun’daki muayenehanesinde jinekolojik hastalıklarlarla birlikte başta vajinismus olmak üzere cinsel sorunlarla ilgili hastaları da tedavi etmektedir.

3 yorum

 • Öncelikle merhabalar biz 2 yillik evliyiz esimle severek evlendik düğün salonumuzdan ciktik evimize geldik bir an önce tek beden olmak istiyorduk. Ama yapamadik bu da bizi üzüntü ve strese soktu. Internet arastirdik ve vajinusmus oldugu kanaitindeydik. Ne zaman denesek olmuyordu artik bunun bir çözüm arayisina girdik ve internetten can hocayi bulduk. Hocamizla konustuk ve muayenesine gittik kapida ilk basta gül abla karşıladı güleryüzlü bir ablaydi daha sonra hocamizla tanıştık bu sikintinin abartılacak kadar büyük olmadığını anlatti biraz rahat bi nefes aldık. Vs. Tedavi sürecine gectik her sey cok güzel gidiyordu hocamizin verdiği odevleri yapıyorduk geçmişteki bilgilerin ne kadar sacma ve abartili olduğunu ogrenmis olduk. Eşimin her daim yalniz birakmadim. Gunle4 geçti tedavide guzel gidiyordu ayni zamanda esler arası ilişkilerde onemli bu konuda ve sonunda tedavimiz bitti
  BAŞARDIK
  Can hocama çok teşekkür ederim
  Saygılarımla
  Iyi ki varsınız…..

  • Benim için hayat Can Bey’den öncesi ve sonrası diye ayrılıyor.ilk evlendiğimizde ben vajinusmus olduğumu bile bilmiyordum.Aniden gelen kasılmalar eşimden çekilmem ikimizi de strese sokmustu. İnternetten araştırma yaparken vajinusmua oldugumu anladım.Derken çareler aramaya başladık. Birçok yazı okudum birçok video izledim ama uygulamayadım.Kendime olan güvenim yoktu.10 ay olmustu ve 10 ayda biz bu bunu yenememiştik. Hastaneye gitmeye karar verdik. Kadın doğum uzmanına gittik bana yardımcı olamayacağını söyledi. Vajinusmus tedavisi için özel eğitim alan hocalara gitmemi söyledi ve isim saydı o isimler arasında Can Bey de vardı. internetten araştırmaya başladık. Can beyin kadın doğum doktoru olması beni ayrıca mutlu etti. Yorumları okumaya başladık.O kadar umutlu ve güzel şeyler yazmışlardı ki bize de umut oldular ve yorumlarda sıkça adı geçen Gül ablamızdan randevumuzu aldık 😊Korku heyecan stres hepsi vardı bende . Oraya varınca Gül ablanın enerjisi ve onunla bu konuda konuşmak beni rahatlattı.Seanslarını bitirmek üzere olan bir çiftle konuşma fırsatı buldum .ben yaptıysan sen de yaparsın dedi mutlu oldum . Can Bey bizi çok samimi ve içten karşıladı.Vajinusmus hakkında bilgi verdi.Dogru bilinen yanlışlardan bahsetti ve sizi muayene edebilir miyim dedi. Yılların kadın doğum doktoru olduğu için kabul ettim.kendime dokunamazken Can beye muayene oldum ve sağlıklı oldığumu söyledi.Ayrı bi güven verdi bu bana kendimle yüzleşmeler yaşadım . Daha sonraki süreçlerde Can Bey bize ödev vermeye başladı kitaplar makaleler okuttu,filmler izledik evliliğimizdeki rutini değiştirdi.Muayene masasına çıkmadan önce her defasında Gül abla beni motive ediyordu. Can Beyin de “siz sağlıklısınız ve yapabilirsiniz “gibi motive edici sözleri inan bana güç verdi. Eşim de aynı şekilde hep yanımdaydı. Özellikle verilen ev ödevlerinde bana çok yardımcı oldu.Evdeyken Can Beyin sesi hep kulaklarımdaydı. Eşim bana dokunduğunda dokunmasına izin vermezken sesanslara başlayınca kendi vücüdumu tanıdım ve eşime izin verdim.Ve her defasında başardım başacağım derken sonunda BAŞARDIM. Bu sizin sayenizde oldu. vajinusmus sorunu yaşayan herkese gönül rahatlığıyla Can Bey i tavsiye ediyorum. İyi ki varsınız Can Bey İyi ki varsın Gül Abla 😊

 • Aslında nereden başlayacağım bilemiyorum hayatimi tamamen değiştiren mucizevi doktor Can beye gitmekte önce çok tereddüt etmistim hastaligin ne oldugunu bile bilmiyor ilk kez duyuyordum ama evliligim de hic iyi gitmiyordu kendi doktorum Ozan beye gittikten sonra mutlaka Can beye gitmemi ve kesinlikle halledilecek bir sey oldugunu soylemisti benim sorunum vajinusmustu ben ilk defa duyuyordum sonra Can beyi aradik ve dünyalar tatlisi o kadin resmen Güzin abla gizli kahraman Gül abla ile tanistim acikcasi hic inanmayarak gittim okadar güzel karsilandim ki orada olmak o an bana huzur verdi daha doktorumu görmemiştim bile sonra Can bey ile tanistik ilk günden tedavimimin bitis surecine kadar bukadar kibar bilgili deneyimli bir doktor olamaz Gül abla istediginiz her saniye sizin ile ilgilenebilir gece gündüz demeden ve bunu isinin parcasindan ziyade gercekten insan canlisi bir kadin herkesi sevebilecek yürege sahip benim çok kısıtlı bir zamanım vardı yurtdışında gelmistim inanmiycaksiniz ama ben tam 4 gunde tedavi oldum haytimda gordugum en iyi doktor sadece vajinusmus degil bilmedigim yanlis bildigim okadar çok bilgi vardi ki tamamen hem tedavimi olmus hemde bastan egitim almistim doktorum bir harika minnattar olabilirsiniz inanin 1 yıllik evliligim neden gitmemisim dedim simdi hayat bizim icin bambaska resmen simdi balayi yasiyoruz ah biz insanlar okadar yanlis bilgiler bilip okadar egitimsiziz ve okadar utaniyoruz ki nasil deriz kime danisiriz eger sizinde hastaliginiz tedavi edilmeyi gordugunuz bir konunuz varsa 1 sn bile dusunmeden Can beye kosun derim lutfen evliliginizi bu gibi sorunlar icin ertelemeyin sorun haline getirmeyin okadar basitki zaman kaybettiginize degmez inanin size daha cok sey yazabilirim eger Can beye rastlamissaniz ve tavsiye almissaniz 1 sn bile dusunmenize gerek yok çünkü isini gercekten severek fazlasi ile hakki ile yapiyor iyiki Can bey vardi ve bizi karsilastirdilar.

Bir yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.