Cinsellik Genel Kadın Sağlığı Yaşama Dair

Kadında Cinsellik ve Orgazm

Mutlu ve keyifli bir cinsel yaşamın gelişimi cinsel dürtünün çok ötesinde bir olgudur. Konunun anlaşılması için öncelikle Dünya Sağlık Örgütü’nün sağlık tanımında yer alan ‘’ bedence, ruhça ve sosyal yönden tam iyilik halidir ‘’ vurgusunu anımsatmakta yarar var. Sosyal bir varlık olarak insanın cinsel doyuma ulaşması için doğuştan sahip olduğu cinsel dürtü yeterli değildir. 

Kadın orgazmına uzanan yol; cinsel zevki yaşamanın sadece erkeğin değil kadının da hakkı olduğunun bilinmesi ve benimsenmesi ile başlar. Ne yazık ki ataerkil ideolojilerin son derece baskın olduğu toplumlarda, cinsel yönden zevk almanın kadın için kötü bir şey olduğu öğretilir.

Kadının cinsel hazzı yaşamayı kendi hakkı olarak fark edip benimsedikten sonra bedeniyle ve çıplaklığıyla barışık olması önemlidir. Bilimin rehberliğindeki bir cinsel eğitimle birlikte, ergenlik dönemi ve sonrasında yapılan mastürbasyon buna büyük katkı sağlar. Mastürbasyon kadın olma sürecinde önemli bir davranıştır. Kadın mastürbasyonla bedenini keşfeder ve hangi dokunuşların daha çok zevk verdiğini öğrenir. Bedenin hangi bölümlerinin haz almayla ilgili olduğunu bulur. Ergenlik süreci ile başlayan ve bilinçli olarak yapılan mastürbasyon kadına orgazmın nasıl bir deneyim olduğunu öğretir. Bütün bu olumlu etkilerinin yanında mastürbasyon kadını partner ilişkisine de hazırlar. Ve böylece kadın, partner ilişkisinde, cinsel hazzın başlatılmasında, sürdürülmesinde ve geliştirilmesinde daha çok sorumluluk alır.

Kadının cinsel gelişiminde, cinsel istek ve uyarılmanın artışında ve daha kolay orgazma ulaşmasındaki etkenlerden bir diğeri cinsel fantezilerdir. Ergenlik sürecinin başlamasıyla birlikte cinsel fanteziler mastürbasyona eşlik ederler. Eğlenceli, keyifli, mutlu ve doyurucu bir cinsel yaşamın olmazsa olmaz unsurlarından olan cinsel fanteziler sınırları ya da içeriği ile kadının özgürlük alanlarından biridir. Cinsel fanteziler de dahil olmak üzere hayal dünyasında günah, yasak, ayıp ve utanma gibi kavramların yeri yoktur. Partneri aldatmak anlamına gelmez. Partnerlerin hayali kurgular olarak, cinsel fantezileri (partnerin hoşlanması koşuluyla) paylaşmaları cinsel uyarılmayı arttırarak cinsel yaşama renk katar.

Orgazm saniyeler süren, tüm bedende hissedilen, bireye zevk veren ve cinsel hazzın doruk noktasına ulaştığı durumdur. Kalp atımları artar, soluk alıp verme hızlanır, daha derin nefes alınır, heyecan artar, göğüs uçları kabarır ve dikleşir, klitorisin hacmi büyür ve sertleşir, vajinal ıslanma giderek artar, rahim ve vajina dış bölümündeki kaslar ritmik olarak kasılır. Bu kasılmalara bedenin farklı bölümündeki kaslarda eşlik eder. Yaşanan haz duyusu son derece güçlüdür. Erkeklerde orgazmla birlikte penisten meni çıkışı ve boşalması olmaktadır. Kadınlarda vajinadan (erkeklerdeki meni çıkışı gibi) bir sıvı çıkışı olmaz. Bazen bu konudaki bilgi eksikliğinden dolayı kadının orgazm olduğu halde (hatalı bir şekilde, erkekteki gibi sıvı çıkışı beklentisi olduğu için) orgazm olmadığı düşünülmekte ve sorunlar yaşanmaktadır.

Partnerin varlığında kadının orgazm olmasını kolaylaştıran önemli etmenler vardır: öncelikle kadının özgür iradesi ile birlikte olduğu sevdiği ve hoşlandığı bir partner, uygun hijyenik koşullar (dişleri fırçalamak, uzun olan tırnakları kesmek, seks öncesi duş almak gibi), ortamın ve zamanın uygun olması, hoş ve değerli olduğunu hissettiren güzel sözler, karşılıklı erotik konuşmalar, cinsel ilişki öncesi yeterli bir sevişme ve uyarılma süresi (kimi zaman erkek aceleci davranarak, partneri yeterince uyarılmadığı halde cinsel ilişkiye girmeye çalışmakta, kadının orgazm olmasını zorlaştırmakta ve kendisi daha önce boşalıp gerilime yol açmaktadır)

Vurgulanması gereken önemli bir bilgi; çoğu kadının, cinsel ilişki sırasında, orgazm olmak için klitorisin ayrıca elle (kendi eli ya da partnerinin eli) uyarılmaya ihtiyacı olmasıdır. Yani cinsel ilişki devam ederken (kadınların çoğunluğunda) kadının orgazma ulaşması için klitorisi okşanmalıdır. Bu doğal ve sağlıklı bir durumdur. 

Kadının cinsel anlamda gelişiminin, ergenlik döneminde mastürbasyonu bilinçli olarak keşfetmesinin, orgazm olmasının, partneriyle birlikte mutlu, eğlenceli ve keyifli bir cinsel doyuma ulaşmasının ilk adımı kadının kendi cinsel yaşamına sahip çıkmasıdır. Yaşamın her alanına baskı ve kısıtlamaları getiren ataerkil anlayış ve düşünceler cinselliği kadına yasaklamakta ve onu erkeğe hizmet eden bir meta konumuna indirgemektedir. Gerek insan hakları gerekse insan hakları kapsamında cinsel haklar açısından bütün insanlar eşittir.

Doktor hakkında

Op. Dr. Can Pahalı

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Klinik Psikoloji alanında yüksek lisans yaptı. Cinsel Terapi Enstitüsü’nde (CİSED) cinsel terapi eğitimini tamamladı. Hipnoterapi eğitimi aldı. Ankara ve Hatay, İskenderun’daki muayenehanesinde jinekolojik hastalıklarlarla birlikte başta vajinismus olmak üzere cinsel sorunlarla ilgili hastaları da tedavi etmektedir.

Bir yorum yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

3 yorum

  • Kadınlar toplumsal baskılar yüzünden kendilerini keşfedememekte. Bu da ilerleyen yaşlarda başlıca sorunlara neden oluyor bendeki en büyük sorun özgüvenimi kaybetmem ve kız olmaktan utanmaktı. Maalesef ergenlik yaşlarında göğüslerin olgunlaşmasıyla beraber dar giymekten utandırıldım, ip atlama oyunlarını hiç oynayamadım, hep bol giyinmek ve kendimi saklamak istedim. Şu an bu sorunlarımın üstesinden gelebiliyorsam tek çözümü can hocam ona çok teşekkür ederim

  • Kadınlar için cinsellik ayıp birşey değildir öncelikle bunun farkına varmalıyız . Can hocamdan aldığım terapiler sayesinde kendi vücudumu tanıdım isteklerimi hoşuma giden ve gitmeyen şeyleri . Terapinin ilk günü utanarak gelen ben sonrasında hep gülerek kendimden emin biri olarak çıktım Can hocamın yanından . Can hocama ve Gül ablama çok teşekkür ediyorum .. Ben vajinismusu 1 ay gibi bir sürede yendim bu sorunu yaşayan birileri bu yorumumu okursa bir gün daha boşuna beklemeyin size en büyük tavsiyem .. Can hocamla tanıştıktan sonra hayatınız asla eskisi gibi olmaz buna emin olun ..

  • Kendimizi, bedenimizi tanıyamadan büyüyoruz… Sonra bir zaman geliyor evleniyoruz. Kimimiz de korkularımızla, ne yapacağımızı bilememenin vermiş olduğu boşlukla kalakalıyoruz. Vajinusmus hakkında bir çözüm ararken Can beyin adı karşıma çıktı. Sonra sayfalarca yorumları. İlk başta abartı olduğunu düşünmüştüm güvenememiştim… Ama daha sonra telefonla ulaştığımda Gül abla ile konuşma fırsatı buldum. Vajinusmus için çözümün belki de ilk ayağı, Gül ablanın içten güven verici sesi ve yaklaşımıydı. Sonrasında da bu sitedeki olumlu yorumlar… Şimdi bende bir başkasına ışık olması ümidiyle bu yorumu yazıyorum. Lütfen korkmayın olmaz demeyin ve doktor beye güvenin. Kimseyle paylaşamadığınız, nerden başlayacağınızı bilmediğiniz bu sıkıntının çözümü var. Hayatınızdan bir şeylerin eksilmesini beklemeden, ertelemeden adım atın lütfen… Her şey için çok teşekkür ederim Can Bey ve Gül Abla ????