Genel Jinekoloji Kadın Sağlığı

Kızlık Zarı ve Bekaret

Yüzyıllardır kızlık zarı bakireliğin bir sembolü olarak görülmekte, kadın cinsel yaşamını denetlemenin bir etkeni ve baskı aracı olarak süregelmektedir. Ataerkil yapı ve erkekçi bakış açısıyla,  bakireliğin kızlık zarının kanaması ya da muayenesi ile değerlendirilebileceğinin düşünülmesi antik çağlardan günümüze ulaşan büyük bir yanılgıdır. İlk cinsel ilişkide kızlık zarının kanayacağı, patlayacağı, yırtılacağı ve kadının çok şiddetli ağrı hissedeceği, canın yanacağı, belki de hastaneye götürüleceği düşünceleri gerçekleri yansıtmamaktadır.

     Bakirelik kültür, gelenek ve görenekler, din veya ahlak gibi çeşitli etkenlerle şekillenen ve belirlenen sosyal içerikli bir tanımdır. Kadının doğasıyla ilgili biyolojik ya da tıbbi bir tanım değildir. Kızlık zarı olarak anılan doku aslında bir zar şeklinde olmayıp, ortası açık olan bir halka görüntüsündedir. Kadın cinsel organında yer alan küçük dudakların iç kısmında, 1-1.5 cm içeride, vajina girişinde yer alan bir yapıdır. Sanıldığı gibi vajinanın derinlerinde değildir.  Ergenlik döneminden sonra herhangi bir cinsel etkinliğin göstergesi olarak değerlendirilemez. Gelenek ve göreneklerin, inançların veya farklı sosyal normların kızlık zarı ile bakirelik arasında bağlantı kurmasının bilimsel bir dayanağı yoktur ve bilimsel bir gerçeği yansıtmaktan uzaktır. Çünkü büyüme sürecinde, özellikle ergenlik dönemi ve sonrasında, östrojen hormonunun etkisiyle kızlık zarının esnekliği artarken, bedensel gelişimin gerçekleşmesiyle de açıklığı artar ve genişler. Çocuklarda ve erken ergenlik döneminde, kızlık zarı cinsel saldırı ve istismar için önemli göstergelerden biri olsa da beden gelişimi tamamlandıktan sonra bu işlevini yitirmektedir.

     İp atlamak, bisiklet kullanmak, kaşınmak, genital bölgeye sürtünmek ya da mastürbasyon yapmak gibi etkinlikler, vajinaya herhangi bir cisim girmedikten sonra kızlık zarının bütünlüğünü etkilemez.

     Bilimsel gerçeklere dayalı, biyolojik ve psikolojik yapımıza uygun, doğru bir cinsel eğitimin verildiği koşullarda, doğuştan kızlık zarı anomalisi yoksa, kaygılardan ve korkulardan uzak, bedenin ve ruhun okşandığı, sevgi, aşkla dokunma, öpüşme, zevk alma ve hazzın yaşandığı bir sevişmenin ardından girilen ilk cinsel ilişkide, kızlık zarı kanamaz, yırtılmaz, patlamaz, sadece esner, ağrı ve acı da yoktur. Bu durum sonraki cinsel ilişkiler için de geçerlidir. Yaşananlara ya da yansıtılanlara bakıldığında kaçınılmaz olarak akla gelen soru şudur; yıllardan beri duyduğumuz ilk cinsel ilişki sonrası olan kanamaları, bazen birilerine gösterilen kanlı çarşafları ve hatta hastaneye yatırılmak durumunda kalınan kadınların varlığını nasıl açıklayacağız? Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği yaratılarak erkekliğin yüceltilip kadınlığın aşağılandığı, yetişkinliğe geçişte erkeklere milli olmak (ilk cinsel ilişki) gerekliliği vurgulanırken, kadınlara bırakın cinsellikle ilgili gelişimleri, bir erkekle sosyal yaşamın gerektirdiği iletişimi bile engelleyen ataerkil bir yapıya sahip toplumsal anlayışın yalnızca kadınlara  kendi bedenlerinden ve hatta canlarından da öte bir öneme sahip olarak ve defalarca bekarete vurgu yapması sizce, ilk cinsel ilişki girişiminde, bir kadında ne gibi etkiler yaratır, ne kadar buna hazırdır? Kanama olup olmamasıyla kadının bekaretinin test edilip sınavdan geçirildiği ilk ilişkide sizce kadının ruh hali nasıldır?

     Büyüme sürecinde cinsel organın tehlikeli bir bölge olduğu mesajı verilen, cinsel organına dokunmakta ve bakmakta sıkıntı yaşayıp, kendi bedeni ile barışık duruma gelemeyen kız çocuğu, ilk adet kanamasında şaşkınlık yaşamakta, utanmakta ve bazen de kısa kalacağı düşüncesiyle korkutulmaktadır. Ergenlikle birlikte, gerek erkekler gerekse kadınlar için doğal ve sağlıklı bir cinsel etkinlik olan mastürbasyon, sanki yalnızca erkeklere özgü bir davranış olarak empoze edilmektedir. Keyifli bir cinsel doyumun yanısıra, pek çok olumlu etkileri olan ve insan doğasında bulunan cinsel dürtünün doyuma ulaşması için yapılan  mastürbasyon, kadının kendi bedenini tanıma ve kadın olma sürecindeki aşamalarından biridir.

     Çocukluktan başlayarak erişkinliğe giden büyüme sürecinde, kendi bedeni dahil olmak üzere, en temel cinsel bilgilerden yoksun bırakılan, cinselliği bastırılan, yok sayılan ve cinsel hurafelerle tehdit edilen kadın; ilk cinsel ilişki korkusu ile gevşeyememekte, rahatlayamamakta, kendini elinde olmadan kasmakta ve çoğu zaman erkeğin telaşlı, aceleci ve partneri hazır olmadan yaptığı yaklaşımı ile ilişkiye girmekte zorlanmaktadır. Doğal ve sağlıklı olmaktan uzak böyle bir ortam ya kanama ya da vajinismus ile sonlanmaktadır.

     Yaşamın pek çok alanında olduğu gibi, cinsel yaşam alanında da Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği toplumda ve bireylerde sıkıntı yaratmakta, kadının da erkeğin de mutlu olması yolunda bir engel olarak durmaktadır.

Doktor hakkında

Op. Dr. Can Pahalı

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Klinik Psikoloji alanında yüksek lisans yaptı. Cinsel Terapi Enstitüsü’nde (CİSED) cinsel terapi eğitimini tamamladı. Hipnoterapi eğitimi aldı. Ankara ve Hatay, İskenderun’daki muayenehanesinde jinekolojik hastalıklarlarla birlikte başta vajinismus olmak üzere cinsel sorunlarla ilgili hastaları da tedavi etmektedir.

Bir yorum yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

53 yorum

 • Merhabalar.Öncelikle Can hocama çok teşekkürlerlerimi iletiyorum.Can hocam sayesinde yanlış bildiğim birçok bilgiyi daha net ve daha doğru öğrenmiş oldum.Kızlık zarı hakkında önceden çevreden duyduğum kadarıyla ne kadar ağrı olduğunu,kanama olduğunu ve yırtıldığı hakkında çok şey duymuştum ve hep önyargıyla korkuyla yaklaşmıştım.
  Fakat can hocamı tanıyana kadar böyle bilmişim.Kızlık zarının ne kadar esnek bir yapıya sahip olduğunu,esneklik payının olduğunu ve kanamanın asla olmadığını öğrendim.Gerçekten de öyleymiş.Bilmediğim ne çok yanlış varmıştı aklımda neyse ki doğruları öğrenmek için geç kalmadım.Eğer böyle bir sıkıntınız var ise hiç şüphe etmeden can hocama güvenerek gidebilirsiniz..

 • Bir vajinismus eşi olarak yazıyorum.Maalesef Can hocayı tanımayana kadar ,eskilerden kalan gelenek ve göreneklerimizin biz erkekler üzerinde bıraktığı bakirelik hakkındaki yanlış bilgiler yüzünden, hayatımizda eşimize karşı yanlış davranışlar sergiliyoruz.Can hoca sayesinde kızlık zarı ve bakirelik hakkında edindiğimiz bilgiler ile daha doğru ve sağlıkli karar verebiliyoruz.

 • 24 yaşında bir sağlık çalışanı olmama rağmen kendimle ilgili, cinsellikle ilgili bilmediğim ve şu an can hocam ile birlikte öğrenmeye başladığım ne kadar eksik bilgilerim varmış meğer.. Keşke bu eğitimleri çok önceden bizlere öğretseler, toplumda kız çocuklarına bu kadar baskı yapılmasa ve evliliklerde çiftler bu kadar zorlanmasa. Yine de çok şükür sizi tanıyana diyoruz hocam. Sorunumuzu sizlerle aşmaya ve gelişmeye inancımız çok, iyi ki sizlerle yolumuz kesişmiş.. onca yorum ve başarınıza güvenerek bu yola başladık.

 • İlk cinsel ilişkide kanamanin yüksek ihtimalle olmayabilecegini Can bey sayesinde, 33 yaşımda öğrendim. Tıpkı vajinami ilk kez 33 yaşımda görmem gibi. Toplumun dayattığı tabular arasinda bogusurken bilime güvenip bir umut ışığı gördüm ve henüz yolun basinda olsam da sağlıklı ve doyurucu bir cinsel hayatim olacağını hayal ederek devam ediyorum.

 • Merhaba arkadaşlar doğru bildiğimiz bir yanlışı Can hoca sayesinde öğrendim gerçekten Can hocanın bu konuyla ilgili bizi aydınlatması büyüklerimizin de yanlış bildiğin ve birçok evliliğin son bulmasındaki o saçma şey yani bekaret ilk gece olması gereken kan ne kadar da kötü bir düşünce oysaki kızlık zarının ilk ilişkide kanamayla alakalı olmadığını onun yapısının nasıl farklı olduğunu bir bilseler herhalde utanırlar insaları farklı şekillerde yargılamaktan ama bu konuyla ilgili bizi aydınlatan Can hocama çok teşekkür ederim herkese kesinlikle tavsiye ederim.

 • Ben 6 ay önce evlendim ve günümüze kadar hala çarşaf ve kan bekleyen zihniyetler var benim ve eşimden bekledikleri gibi aslında o baskı ikimizi de tedirgin etmişti o gece ikimiz de o gecenin hemen bitmesini istemiştik çünkü eşim korkuyor ve ağlıyor ben de elimden hiçbir şey gelmediği için tedirgin ve eşim için korkuyordum sonra bir süre ben eşimle birlikte olamadım hala ilk gün yaşadığı korku devam etmişti ne yaparız ne ederiz düşüncesine kapılarak küçük bir araştırma yapalım dedik ve önümüze Can hoca çıktı iyi ki de çıktı bizi aydınlattı aslında kızlık zarının nasıl bir şey olduğunu öğretti ve gerçekten halen eski gelenek ve görenekleri devam ettirmek isteyen insanlara rastlarsam elimden geldiği kadar hepsini Can pahalı hocadan bazı şeyleri nasıl ne için neden olduğunu ve yanlış beklentiler beklememeleri için tavsiye ederim ben Can hoca ile tanıştıktan sonra şaşırmış ve mutlu olmuştum aslında erken geldiğim için Allah kısmet ederse ve çocuklarım olursa onlara cinsellik hakkında güzel şeyler doğru şeyler öğretmene sebep oldu.

 • Bekaretin kızlık zarıyla ilgili olduğunu düşünüyordum.Bunu hayatında cinsel iliskiye girmemiş biri olarak gözümle Can hocanın klınıiginde gördüm.Hayatımda hiç cinsel iliskiye girmemistim. esimle de giremiyordum bana kabus gibi geliyordu. Klinikte denediğimiz dilatörlerle girisler yaptık. kanama ve yırtılma olmadı. bugune kadar bize ögrettıklerı yanlıs bilgilere göre ben bakire değilim öyleyse. hayır bunlar tamamen yanlıs bilgiler. yılların kadın doğum doktoru CAN hocamla dogru nefes ve egzersizlerle rahatladım o yuzden girisler rahat oldu. Hicbir kanama ve yırtılma olmadı. beyler ve kadın arkadaslarım lutfen bu hurafelere ınanmayın bekaret kızlık zarının kanamasıyla karar vereilecek bisey degildir. ilk birlesmede kanıyorsa kadın bu normal degildir orda kasılma olmustur. böyle bir durumda can hocaya randevu almayı ıhmal etmeyın. kendımı şanslı hıssediyorum. can hoca ve gül hanımla tanıstıgım için.

 • Kızlık zarının toplumda bilinenden çok farklı bişey olduğunu öğrendim.kızlık zarının bir tabakaaa o tabakanın delinmesi ve kan gelmesini düşünüyordum.can hocamızı tanıdıktan sonra kızlık zarının böyle bişey olmadığını ve kan gelme gibi bi zorunluluğu olmadığını öğrendim..

 • Kızlık zarı hakkında yanlış bildiğim bilgilerden bahsetmek istiyorum.öncelikle kızlık zarını bir zar dan ibaret olduğunu sanıyordum penisin vajinaya girip o zarı patlatacagını düşünüyordum taki can hocayla tanısana kadar kızlık zarı aslında vajina girisinde bulunan esneyen bir doku parcasıymıs..yırtılmaz,kanamaz ve patlamazmıs..yanlış bildiğimiz doğruları can hocayla tek tek öğreniyoruz..

 • Kadınların üzerindeki bu gereksiz baskıyı maalesef partmerimde yaşıyordu. Kendiçabalarımızla çözemediğimiz bu problemi Can hocamıza danıştık. Tecrübesiyle çok çok kısa sürede sonuca ulaşmamızı sağladı.Teşekkürler Can hocam

 • Herkese Merhaba öncelikle.
  Karımla 1,5 yıldır evliyiz. Cinsel ilişkiye girme konusunda sorun ve sıkıntılarımız vardı. Ve bunun 1 senesini ayrı geçirdik meslekten ötürü ama eşim eylül ayında tayinle yanıma geldi belki cinsel birlikteliğin olmama sebebi uzaklık sıkıntı stres diye düşünüp tekrar denedik ama olmadı. Eşimin araştırmaları sonucu Can PAHALI hocamızı bulduk ve hemen randevu aldık. o kadar donanımlı engin bilgilere sahipti ki eşimi ve beni doğru bildiğimiz yanlışlarımızın farkına varmamızı sağladı. Gelenekçi bir ailede yetiştiğim için kızlık zarının yırtılayacağını kanayacağını sanıyorduk oysa ki can Hocamız bu durumun böyle olmadığını bekaretin kızlık zarıyla hiçbir ilgisi olmadığını öyle güzel anlattı ki ne kadar teşekkür etsem az kendisine. Eşimin azmi başarısı karşısında her geçen gün daha da mutlu oluyorum oluyoruz.. Başaracağız ve kesinlikle bir bey olarak söylüyorum bu problem sadece eşinizin değil beyler hepimizin problemi sorunu.. Lütfen sizde geç kalmayın..

 • Sevgili Can hocamıza ve tabiki Gül ablamıza güler yüzleri ile samimi davranışlarından dolayı teşekkürlerimi sunarım.bize bu zor zamanlarımızda destek oldular.iyi ki çekimser davranmayıp kapılarını çalmışız iyi varsınız sizleri seviyoruz

 • Merhaba
  Sevgili can pahalı hocama teşekkürü bir borç bilirim. Çok zorlu olan bu sürecin en kolay şekilde üstesinden gelmemize yardımcı oldu. Sağlıkçı olduğum için evet kızlık zarı hakkında fikrim vardı evet patlamazdı, kan gelmeyebilirdi acı olmazdı ama bunları biliyor olmak önceden sana dayatılmış aman dikkat et kizlik zarina zarar gelir kanama olmalı acı olmalı fikirlerini kafamdan silmeye rahatlamama yetmiyordu. Önceden dayatılmış bilgiler istem dışı vücudumuzu etkiliyordu. Ne kadar kabullenmek istemesem de vakit kaybetmeden can pahalı hocama başvurdum. Iyiki başvurmuşum iyiki ertelememisim.

 • Öncelikle Can hocamıza sonsuz teşekkürü borç bilirim. Ve tabiki Gül ablama ilgisinden, samimiyetinden, yanımda oluşundan dolayı çok teşekkür ederim. Bildiğimiz doğruların, yanlış olduğunu öğrenmekle kalmadık. İlişkimize de çok şey kattık. Süregelmiş olan, kadınları soktukları bu durumları göz önünde bulundurunca gerçekten bilim ışığında yaşamanın insan hayatında etkilerinin ne denli önemli olduğunu tekrar görmüş olduk.

 • İlk ilişki sırasında her zaman kanama olmayacağını, bu yapının çok esnek olduğu ve gerçekten rahat olunduğunda hiçbir zorluk yaşanmayacağını eşimle birlikte Can hocamız sayesinde öğrenmiş oldum. Birçok şehir efsanesiyle dolu geçen zamanlarımıza üzülüyorum…

 • Öncelikle can hocama çok teşekkür ediyorum kızlık zarı hakkında kulaktan dolma bilgilerle insanların beyinlerine yanlış bilgiler sokarak hayatlarını çok zora sokmuşlar ve bunların hepsinin can hocam sayesinde bütün yanlışların yerini doğrular aldı bunları öğrendikten sonra kanama ağrı ve acı olması tamamen yanlış Bilgi ve tam tersi zevk vererek hissetmeden gerçekleştiğini can hocama borçluyum burdan tekrardan can hocama çok teşekkür ediyorum ve herkesin can hocayla tanışmasını isterim

 • Herşey den önce Can Pahalı Hocamıza sonsuz teşekkürleri borç bilirim öncelikle yanlış bilinen ve gelenek sel bilgilerin yanlışlılıgını anladım ve kızlık zarının yapısını ögrendigimde kızlık zarının kanamamasının mutlaka olması gerekmediği bu zarın esnek yapıda olduğu ve çeşitli şekillerinin olduğunu ögrenmiş bulunmaktayım kendisinde bu rahatsız lık olduğunu düşünenlerin hiç umutsuzluğa kapılmadan Can Pahalı hocamızdan yardım almanızı tavsiye ederim…

 • Can Bey ile tanıştıktan sonra, kızlık zarı ile ilgili bildiğim her şeyin yanlış olduğunu öğrendim.Oncesinde, kızlık zarının kanayan bir yapı olduğunu ve cinsel birleşmenin acılı, ağrılı olacağını biliyordum.Doktor Bey’in bizi detaylı bir şekilde bilgilendirmesi sayesinde,kızlık zarının esnek yapıya sahip olduğunu, kadının rahat olduğu ve de kasılmasız bir durumda kanama olmayacağını, sanıldığının aksine ağrısız, acısız bir ilişki olacağını öğrendim. Doktor Bey’e çok teşekkür ediyorum.

 • Can hocamla tanışmadan önce bir çok yanlışı doğru olarak kabul etmiş/ettirilmiş bir şekilde yaşıyoruz maalesef.
  Kızlık zarı ile ilgili toplumumuzda o kadar çok saçma sapan hurafeler var ki kız çocuklarımız çocukluktan ergenliğine hatta yetişkinliğine kadar zihinlerinde yer edinen abuk sabuk bilgiler yüzünden bilinç altına yanlış bilgilerin yerleştiğini ve bu yanlış bilgiler yüzünden kendi bedenlerini kabullenmeyeişlerine tanıklık ediyoruz
  Kızlık zarı ile ilgili aklında olumsuz be geliyorsa emin olun ki abarattıgınız bir şey yok 🙂

 • 7 aylık evliliğimizde aslında ne kadar çok yanlış bilgiye sahip olduğumuzu öğrendik can hoca bize çok şey öğretti hem sorunumuzu çözmemize yardımcı oluyordu hemde sorunu çözüp bizi bilgiden mahrum bırakmıyordu her şeyi en ince detayına kadar anlatıp görsellerle kafamızda oturmasına yardımcı oluyordu en büyük eksik bilgimizde kızlık zarı hakkındaymış bende herkes gibi yırtılma kanama zedelenme olacak diye düşünüyordum yuvarlak bi yapıda olduğunu düşünüyordum gerçekten bir zar gibi sanıyordum ama aslında ortasının boş olduğunu yırtılma ve kanamanın anormal bir durum olduğunu rahat ilişkinin kanamasız bir ilişkinin normal olduğunu öğrendim yapısını iyice anlayıp görsellerle de bakınca içimiz o kadar rahatladı ki yani aslında sadece sorun olarak gördüğümüz şeyler kendi bedenimiz ama aslında sorunlarımız tamamen eksik ve yanlış bilgiler

 • Karımla 3 ay önce evlendik. Cinsel ilişkiye girme konusunda sorunlarımız vardı. İnternetten yoğun bir araştırma sonucu Dr. Can beyle tanıştık. Bu bizim için hayatımızın dönüm noktalarından birisi oldu. Cinsellik tıpkı yemek yemek su içmek gibi zorunlu bir ihtiyaç ama bu ihtiyacın nasıl karşılanacağıyla ilgili sınırlı ve yanlış bilgilere sahipmişiz. En basitinden kızlık zarı. Ben kızlık zarının esnek bir soğan zarına benzediğini ilk ilişkide yırtılmayacağını bilgisine sahiptim. Can hocayla ilk eğitimimizde bunun öyle olmadığını anladık. Aslında kızlık zarının tam olarak bir zar olmadığını ortasının boş olduğunu ve kadının kendini kasmadığı cinsel birleşmede yırtılma ve kanama olmayacağını öğrendik. Toplum olarak cinselliğe bakış açımız ve bizlere öğretilen yanlış bilgilerin karanlığında ilk ilişkilerine giren kadınlarımız korktuğu için kendini kasmakta ve bunun sonucunda yırtılma ve kanama olmakta. İlk başlarda cinsel birleşme konusunda yaşadığımız sorunlardan dolayı karımla çok mutsuzduk. Ancak şuan bunu yaşadığımız için şükrediyoruz. Eğer bir sorun yaşamamış olsaydık asla cinsel terapi almayı düşünmezdik. Ve insanın temel ihtiyaçlarından olan cinsel ihtiyaçlarımızı sınırlı bilgimizle karşılıyor olurduk. Kesinlikle bir sorun yaşamasalar dahi her çiftin cinsel terapi alması gerektiğini düşünüyorum. Dr. Can Beyle karşılaştığımız için çok şanslıyız. Bu konuda uzman kişiye gidin onun verdiği ödevleri yerine getirin ve ömür boyu mutluluğun tadını çıkartın.

 • Sevgili Can Hocam, ellerinize yüreğinize sağlık Halbuki bildiğimiz ne çok yalnış şeyler varmış.
  Çok açıklayıcı olan ve farklı bakış açısı oluşturan bir makale,
  Aslında okullarda da Temel eğitimlerde ders niteliğinde verilmesi gereken bir konu
  İlk düğmeyi doğru iliklersek hersey yolun da gider
  Teşekkürler 🙂

  • 2 aylık evliliğimizde eşimle birlikte cinsel ilişki yönünden büyük sıkıntılar yaşadık araştırmalarımızın sonucunda İnternetten Can PAHALI hocama ulaştık. Bizimle o kadar güzel ilgilendilerki sorunlarımızı gidermemiz çok kolay olay oldu. Bizim gibi çiftlerin utanmadan sıkılmadan rahatça gidebilecekleri bir ortam var. Can hocama teşekkür ediyorum.

 • Merhaba
  Nerden başlasam bilemiyorum.Doğru bildiğim yanlışlar,bildiğimi sandığım ama hiç bilmediğim bilgiler.Can hocam sayesinde kendimi her seansta daha bilinçli ve daha özgüvenli hissediyorum.Keşke herkes bize dayatılan yanlış bilgilerin doğrusunu bilse.Keşke tüm herkes kızlık zarı hakkında bilinçli olabilse bunu ayıplamasa.3.seansta kendimde ki değişimleri görmek beni o kadar mutlu ediyor kiHer seansa koşa koşa gidiyorum.Gül ablanın o enerjisi,Can hocamın bilgileri iyi ki bulmuşuz sizi ?

 • Hocamızdan aldığımız eğitim ve bilgiler sayesinde bilinçli bir evliliğe adım atmış olduğumuzu hissediyorum iyi ki can hoca var emeklerine sağlık
  Gül hanıma ilgisinden dolayi teşekkür ederim.

 • Hocamızdan aldığımız eğitim ve bilgiler sayesinde bilinçli bir evliliğe adım atmış olduğumuzu hissediyorum iyi ki can hoca var emeklerine sağlık
  Gül hanıma ilgisinden dolayı ayrıca teşekkür ederim

 • Can hocama gelene kadar kızlık zarının gerçekten zar şeklinde ve delinecek birşey olduğunu sanıyordum ama alakası bile yokmuş delinecek,kanayacak birşey olmadığını bilmek bile tedavinin basında olmama rağmen beni çok rahatlattı.

 • Bir şeyleri yapabiliyoruz diye bir şeyleri aynı zamanda bildiğimizi zannediyoruz, zannetmek gerçekten büyük bir yanılgı ben bu konuyu yada bunu nereden biliyorum diye insanın kendisine her zaman sorması gerektiğine inanıyorum. Bu konularla alakalı eşim ve benim bilgi sahibi olsak bile bildiklerimizi hayata geçiremediğimiz için yaşadığımız sorunlarımız oldu İnsanın bildikleri hayata geçirmesi de en az yeni bir şeyi öğrenmek kadar zor.. durup eşlerin birbirini ile kavga etmesi yerine beraber bir şeyleri çözmek için her gün küçük küçük adımlar atmak küçük küçük değişiklikler yapmak ve küçük küçük yeni şeyler öğrenmek çok daha sağlıklı güzel ve uzun süreli bir ilişki oluşturulmasına zemin hazırlıyor. Vazgeçmediğimiz sürece kaybetmiş olmuyoruz iyi ki ne yaptığını bilen bildiği için de insanlara faydası dokunan değerli Can Hoca gibi İşinde iyi insanların Önce kendilerini yakıp sonra da etrafı aydınlatmalarıyla hayat güzelleşiyor.
  Umarım böylesine yanıp etrafını aydınlatan insanlarında sayesinde aydınlanan insanların sayısı kat be kat katlanarak artar. Uğraş bak sende mutlu olmak için bakarsan etrafına o kadar fazla sebep bulacaksın ki ve sonrasında mutlu olmaktan başka alternatifin kalmayacak!..Kalpten selamlar❤️??

 • 1 yıl önce evlendik. Can beyi arkadaşlarımızın vasıtasıyla tanıdık. Can beyden ve Gül abladan çok memnunum. Bu tedavi için geç kaldığımızı düşünüyorum. Bu gibi sorunları olan arkadaşların çekinmemeleri gerektiğini ve cesaretli olmalarını istiyorum. Cinsellik konularında yanlış bilgilere sahip olduğumu Can bey sayesinde farkına vardım. Çok teşekkür ediyorum

 • SAYIN HOCAM kıymetli bilgileri ile yanlış bilinen her konuda bizi aydınlattığı için mutlu bir yaşama bizi hazırladığı için kendisine çok teşekkür ederim alanında en iyi doktor en iyi yol gösterenimiz oldu can hocam tedavi boyunca sabrı ve güler yüzü eksik etmedi bizlere beklemeden ne olur hocamdan randevu oluşturup gidin çünkü söylemekle değil yaşamakla oluyor iyi ki can hocam iyi ki güler yüzlü gül ablamız her şey için sizlere sonsuz teşekkürler .

 • Erkek ve toplum olarak kendimden utanıyorum… nasıl haksızlıklar yapılmış kadınlara? Bilgisizliklerden, alışılmışlıklardan dolayı baskılar oluşturulmuş. Benim de bugüne kadar bildiğim yanlışlıkları Dr. Can sayesinde düzeltmiş oldum. Teşekkürler.

 • 34 yaşında 6 yıllık evliyim.Can hocamla tanışına ve ilk seansa girene kadar kızlık zarı hakkında çok yalnış bilgilere sahiptim.Sayesinde zihnimdeki yalnış bilgiler bilinç altındaki korkularım her seansa daha da değişmekte ve rahatlamaktayım.İnanıyorumki bu bilinçlendirmeler bilgiler egzersizler sayesinde tamamen korkularımdan kaygılarımdan kurtulacağım.Hayat hiçbir konuda ertelemeye gelmiyor.Yıllarca duyduğum aklımda yer eden kızlık zarı hakkındaki yalnış bilgiler Can hocamın güzel izahı ile bilgilendirmesiyle tamamen değişti.Bana bu yalnış bilginin yarattığı vajinusmus sorunumu aşacağımdan eminim.Can hocanın ve Gül ablanın samimiyeti içtenliği ailenden bir birey gibi yaklaşımı insana umut veriyor.iyiki tanıdım..?

 • Bir buçuk aylık evliyim. Cinsel ilişkiye girme sorunu yaşadığım için Can hocama geldik. İyi ki de gelmişiz. Çünkü gelene kadar kızlık zarının bilye gibi bir yapısı olduğunu ve cinsel ilişkiye girince yer değiştirip patlayacağını sanıyordum. Öyle değilmiş ,kızlık zarı ağrıyan kanayan patlayan bir yapıda değil tamamen esnek bi yapıdaymış. Bunu bana öğrettiğiniz için size minnettarım hocam. İyi ki varsınız.?

 • Doktor can beyle tanışmadan önce kızlık zarının tamamen kapalı bi yapıya sahip olduğunu düşünüyordum. Şimdi ise düşündüklerimin yanlış olduğunu anladım. Kendi bedenim hakkında bilmediğim ne çok şey varmiş doktor can beye çok teşekkür ederim.

 • Dr. Can beyle tanışmadan önce vücudumu tanımıyor, istek ve arzularımda eksiktim. Eskiden gelen ve halen günümüzde yaygın olarak bilinen kızlık zarı ve kanama hakkında çok yanlış bilgilere sahiptim. Can bey ben ve eşime cinsellik adına çok faydalı bilgiler kattı. Teşekkür ederim.

 • Öncelikle herkese merhaba .Meğerse cinsel konuda hicbisey bilmiyormuşz herkes mutlaka evlenmek için adım atmaya cinsel terapi alarak bilmediklerini öğrenerek aydinlanarak baslamalidir Ben kızlık zarı ve bekaret konusunda hicbisey bilmedgim gibi herşeyi yanlış biliyormuşum İyiki Can hocam var ki bilincleniyoruz.

 • Nasıl başlasam bilmiyorum ben önceden kızlık zarının çok kıymetli olduğunu ve evlenince çarşafa kan deymese babanın evine gönderirler diye biliyorum bizim zamanimizda böyleydi şimdi de yapanlar var. Ben bekarken kızlık zarindan baya bı korkuyordum okula gidiyordum ip atlama oynuyordum bazen korkuyordum ya benden kan gelirse kızlık zarim patlarsa ya beni kimse almassa. Bu korkular kafamda baya bı büyüdü. Sonra birgün adet oldum kendi kendime dedimki aha benim kızlık zarim giti ben bitim dedim sonra eve geldim anneme söyledim annem dedi korkulacak bişey yok dedi sadece adet oluyorsun dedi tabi o sırada sakinlestim ben iyi oldum biraz. Artık genç kız oldum. Okulu bıraktım çalıştım çabaladım ve arkadaş edindim çevrem geniş oldu kız arkadaşlarım çok oldu hep konuşuyorduk.ve birgün bı arkadaşım vardı ismini vermek istemiyorumda evlenicekti bana dediki ben evlilikten korkuyorum ilk gecemde kanamam çok olursa bende hastanelik olursam bende dedimki birşey olmaz canını sıkma geçer dedim bende tabi kafamda büyütüm bunu aklımda kaldı. Gün geçtikçe baya bı. Kafamda kaldı birgün arkadasimin evine gitim . Bu arkadaşımla baya bı iyiydik arkadaşım bana dediki bizim bi akraba var kız arıyor diye bende dedimki şimdi dursun dusuneyim dedim eve gitim düşündüm baya bı hafta geçti yine o arkadaşımın evine gitim arkadaşım yine dedi sen istermisin bu çocukla evlenmek bende tamam dedim Mehmet in numarasını aldım konuştuk 1hafta baya içli dişli olduk 1haftada aylesiyle tanıştım sonra gelip beni istediler ben baya bı kötü oldum yüzüm kızardı hata hasta bile oldum yataktan kalkamadım sebebi o korku hala kafamda vardı çünkü ama mutluydum aradan 6 ay nisanli kaldım ve 6ay geçti benim ceyizim giti korona yüzünden duyun yapamadım ama yine içimde kalmasin diye evimin önünde kına yaktım halay çektim .erik dalı oynadım baya bı güzel geçti tabi eşimle bende çok güzel olmuştum Ben Gaziantep’te oturuyordum eşim ise Hatay’da Pazar günü geldi ben kofore gitim hazırlandım . Hataya gidecem ailemle vedalaştık ve arabaya bindim hayla o korku içimde vardi.nasil olur diye diye içimi bitiriyordum. Hataya geldik burdada halay çekip sonra fotoğraf çekmeye giti akşam oldu evimize geldik tabi ben kaynanamla oturuyorum gece saat9 oldu kaynanam ben ve eşimi çağırdı gidin yatın diye benim içim kıpır kıpır di ölecek gibiydim odamıza geçtik eşim le duş aldık namaz kıldık ilişkiye giricez ben cokk kotuydum baya bı eşimle baya bı denedik ilişkiyi olmadı sabaha kadar denedik olmadı sonra ikimiz kusmaya başladık sabah 9 gibi hastaneye gitik doktora anlatım açık açık dedimki ben korkuyorum ilişkiye giremiyorum diye bana bı ine yaptılar eve geldik akşam olmuştu tabi yemek falan yedik yine ilişkiye girmeye denedik baya bı denedik yine olmadı ben kendi kendime dedimki yapicam burda benim anlık ak çıkması lazım dedim ve sabah 7 gibi ilişkiye girdik ve kan geldi esiim anlimdan öptü ben baya bı korkmuştum sonra birki hafta yapmadık tabi benim içimde baya bı korkular daha vardı eşim benle ilişkiye girmek istedi denedik yine olmadı denedik yine olmadı,? eşimle huzurumuz kalmamusti baya bı kötüydü hata bosanma derecesine bile gelmiştik gitmedigim hastane kalmamıştı birgün bir piskolaga gitim doktor benim VAJİNUSMUS hastası oldumu söyledi baya bı kötü oldum ağladım eşimle konuştuk baya bı ben ailemin yanına gitim Gaziantep’e orda kaldım kafamı dinlemek için sonra eşim gelip beni aldı eve geldik ilişkiye giricez yine olmadi ben 1 buçuk senedir ilişkiye giremedim ? her düşündükçe kötü oluyordum birgün eşimle interneten İskenderun VAJİNUSMUS doktoru yazdık ilk olarak karşımıza can hocamız çıktı eşim Mehmet e dedimki hiç bekliyemem gidelim dedim Gül ablayı aradım sesi o kadar huzur verici ki baya bı etkilendim randevumu aldım gitik baya bir korkuyorum. Ben orda ağlamaya başladım korktum için sonra Can hocamizla konuştuk başımızdan ne geçti ne geçmedi herepsini anlatik can hocamiz her konuştukça benim içim gidiyordu ben o gün .adet oluyordum baya bı sancım vardı . Ben sonra masaya oturdum baya bı korkuyordum ama hocamız beni muane eti sagliklisin dediği de benim üstümden sanki bir yük kalktı ilk günde korkumu biraz olsada yendim hocamın verdiği ôdevleri harfiyen yaptım. Kendi vücudumla barisigim kızlık zarımj kendim artık açıp bakıyorum hocamın önerdi kitaplar çok güzel ve cetad kegel egzersizle. Aşk kaslarını oreniyorum vücudumun gevsemesini öreniyorum ve aradan birki hafta geçti benim 1234 seansada gitim dilator egzersizi yaptım kulak çöpü egzersizi yaptım baya bı güzel ve zevk verici isallah hafta 5senasa gidecem. Dahada iyi olucam başardım basaricagim sizde. Tek ricam bu hastalıkta kim varsa hiç beklemeden gidin çünkü herşey gecicek Allah’ın izniyle bide can hocamız gül ablamizin sayesinde ben bu korklikla yaptıysam herkes yapar bu dünyada kızlara kadinlara haksızlık yapılıyor lütfen gidin Can hocamiza emin olun emin ellerde siniz orası bizim bi aile üyemiz oldu.. Tesekur ederim Can hocam sizin sayenizde dahada iyi olucagim. başardım basaricagim ?

 • can hocamızdan cinsel eğitim alırken bakireliğinin kızlık zarın kanaması ile kanıtlanması yanlış olduğunu öğrendik ve bakirelik kızlık zarı ile hiç bir alakası yoktur. bize öğretenler yanlış olduğunu ve hepsi sadece kültür ile alakalı olduğunu anladım. sağlıklı bir cinsel ilişkide kanama veya yırtılma olmaz

 • Merhabalar,
  26 yaşındayım ve evliliğimin 7. Ayına girdim.Evlendim ve eşimle ilişkiye giremiyorum. Zaten evlilik öncesi de hep aman bişe olmasın aman zarar görmesin , korumalıyım gibi düşüncelerdeydim. Küçüklüğümden bu yana ailem ve çevremdekilerin bu konuda öyle bir baskısı ve tehditi vardı ki kızlık zarim bozulmasın diye hep dikkatli oldum herşeyde. Kendim dokunurken bile korkuyordum. Bakmak bile istemiyordum. Evlendim çünkü gerdek gecesi bunun mecburen ne olursa olsun yapılması gerektiğini ve her türlü yaparım diye düşündüm. Düğünden bir hafta önce akrabalarım ve ailemin hiçbir sözü aklımdan çıkmıyordu. Beyaz çarşaf ser, çok kanaman olacak, çok ağrın olacak bir hafta oturamayacaksin, eşin bitirmeden canın acısa da sen kalkma diye o kadar çok şey ile kafamı doldurdular ki şuan hem ben hem sevdiğim adam haketmedigimiz bir hayatı yaşıyoruz. 7 ay boyunca o kadar denemeye çözüm bulamayınca karşıma internetten araştırmalarım sonucu CAN PAHALI ismi çıktı ve o kadar güzel yorumlar vardı ki gitmem gerek dedim. Arayıp randevu aldığımda zaten telefondaki ses (Gül Ablam) bütün pozitif enerjisiyle bizi oraya çağırdı. Can hocam kızlık zarı ve bekaret hakkında bizi öyle güzel aydınlattı ki kızlık zarının şeklini içeriğini ilişki esnasında ağrı ve kanama yerine sadece esneme olacağını öyle güzelce anlattı ki içimdeki büyük korkuyu yok etti. Şuan an onunla seanslarıma devam ediyorum ve bu sefer inancım çok yüksek Allah’ın izni ve can hocamın yardımlari, bana kattığı bilgilerle bunu başaracağım. Kızlar vakit kaybetmeden geciktirmeden sizde can hocamı bulun.

 • Can Hocanın hayatımıza dokunmasının üzerinden çok zaman geçmedi ama bu kısa sürede bile o kadar değiştirdi ki yenilenmiş gibi hissediyorum. Sanki bu zamana kadarki ben ben değilmişim gibi. Kendimle daha yeni tanışıyorum. Vajinusmusa sebep olan doğru bildiğim ve hayatımı karartan yanlışlardan arınıyorum. 28 yaşında eğitimli bir kadın olsamda sahip olduğum kızlık zarını bile tanımıyormuşum. Zor denen şeyin incecik bir perde gibi olduğunu, yırtılma, kanama, şiddetli ağrı hikayeleri yerleşmiş kafamda. Nasıl inanmışım bunlara aklım almıyor. Her şeyi ne kadar da sorgusuz sualsiz kabullenmişim diye kızıyorum kendime. Ama şimdi öğreniyorum. Doğrusuyla, tüm ayrıntısıyla yaşayarak. Kendimi keşfetmekten çekinmiyorum. Öğrendikçe kabuğumu kırıyorum ve doktorumun yanından her ayrılışımda kendime güvenerek umut doluyorum.

 • Merhabalar can bey ile vajinusmus tedavisine tam gaz devam eden biriyim?her seans yeni şeyler öğrendiğim farklı bakış açıları kazandığım bir süreç içersindeyim.Beni en çok şaşırtan şeyde kızlık zarı hakkında bildiğimi sandıklarımdı.hep aman dikkat et zarar görmesin bir şey olmasın gibi uyarıları duydum.mutlaka kanaması gerekli başka bir aşamanın mutlak ön kolulu gibi.Hiçte öyle değilmiş Doktor bey anlattı fakat bir süre tam bir kabulleniş olmadı nasıl ya ama bana bu zamana kadar böyle söylemediler diye düşündüm hep kendi içimizdeki tabuları yıkmak okdr zorki ama kadın olarak kendimi tanımaya başladım kızlık zarında kanama olmayacağını olmasının gerekmediğini bunun bir şartmış gibi gösterilmemesi gerektiğini tüm dopruları öğrendim can beye çok teşekkür ederim kendimi tanıyorum sayesinde

 • Merhaba şu anda can hocam da tedavisi devam eden biri olarak yazıyorum erteleme hastalığı olan vajinismusu tam 6 yıl ertelemis bi şekilde hamile kalmış 5 yaşında bir kızı olan bir anne, bir kadin olarak yazıyorum ve gözyaşlarıma hakim olamıyorum. Bir çocuk sahibi olmam , tüm gün çalışan memur olmam , çocuğumun bakımı için kayinavlidemle yasamam ve tabi ki yapamam korkusu bu zamana kadar getirdi beni. Can hocam in sürekli tabelasını görüyordum ama arastirmamistim 2 . Cocuk için gittiğim doktor bana önerdi ve aynı dakika aramayı yaptım teli açan Gül ablamiz tüm sammiyetiyle benimle 1 saat konuştu ve sonrasında can hocamız aradı bu içten insanlarla tanışmak bi yola girmeye karar verdim. Ve tadavimjze başladık beynimin içindeki o karanlık yavaş yavaş yavaş aydınlanmaya başlamıştı. KIZLIK ZARI hani o duvar hani o hani kasmaktan bizi yorgun düşüren gecelerimizi kabusa çeviren o yapı. Annemin sahip cik ordan atlama bisiklete binme kanar patlar dedigi yer .Can hocamın verdiği kitap, makale , egzersiz , film, gulvideolar ve terapinin sonucunda aslında kasmadan rahat yemek yer gibi su içer gibi düşünüp girdiğimiz cinsel ilişkide aslinda ne Ağrı ne kanama hiç birsey olmadığını öğrendim ikna oldum inandim Allah esimizle güzel bir beraberlik yaşayalım diye herseyiyle bizim de zevk almamız için öyle güzel yaratmiski biz bu yaratılıştan faydalanmaliyiz öğrenmeliyiz ve doktorumuza inanarak bu süreci tamamlamaliyiz diye düşünüyorum. Bu eğitimi alıp çocuklarımızı da öyle yetistrmeliyiz. Okuyan arkadasim Harekete geç yalnız değilsin ve başaracaksın

 • Merhabalar..☺️
  Şimdi de gelelim şu kızlık zarı meselesine bazı toplumlar için haddinden fazla anlam yüklenmiş bir konu kızlık zari kadınları mağdur etmekten başka bir yani yok.Kadın olmanın zorluğunu bir kez daha hatırlatan bir detay sanki.Ben bu terapi öncesinde kızlık zarı can yakan,acı veren,korunması gereken, vücudumuzda ki diğer organlarımız gibi kendine has bir organmis gibi düşünürdüm.Kadın kendini tümüyle hazır hissettiğinde yani *ön sevişmeyle*bölgede yeterli kayganlık sağlandığında erkeğin de yapıcı,sakin,anlayisla davranması ve zorlayıcı hareketlerden kaçınması durumunda kızlık zarının yırtılması sırasında ağrı oluşmuyor yada çok az hissediliyor kanama da olmayabiliyor kanama olmaması demek bakire değil anlamına kesinlikle gelmiyor.kizlik zari gerçek bir zar değil esnektir,delinmez,yırtılmaz,ilişki sırasında herkeste kanama olacak anlamına gelmez,tamamen kapalı degildir ve çağımızda bence en önemlisi BEKARETİN GOSTERGESİ DEGİLDİR.ben bütün bunları bilmiyordum Can hocam sayesinde bilgilendim öğrendim keşfettim.İyi ki varsınız Can Hocam.. ????

 • 40 yaşında olmama ve pek çok şeyi bildiğimi sanmama rağmen bazı konularda nasıl yanlış bilgi ve ön yargılarla dolu olduğumuzu Can bey ile görüşmelerimde öğrendim. Kızlık zarının bir zara benzediğini, ilk ilişkide delindiğini, ilişkide kanama olmazsa o kadının daha önce cinselliği yaşamış olduğunun göstergesi olduğunu v.b. yanlış bilgilerin yerine doğrularını koymamızı sağladınız. Bilgi güçtür ve doğru bilgi çok daha güçlüdür. Yardımlarınızdan dolayı teşekkürler…

 • Ben bir erkek olarak yorum yapıyorum arkadaşlar.
  Öncelikle her erkek bu makaleyi evlenmeden önce okumalı. Çünkü sırf kanama olmadığı için öldürülen genç kızlarımız , evliliği biten aşık kardeşlerimiz var. O nedenle daha fazla kan dökülmeden , evlilikler bitmeden bu yazıyı okuyalım. Yayalım. Bilgilendirelim.
  Beyler eşinize güvenin , doğru bilinen yanlışlar yüzünden yuvanizi yıkmayin. Şehir efsanalerine inanmayın. Mutlu olmaya bakın . Kimsenin dedikodusu için eşinizle kötü olmayın. Mutluluğun sırrı sır gibi olmakta, güvenmekte, Saygıda ve aşkta …

 • Adını bile bilmediğimiz bir sorunla karşı karşıya kalmıştık Eşim de ben de ne yapacağımızı hiç bilmiyorduk gün geçtikçe kendi kendimize sorun yaratıp en ufacık olayları büyütüp tartışıyorduk her denememizde aynı sonuçla karşı karşıyaydık eşimin kasılmaları beni sürekli itmesi istememesi beni üzüyor ve ne yaptığını anlamıyordum araştırmalarım sonucunda çevremdende aldıgım büyük övgülerle CAN beye başvurduk bizi karşılaması hoş sohpeti içtenligi yakınlığı sıcaklıgı bize o kadar güven verdiki hiç böyle bişeyle karşılaşacağımızı tahmin bile etmiyorduk bunun bize bi sorun olmadıgını hastalık olmadığını bütün detaylarıyla anlattı her seansta bize olan yakınlıgı sıcaklıgı sanki yıllardan beri görüşüyor oldugumuz bir hekim gibiydi kendimizi güvende hissediyorduk benim eşime yaklaşımım onu daha iyi anlamam da ve bu süreçte eşimin yanında olmamda destek olmamda CAN beyin destegi katkısı emegi çok büyüktü eger sizde bu yorumu okuyan arkadaslar zaman kaybetmek istemiyorsanız keşke demek istemiyorsanız CAN hocamın tecrübelerine ve uzmanlıgına güvenebilirsiniz eşinizinde kendini rahat hissedebilmesi önemli bi durum çünkü biz bu sorunu kafamızda çok büyütmüşüz oysaki sıradan ufak bi sorunmuş CAN hocamın her seansında biz bunu cok daha net bi şekilde gördük oraya her gidişimizi iple çekiyorduk çünkü her gidişimizde eşim kendine daha çok güveniyor ve korkusu azalıyordu evet biz bu sorunu aştık ve yendik bunu söylemeyi bile düşünemiyorken bu yorumu yapıyor olmak hem eşime hemde bana büyük bi mutluluk veriyor sizinde böyle bir sorununuz varsa zaman kaybetmeden CAN hocama başvurun biz onlara minnettarız ve her zaman yanımızda olacagını çokta iyi biliyoruz sizin gibi bir hekim tanıdıgımız için çok şanslı ve mutluyuz hep CAN hocamdan bahsettik ama gül ablamızda olmazlarımızdan bitanesi neşesi güler yüzü candan yaklaşımı sıcaklıgından ötürü çok teşekkür ediyoruz sizi çok seviyoruz

  • Doğru bildiğim şeylerin aslında hiç de öyle olmadığını duyunca ve görünce ne kadar şaşırmıştım. Benden önceki neslin bana aktardıklariyla bazı bilgilere sahiptim. Vajinismus denilen hastalık benim de başıma gelmeseydi bende benden önceki neslin bana aktardiklarini benden sonraki nesile aktaracaktim. İlk gece kanama olması gerektiği, kızlık zarının bir duvar gibi olduğu ve delinecek yapıda olduğu, ağrının yaşanacağı hatta kanamanin fazla olduğunda hastaneye gidildiği… Can hocanın anlattıklarıyla bu bilgilerin ne kadar mantıksız ve bilinçsiz olduğunun farkına vardım. Duvar gibi sandığım kızlık halkami görünce şaşkınlığın yanısira rahatladım adeta. Çünkü yırtılma ve delinme diye bir durum yokmuş. Bilgi kirliliğine son deyip zihnimdeki herşeyi sildim.
   Kızlık zarı değil “KIZLIK HALKASI”
   Kanama bekaretin değil “ZORLAMANIN” rahat olamamanın, gevseyememenin göstergesidir.

 • Can hocam bizde kiymetiniz apayri ve cok ozel. Izniniz olursa biraz onceki yorumumda Gül ablam icin duygularimi yazmayi unuttum. Burdan ozellikle tesekkur etmek istiyorum ? ilk randevu icin aradigimizda simsicak sesiyle insani kavrayan Gul ablam acti telefonu. Esimle beraber sanki 40 yillik ahbapla konusuyormus hissi olustu. Gul ablamin o pozitifligiyle ilk randrvumuzu aldik ve gittigimizde guler yuzuyle karsilayan basarirsiniz diyerek guz3l yuregini acan ornekler veren anacligiyla kalbimizi fetheden ablam. Randevuya gittigimizde karsilastigimiz diger danisanlarin sanki yakin arkadslariyla muhabbet ediyor gibi samimi olmalari dikkatimi cekmisti. Zaten zamanla bizde o pozitif cekime girdik. Can hocamin babacan tavirlari gül ablanin guleryuzu herseye bedeldi. Terapi boyunca sanki tedavi icin degil de samimi ortamda sohbet etmek icin gidiyoruz hissi oldu hep. Gül abla isminin hakkini veren çitir ablacim (ben seni ilk konustugumuzda farkli hayal ediyordum ama sen enerjinle goruntunle maasallah dedirttin bize ?) her gidis geliste yillarin kadin doktoru can hocamin yaninda olmasindan kaynaklanan donanimiyla olan sag kolu ablam her gidislerimizde diger danisanlarla bizi konusturup bize moral cesaret verdiren ablam. Bazi odevleri daha cok yapmam icin cesareti benden ileride olam danisanlarla birebir konusturmanizda sagladi ?? Bazen muhabbet arasinda kendinden bahsedip hic yabancilik cekmeyip bizbize hissettiren ablam. Can hocamin muayenehanesinin kapisi yuzu davranisi konusmasi buzz gibi olan amac sadece para kazanmak olan yere degil, guleryuzle karsilama cesaretlendirme bilgilendirme ogrenme simsicak ortamda cinsellik adina donanma kadin erkek degerleri dile getirilme ogrenme dogru bilinen yanlislarin dogrularinin farkina varma yerine aciliyor bu kapi. O kapiyi ihtiyaci olanin gec kalmadan tiklatmanizi dilerim. Kapiyi max enerjiyle gul abla acacak ve bilgilenme donanma yoluna can hocamin yanina gonderecek. Ayrıyeten biz aile olduk cok sukur kiymetli hocam ve gül ablam. Ne zaman iskenderuna gelsem 5 dk bile olsa gormeye gelcez sizi seviyoruz???

 • Şansım olan kıymetli Can hocam 🙂 en son 21 kasımda basardim basardim diye yorum yapmisim. Uzun sure size yazilan yorumlari okuduktan sonra size basvurmustum. Hep vajinismusu yendim yorumlariyla bitiyordu.
  Bende farkli olarak basarmanin baslarinda ve sonraki asamalarinda yasadiklarimi hissettiklerimi her yonuyle paylasmak istiyorum ki suan danisaniniz olacaklara ya da yolun basinda olanlara faydasi olur. Sonucta cinsellik ayip degil egitimi verilmesi gereken Rabbimin bizlere bahşettigi bir doganin kanunu. (Sizin cumlenizi caldim ama) iliskiye girme ödevimiz verildigi hafta daha bir sorumluluk yuklenmis hissetim. Egzersizleri ödevleri yapan bunu da yapar dedim ama icim icimi kemirdi biraz. Sonra diger ödrvlerdeki gibi olagan birseymis gibi dusundum. Esimin iradeli olmasi bana guven verdi. Ilk basta penisin ucunun girdigini hissettim. Bu duygu kulak copundeki duyguyla ayniydi. Esime tam penis girisi denemesini soyledim yavas yavas yaptik. Biraz aciyo gibi olunca bize ogrettiginiz egzersizi yaptim daha kolay oldu. Yavas yavas git gelleri denedik. Ilk basta azicık korkan ben baktim rahat birakiyorum kendimi. Ilk denemelerimiz boyle boyle odev seklinde oldu. Her gun biraz daha alistim. Kendinizi bosalmaya saplamayin. Sonucta ogrenilecek seyler bu. Kendinizi rahat biraktikca daha farkli hissediyorsunuz. Bu suceclerde kesinlikle verilen videolar odevler egzersizler kitaplar makaleler okunmali yapilmali. Inanin cokkkk faydasi oluyor. Altyapiyi kiymetli hocamin ogerttikleri ve oddvleri hazirliyor. Ve inanin kadin ve erkegin aslinda dogru bilip yanlis olan o kadar tabular varki…. bu tabulari Can hocam itinayla anlatarak gostererek okutarak ogretiyor. Eslerin ozellikle tedavi surecini sadrce kadina yıkmaması destek olmasi da gerekli. Bu tek kisilik bir sorun degil. Kadinin degerini degerlerini en guzel sekilde dile getirip anlatan Can hocam her iki tarafin da birbirlerine ozsaygi edinmelerini de sagliyor. Bazi makalelerde kendi hatalarimla da yuzlesmistim. Erkekler lutfen eslerinizin yaninda olun. Bu sadece kadinin ustune yikilacak bir sey degil. Ve tedavi edilmeyecek birsey de degil. Geleyim iliskiye zamanla alısmaya basladim. Ama hala tedirginligimden bosalmamistim. Sonra kendimi daha rahat birakip olurununa birakinca bende tat aldim. Ve o gun esime sarilarak agladim.cok sukur sadece odev iliski olarak degil iki tarafli tat alarak oldu diye sevincten agladim. O anda utanmasam muayene teline msj atacaktim o derece. Bi kac defa ayni gun icinde iki defa iliski istedim esimden hem daha cesaretlenmek hem de bilincaltindaki tedirginligi tamamen yok etmrk icin.
  Daha sonraki denrmelerde hocamin verdigi videolardan onerdigi ask oyunlarindan bir harmanlama yaptim ve uyguladim. Onrmli olan bosalma degil fakat cok keyifli dolu dolu anlar oldu. Kimi bayanlar ilk iliskide bosalmis kimi zamanla herkeste farkli bunu bilin. Ve kesinlikle sartlandirmayin!Can hocsmin ogrettikleri sayesinde sadece penis vajina girisi degil, bunun yaninda kadini kadin gibi erkegi erkek gibi hissettirecrk guzel bilincli donanimlarda ekledik kendimize. Alistikca farkli pozisyon denemeye de basladik yavastan. Ve ilk zamanlar hevesle giymek istedigim ama giyemedigim fantezi kiyafetlerimi çok şukur hevesle giyiyorum artik. Ve eslere tavsiyem kesinlikle birbirinizle isteklerinizi paylasin bu iki kisi arasinda ayip degil sapkinlik degil. Kadinlar isteklerini duygularini paylasinca tuhaf bakmayin kadinlara. Rabbimin verdigi bu helal olayda ikiniz paylasim yapacaksiniz ki daha keyifli tat alasiniz. Bu yaziyi yazabilmek cok sukur yapabildim diyebilmek icin 1.5 yillik evlilikten sonra Can hocamla tanisip yola devam ettik ve basardik. Iyi ki dokunmussunuz hayatimiza iyi ki varsiniz…

 • Nasıl bir ifadeyle Can Hocanın hayatımıza katkısı anlatılabilir bilemiyorum. Ben 3 aylık evliyim. Herkesin düştüğü hataya düşerek ertelediğim ciddi bir problemim olan ilk gece korkusu kabusa dönüşmek üzereydi ki Can Hocam ve muhteşem yardımcısı Gül Abla ile tanıştım. Yaşadıklarımı anlatmadan önce net ve garanti bir cümle kurmak istiyorum; eğer Can Hoca sizde sağlıklısın dediyse bu problemin öncelikle Can Hoca sayesinde bu problemin ortadan kalkmama ihtimali yok. Ben uzak ve büyük bir şehirden İskenderuna gelin geldim. İskenderun gibi küçük bir ilçede bu sorunuma çözüm bulabilecek uzman bir kişinin olması tamamen mucize. Can Pahalı internette araştırma yaparken önüme çıktı. İlk başta muhteşem Gül abla ile tanıştım telefonda.Daha telefonda bile aldığım samimiyet çok değerliydi. Can Hoca ise sizi çok iyi anlayan size ve sorununuza sizden bile daha çok değer veren bu işi ticari bir iş olarak görmek yerine sizin mutluluğunuz için sizden daha çok çaba gösteren şahane bir doktor. Ben Can Hocanın yanına gittiğimde aklımda ki sadece fiziki bir çözümdü fakat Can Hoca fiziki çözümü zaten olmuş bitmiş olarak görüp geriye kalan ömrünüzde mutlu olabilmek adına paha biçilmez bilgiler verip tam olarak hayatınızın merkezine dokunuyor. Lafı çok uzatmadan tek bir şey var ki böyle bir probleminiz olsa da olmasa da Can Hoca hayatınızdaki büyük şanstır. Eşinizle sonsuz mutluluğu yakalamak adına herkesin kapısını çalması gereken bir mucizedir CAN PAHALI. İYİ Kİ AMA İYİ Kİ KARŞIMIZA ÇIKTINIZ HOCAM..

 • Böylesine değerli bir kliniğe adım atıp hayatımda hiç olmadığım kadar kendimden emin ve özgüvenli bir şekilde seansları bitirdiğim için çok değerli hocam Can Pahalı ve çok sevgili değerli yardımcı ablama ne kadar teşekkür etsem az.Yaklaşık son birkaç yıldır cinsel ilişkiye girmek istiyor fakat korkularım yüzünden sürekli erteliyordum en sonunda artık ben de kendimi tamamen kadın hissetmek istiyorum diyerek bir girişimde bulundum fakat benim için bu girişim çok ağrılı kanamalı ve zor oldu.Bunun normal olduğunu varsayıp bir süre bekledikten sonra ikinci ve üçüncü denemelerde de maalesef ilişkiye giremedim.Zaten aklımın bir köşesinde ne zamandır acaba mı dedirten hadise artık kesinlikle vardı ve vajinismus olduğum düşüncesi tamamen oturmuştu zihnimde.İskenderun gibi küçük bir yerde böyle bir sorunun çözümü için nereye gidebilirim nasıl güvenebilirim diye düşünürken internette Can hocamı keşfettim.Yorumlar o kadar güzeldi ki acaba gerçek midir düşüncesi geçti aklımdan.Fakat o kapıdan adımımı atar atmaz tüm yorumların gerçek olduğunu hemen anlamıştım.Kapıda sizi karşılayan abla o kadar içten,sıcak,anaç ve güven duygusu veriyor ki daha seansa başlamadan içinizde doğru yerdeyim hissiyatı oluşuyor.Can hocamın profesyonelliğini sağduyulu yaklaşımını ve kadının güçlü bir savunucusu olarak barındırdığı donanımları kelimelere sığdıramam.Seanslarda yaptığımız konuşmalar,verdiği egzersizler,okuttuğu kitaplar,izlettiği eğitici videolar sayesinde çok hızlı bir aşama kaydettim ve ben bile 2 haftalık süreçte bunu nasıl yendim anlayamadım.Tabi ki kişiye göre değişen bu süreç bende Can hocam ve değerli ablam sayesinde çok kısa bir sürede çözüme kavuştu.Hasta gizliliğine takındıkları titiz tavırla böyle küçük bir yerde gönül rahatlığıyla tedavimi oldum.Hatta keşke ilişkiye girmeden önce gelseydim bu kadar zorlu ağrılı ve kanamalı bir süreç yaşamamış olurdum çünkü bilinenin aksine bu durum kızlık zarıyla alakalı değil tamamen beyinde biten bir olay.Ben de Can hocama gelene kadar bu yanlışlara inanan biriydim fakat kendisi sayesinde aslında bir kadının zihinsel refah ve sağlıklı koşullar içerisinde ilk ilişkisinde hiç kanama ve acı bile olmayacağını öğrendim.Artık benim de sağlıklı bir cinsel hayatım var bunun için sizlere ne kadar teşekkür etsem az.Sanılanın aksine toplumun gelişmesi ilerlemesi için önce hem kadın hem erkeğin ruhsal açıdan sağlıklı olması ve bunu bedenine yansıtması gerekli o zaman iş hayatında da ev hayatında da birçok sorunun çözümü peşin sıra geliyor.Benim avantajım bu sorunla karşılaşır karşılaşmaz uzman yardıma başvurmamla kısa sürdü lütfen sizler de kendiliğinden geçer diyip yanlış bilinen yollara başvurmaktansa kendinizi Can hocam ve değerli yardımcısının kollarına bırakın ne kadar kısa bir sürede bu sorundan kurtulacağınıza kendiniz bile inanamayacaksınız.

 • Merhaba şansim olan kiymetli Can hocam diger yorumum da parmak egzersizini yapabiliyorumdan çokk sukur basardim basardim basardim diyorum hocam cok sukur 1.5 yillik kabus bitti. Bir kadin olarak ruhen bedenen de kadin oldugumu hissetmek kelimelerle anlatilamayacak kadar farkli birsey. Evlenmeden once hevesle aldigim fantezi kiyafetleri ilk baslarda yirtmak isteyen, bazilarini yirtan ve aglayan biri olarak diyorum ki artik o cicileri esime can kocama kendim icin esim icin gonul rahatligiyla giyecegim. Kadinlik sadece yemek yap ust bas temizle ev sil supur cocuk yap buyut maratonuyla kalmamali cinsellik seks hem kadinin hem erkegin dogasinda olan evliligin demirbaşi olan doganin kanunu Allahin bize bahşettigi ozel paylasim. Bundan kendimi esimi mahrum etmek ne gereksiz birseymis. Vajinismus kesinlikle cozumu olan bir sey. Buraya cok sukur basardim yazıyorsam Can hocam sayesinde cok sukur. Hersey icin tesekkur ederiz hocam. Emekleriniz icin. Anlattiklariniz okuttuklariniz makaleleriniz onerdiginiz kitaplar odevler videolar dogru bildigimiz yanlisları ögrenmede herseyde bilgi donanimı olduk ogrendik bilgilendik. Her danisaniniza ayri ayri kiymet verip doganin kanunu olan cinsel yasamdan hicbir cift mahrum kalip beklememeli diyerek canla basla yardimci oldunuz. Klinige girerken farkli cikista ciftlerin yuzundeki umutlu rahatlamis bakislara sahitte olduk esimle. O ciftlerden biri de bizdik. Her geldigimizde biraz daha biraz daha basarmanin verdigi gurur ve sevincle ve aşilanan özgüvenle ilişkiyi basarmis kadınlık ozel guzel duygulariyla cok cok cok tesekkur ederiz kiymetli hocam. Videolardaki gibi bizde olacak miyiz bende oyle olabilecek miyim hissedebilecek miyim dedigim geldi de aklima (: basardim basardim basardim. Şevki arzuyu aski hissedebiliyorum cokk sukur. Kendimi yetersiz hissettigim zamanlardaki cikarttigim kavgalar bitti gitti cokk sukur. Darisi insallahh hocamm hamileyim bebisle sizi ziyarete geldik diyebilmeye… Saygilarla sizi cokk seven çiftiniz

 • Sanırım Iskenderuna geldigim şu 1.5 yıl icindeki en buyuk ve en özel şanşimiz siz oldunuz Can hocam 1.5 yillik evliligimde ilk zamanlarda denemelerimiz basarisiz geciyordu. Benim aglama krizlerim korkularim esimi öcü gibi gormrm kavgalar kendimi yetrsiz hissetmem kadin olmayi bile beceremiyorum diye feryadlarim… esimin brnim durumuma uzulmesi o ne kadar anlayisli oldukca benim o anlayisin altinda ezilmem daha da hircinlasmam… insan severek evlendigi adama sarilip uyuyamaz mi? Ben aksamlar olmasin istedim uzun zaman. Yapamadikca esime yaklasamadikca uzaklastim. Tv deki iliskileri bile kiskanir olmustum. Esime karsi katilasmistim. Aslinda oo kadar cok sorunlarin altindan kalkip evlenmistik ki… hakkimizdi hersey diye dusundum hep. ickiyi denememi soyleyenler oldu hic agzina icki koymayan ben diskine diskine ictim ama bi faydasi olmadi. Sakinlestirici surup denedim olmadi. Kegel dediler yapiyorum ama olmuyor. (Tabi kegeli Can hocamla tanisana kadar yanlis yapmisim onu da Can hocama gidince ogrendik) internetten doktor arayisina girdik. Can hoca cikti ilk başta. Actim okudum yorumlari herseyi… dedim acaba gercek mi? Acaba basklarina mi yazdiriliyor bu kadar olumlu guzel yorumlar… uzun sure inceledim. Hep aktif ve degisik insanlardan yorum geliyor. Esime dedim Can Hoca diye doktor buldum hemde yakinimizda iskenderunda baska sehirde falan degil diyerek. Esim isten gelince o da yorumlara bakti. Tatmin oldu. Gitmeyi dusundugumuz zamanlarda virus ortaya cikti sonra sorunlar falan oldu. Kendimizi toparlayip yazan noyu aradik yorumlardan tanidigim gül ablanın acacagini biliyoruz telde o kadar icten o kadar anac konustu ki inanin herkesin dedigi kadar varmis bu ablos dedim Neyse ilk randevumuzu aldik. Kapiyi gul abla acti dedim abla ben seni farkli hayal etmistim sen baya cıtır bi ablasin dedim guzel gonluyle guler yuzuyle iceri aldi bizi. Doktorun yanina girmeden ön bilgi verdi o kadar pozitif o kadar tatlis bi kadin ki olumlu duygularla doktorumuzun yanina girdik. Merhaba Can Hocam Can Hocamin bendeki ilk intibasi o guler yuzu kesinlikle hastayi oyalama odakli olmayan cozum odakli olmasiydi Can hocama kegeli bildigimi soyledim yaptirdi ama orda anladik ki bu gune kadar kegeli yanlis yapiyormusum. 1.5 yildir. Bize kizlik zarindan muayeden esimle iletisimimizden sorular sorup bilgilendirip bize o yapabilirim guvenini aşilayip odevler makaleler egzersizler okunacak kitaplar bol bol seanslarda dolu dolu bilgiler verdi . Odevleri evde uygulayip geldigimizde basardigimizda bizim kadar sevinen pozitif hocam suanda asla yapamam dedigim parmak egzersizini yapabiliyorum. Esime yaklasimim sevgi saygiya donustu..
  Odevler ilk basta agir gibi gelebilir ama kesinlikle faydasini goruyorsunuz.bu mu fayda edecek dediginiz hersey guzel cinsellik icin birer tugla emin olun. Suanda iliskiye girmedik ama odevlerimizi basarili sekilde yapiyoruz. Odevlere verilen egzersizlere okunmasi gerekenler yapilmasi gerekenler Can hocamin soyledigi sekilde uyulursa olmaz diye birsey yok canım tatlidir acıya gelemem derken ben bile yapmissam kesinlikle herkes yapar. Can hocamin dedigi gibi doganin kanunu olan bu olayda acı olsaydı bu kadar keyif mutluluk hissedilir miydi Can hocamla olan seanslar sadece cinsel iliski icin degil doguma da yardimci olacak bilgiler, esler arasi iliskilerde de faydasi olan hatta on yargilari katiligi kaldiran guzellikler, dogru bilinen yanlislari ogrenmek, bilinclenmek, ben bunu biliyorum ne gerek var dediginiz herseyde aslinda ne kadar az bilgimiz oldugunu goruyoruz.. Bilinclendim anladim ki kiymetli hocam evlilik sadece cinsel iliski gezme tozma zor zamanda yaninda ol maratonunun disinda eslerin birbirinin sevgi dillerini bilmesi onu ogrenmesi uygulamasi karsilikli eksik olan rahatsiz olunan herseyin konusulup duzeltmeye calisilmasi. Ben buyum deyip cekilmemek gerektigi anlayiş saygi sevgi guven esler arasi ozguveni saglayacak degerlerin olmasi… listeyi uzatabilirim hocam. Iyi ki yolumuz sizinle kesismis hem kadin olarak bilgilendim esim de bilinclendi hem biyoruz dedklerimizin derinliklerini ogrendik sayenizde. Canim Gül ablam her gelen danisana kocaman yuregini acan sevgi dolu kadin.Insan benimsendigini bu kadar mi hisseser. Iyi ki varsiniz iyi ki. Darisi hocam iliski oldu diyebilmeye. Ve şansım olan kiymetli Can Hocam sizi seviyoruz