Cinsellik Genel

Evlilik Öncesi Cinsel Eğitimin Önemi

Sektörel dergisinde yayınlanan makale       

Evlilik öncesi doğru ve uygun cinsel eğitimin alınmaması sonucunda, ilk gece sıkıntılı bir sürecin başlangıcı olabilmektedir. Cinsellikle bağlantılı olumsuz duygu ve düşünceler, yanlış veya eksik bilgi ve beklentiler sorunlu davranışlara yol açıp, ilişkiyi ciddi boyutlarda etkileyebilmektedir.

Yapılan çalışmalarda, evlilik yaşamında keyifli ve mutlu bir birlikteliğin ortaya çıkmasında cinsel doyumun çok önemli etkileri olduğu belirlenmiştir.

Toplumsal yaşamda evlilik kurumunun baskın olduğu ülkemizde, ne yazık ki cinselliğin konuşulması ve tartışılması ayıp karşılanmakta, bu alandaki bilgilenme çabalarının önüne set çekilmektedir. Evlilik öncesi cinsellikle ilişkilendirilen ayıp, günah ya da yasak gibi kavramlar evlendikten sonra da çiftlerin karşısına çıkmakta ve boşanmaya kadar uzanabilen sorunlara yol açabilmektedir.

Cinsellik öğrenilmesi ve keşfedilmesi gereken bir süreçtir. Araba kullanmayı ya da yemek yapmayı öğrenmek gibi.

Cinselliğin yalnızca üreme işlevini yerine getiren bir etkinliğe indirgenmesi, evlilik öncesi cinsel gelişimin ve evlilik sonrası cinsel doyumun önünde önemli bir engeldir. Biyolojik anlamda cinsel organlar ve hormonlar cinsiyeti ifade eder. Bunlar da üremeyle ilişkilidir ve cinselliğin boyutlarından yalnızca biridir. Üreme işlevi dışında haz alıp, haz verebilme, arzu, istek, bedensel temas, dokunuşlar ve yakınlık gibi kavramlar da cinsellik boyutları içinde yer alırlar.

Anne babalar ve alanla ilgili eğitimciler, çocukların gelişim sürecinde gerek bedenleriyle ilgili değişimleri, gerek cinsellikle bağlantılı duygu, düşünce ve davranışları konuştuklarında ve anlattıklarında cinsellik soru sorulabilecek ve öğrenilebilecek bir alan durumuna gelir.

Cinsellik alanındaki eğitimlerin erken yaşlarda cinsel ilişkiyi başlatacağı düşüncesi gerçeği yansıtmaktan uzaktır. Bilimsel araştırmalar bu düşüncenin doğru olmadığını ortaya koymaktadır. Hatta bazı çalışmalar cinsel sağlık eğitiminin cinsel ilişkiyi başlatma yaşını daha üst yaşlara taşıdığını göstermektedir.

Evlilik öncesinde, cinselliğin ne olduğu, fiziksel, duygusal, sosyal, kültürel yönleri, cinsel organların anatomisi ve fizyolojisi, cinsiyet rolleri, üreme işlevi, aile planlaması, gebelik, doğum, anne baba olmanın sorumlulukları, cinsel yaşamda her iki partnerin de sorumluluk alma gereği, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve hijyenik koşullar eğitim kapsamında özellikle yer almalıdır.

Evlilikte İlk gece aslında erkek için değil, çoğu zaman kadın için ilk gecedir. Evlilik öncesinde kadının cinsel bilgilerden yoksun bırakılması, cinselliğinin yok sayılması ya da bastırılması ve bilinçaltıyla bağlantılı nedenler ilk gece ya da sonraki gecelerde, vajinismus olarak adlandırılan önemli bir sorunu ortaya çıkarır. Vajinismus vajinanın 1/3 dış kısmında bulunan kasların istemsiz olarak kasılması nedeniyle cinsel birleşmenin gerçekleşememesi ya da çok ağrılı olması durumudur. Korku ve kaygının ön planda olduğu vajinismus sorununa tüm bedenin kasılması, partneri itme davranışı, hızlı nefes alıp verme ve kalp çarpıntısı belirtileri de eşlik edebilir. İlk geceyle ilgili kızlık zarının kanayacağı, yırtılacağı, patlayacağı, ağrı ve acı olacağı gibi yanlış düşüncelere erkeğin aceleci, telaşlı ve direk cinsel ilişkiye odaklı yaklaşımları eklenince vajinismus sorunu sıklıkla karşımıza çıkar.

Psikolojik etkenlerin ve bilinçaltının ön planda olduğu vajinismus sorununda, kızlık zarı ve diğer cinsel organlarla ilgili doğuştan olabilen yapısal anomaliler ekarte edilmelidir. Bu yüzden evlilik öncesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanınca yapılacak bir jinekolojik muayene olası bazı sorunların önüne geçebilir.

Evlilik öncesinde çoğu zaman cinsel ilişki yaşayan erkek açısından İlk gece ve sonrası için durum nedir? İlişki yaşaması cinselliği bildiği anlamına gelir mi? Sağlıklı, mutlu, keyifli, hazzı getiren ve ilişkiyi bütünleyen bir cinsel yaşamın yaratılıp, geliştirilmesinde yetkinliğe sahip midir? Ne yazık ki bu sorulara olumlu yanıt vermek zordur. İlk gece ile ilgili performans kaygısı ve cinsel ilişkide başarısız olma korkusu sertleşme güçlüğüne ve erken boşalma sorununa yol açabilmektedir. Erkeğin eşini cinsel doyuma ulaştıramama ve sertleşememe korkusu, penis boyuyla ilgili yanlış düşünceler ve yakın akrabaların İlk gecenin takipçisi olmaları sorunu daha da büyütmektedir.

Cinsellik evliliğin vazgeçilemez ve en önemli boyutlarından biridir. Sağlıklı, mutlu ve keyifli birliktelikler için evlilik öncesi cinsel eğitim yaygınlaştırılmalıdır.

Kaynağı ve yazıyı özgün boyutlarda görüntülemek için tıklayınız.

Doktor hakkında

Op. Dr. Can Pahalı

Op. Dr. Can Pahalı

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Klinik Psikoloji alanında yüksek lisans yaptı. Cinsel Terapi Enstitüsü’nde (CİSED) cinsel terapi eğitimini tamamladı. Hipnoterapi eğitimi aldı. İskenderun’daki muayenehanesinde jinekolojik hastalıklarlarla birlikte başta vajinismus olmak üzere cinsel sorunlarla ilgili hastaları da tedavi etmektedir.

6 yorum

  • Merhaba…9 aylık evliyim ve Dr. Can Bey’den vajinismus tedavisi gördüm.Eşimle 3 yıllık flört döneminin sonunda severek evlendik ve düğünden sonra ilişkiye giremedik. Sürekli bugün olmazsa yarın olur diyerek hep erteledik bir gün olacak diye de hep umut ettik ama olmadı. Araştırdığım kadarıyla daha önce de duymuştum vajinismus un bütün belirtilerini gösteriyordum ilişkiye girmek istediğimizde kasılmalar duvara çarpma hissi korku ve sürekli erteleme …Bu dönemde bir takım sorunlar yaşadık eşim sağolsun bu konuda anlayışlıydı ama başka konular da tartışıyorduk birbirimize tahammül edemez hale gelmiştik.Ben ve eşim psikolojik olarak çok etkilenmiştik sonra bir çözüm aramaya karar verdik. Evliliğimizin 7 . ayında internetteki araştırmalarımız sonucu Dr.Can Bey i bulduk ve hemen aradık telefonu o sıcak samimi ses tonuyla Gül Abla açtı ve bizi çok rahatlattı bu sorunun biteceğine o anda bile inanmıştık randevu alıp tedaviye gittik kapıyı ilgili güler yüzlü bir o kadar da içten olan Gül Abla açtı sanki bir aile ortamındaymış gibi hissettik Dr Can Bey in odasına girdik çok heyecanlıydım utanıyordum Dr. Bey bizi güzel sohbetiyle rahatlattı sorunlarımızdan bahsettik muayene etti ve vajinismus tanısı koydu .Buna sebep olabilecek şeylerden bahsetti cinsellik konusundaki yanlış bilgiler geçmişin haksızlıkları çevremiz tarafından yanlış bilgilendirmeler vs…Doktorumuz Her defasında size yapılan bir haksızlık sizin bir suçunuz yok diyerek moral verdi çok şükür ki Can Bey le karşılaşmak nasip oldu bize kattığı bilgiler ve yanlış düşüncelerimizi değiştirdiği için ona ne kadar teşekkür etsek azdır .Dr.Can Bey tedavi sürecince konunun hassasiyetini hep dikkate alarak muayene sırasında iznimizi almadan hiçbir şekilde muayene etmiyordu.Egzersizler ödevlerle tedavimiz devam etti kendi bedenimi tanımaya ve hem bedenimle hem kendimle barışık olmaya başlamıştım bu kadar yıl sanki bedenim bana ait değilmiş gibi bedenime yabancı yaşamışım.Bütün düşüncelerim olumlu yönde değişti ve çok şükür vajinismus tedavim bitti. Şu an çok mutluyuz.”Başardım Başardım Başardım ”diyorum ama siz olmasanız yapamazdım Can Hocam Gül ablam ve Sevgili eşim… Moralim bozuk olduğunda hep yanımda oldunuz oraya ağlayarak geldiğimde bile hep gülerek ayrıldım oradan .Bu sorunu yaşayanlara vakit kaybetmeden Can Bey in polikliniğine gitmelerini öneririm.Başka insanların bu sorunu yenmeleri bana umut olmuştu umarım benim yaşadıklarım da başkalarına umut olur. Dr Can Bey i ve Gül Ablayı tanıdıktan sonra diyorum ki iyiki vajinismus olmuşum o kadar çok yanlış bildiğim şey varmış ki bu sayede doğrularını öğrendim kendimi tanıdım bedenimi tanıdım doktorumuz Can Bey e ve Gül ablaya ne kadar teşekkür etsek azdır İyiki varsınız İyiki tanıdık sizi Sonsuz teşekkürler….

  • Herkese merhaba;biz 1.5 yıllık evliyiz ve düğüne az bir zaman kala stres,psikolojik durumlar meydana geldi ve en önemliside düğün günü cok yorgunduk ilk geceyi yaşamamıştık hepte erteledik.Denemek istedik olmadı birkac deneme sonrasında stres,sıkıntı,üzüntü vs durumlarla karşılaştık ama ne yapacağımızı bilmiyorduk.Eşime her zaman destek oldum ve yanında oldum internetten araştırdık bunun bir hastalık oldugunu anladık VAJİNUSMUS 🙁 Nasıl tedavi edilir nerelere gidilir hic bilmiyorduk.Eşime bu senin hastalıgın değil ikimizin çabalarıyla,desteğiyle atlatabileceğimiz bir durum olduğunu ona hissettirdim.Eşim internetten CAN PAHALI hocamızı buldu ve randevu aldı bana söyledi seve seve seninle gidebileceğimi belirttim.Randevu günü ve saati geldiğinde ikimizde heyecanlıydık.CAN HOCANIN muayenesine geldik bizi yardımcısı GÜL ABLA karşıladı.CAN HOCAYI beklerken GÜL ABLAMIZIN sohbeti bize olan desteği bizim içimizi çok rahatlattı.Muayene sırası bize geldi ve CAN hocanın bizi karşılaması o kadar cana yakındı ki ben ve eşim göz göze geldik mutluluğumuz gözlerimizden belliydi.Her terapiye seve seve gidiyorduk ve yüzümüz gülerek çıkıyorduk.CAN HOCADAN öyle şeyler ögrendk ki hayata bakış açımız,eşimle birbirimize karşı olan sevgi saygının ne kadar güçlendiğini ve bunlar gibi nice olumlu durumların bize yansıdığını farkettik.Terapinin sonlarına doğru vajinusmus diye adlandırılan hastalığı yendik :))))) o kadar çok mutlu olduk ki dayanamayıp ertesi günün sabahı gül ablaya mesaj attık ve bizi aradı o da çok mutlu oldu ve mutlulğumuzu onunla paylaştık.CAN HOCAYLA hemen görüşmek istedik ve mutluluğumuzu onunlada paylaştık.Uzatacak olursam buralara yazmakla bitmez.Yeni evlenecek çiftlere tek diyeceğim evlenmeden CAN HOCAYA uğramınızı öneririm.O kapıdan içeri gectikten sonra hayatınızdaki değişiklikleri göreceksiniz.Son olarak erkeklere diyeceğim tek şey bu tür durumlarda eşinizin yanında olun.Emeğinize sağlık CAN HOCAM iyiki tanımışız sizi ve GÜL ABLAMIZI.

  • Merhabalar, sevdıgım adamla 5 yıllık flört donemının ardından nıhayet evlenmıstık cok mutluyduk taa kı vajınısmus sorunuyla karşılasana dek.Günlerimiz kabusa dönmüştu sürekli kavga etmeye baslamıstık.Bu sorunu cozmek ıstıyorduk ama kıme basvuracagımzı kıme anlatacagımızı bılemıyorduk sadece caresizlık ıcersındeydık.Sonra 2-3 yerın bu konuyla ılgılendıgı konusunda bılgı aldık gıttık ama zaman ve maddı kayıplarla sonuclandı.sonunda can hocayı bulma imkanımız oldu.tlf ettım gül abla cıktı cok enerjık bır ses adeta benı oraya gıtmeye cagırıyordu sehır dsıındaydı ve bnm ıcın zor olacaktı ama son kez bu yolu da denemelıydım cunku artık esımle bosanma asamasına gelmıstık bu sorunla ugrasmaya baslayalı tam 2 yıl gecmıstı…sonunda esımı ıkna ederek can hocamın yanına gıttık bızı oyle harıka karsıladı kı konusmalarıyla bızı etkılemıs guven vermıstı.Sonunda terapıye basladık ve her can hocayla tanısan ınsan gıbı bız de mutlu sona kavustuk ve tedavım bıttıkten 1 ay sonra hamıle kaldım şu an esımle o kadar mutluyuz kı keske can hocayı daha once tanısaydım ve bu kadar yıllarımız heba olmasaydı.melek hocam sizi iyi ki tanıdık ıyı kı hayatımıza dokundunuz ve herseyı guzelleştırdınız ıyı kı varsınız Can hocam ve Gül abla Allah hep yardımcınız olsun…sizi cok sevıoruz

  • Merhabalr bn 6 yıllık evliyim ve vajinusmus hastasıydım ama cocuk sahibi olmak için gittiğim ozan turgut beyin sayesinde can pahali ya yonlendirirdm .ve ilk randevumuzu aldık çok teredduttydm acaba basarablrmym guveneblrmym ve korkyrdm ilk muaneye gttik ve gul abla açtı kapıyı sanki 40 yillik akrabaydik okadar samimiydiki ve bir hasta vajinismusun son seansina gelmisti inşalalh sizde yenersnz bn kurtuldum dedi ve aglamstk bnde acaba yenermym diye dusundm neyse iceriye cagrrdjk doktrmz bize hem aile terapisi verdi hem vajinusmusu yendik çok mutlulyum evliiligm düzeldi saygı ve sevgi oluştu artık ikimizde de uzaktan yakindan gelecek lere sessleniyorm evnnzden izlemeyn sessz kalmayin vajinusmus yenilmeyecek hstalik değil bn yendim sizde yenersinz hemn randevu alin gelin bn ce turkiyede enguvenilecek doktrlardan biri can pahali iyiki de varsiniz gul abla seni de cokk sevdimmm iyikide varsnzz inşalalh yakında bebek haberlerini veririmm seviliyorsunzzz

  • Öncelikle erkek arkadaşlarım bu yazıya odaklanın ve her zaman eşinize destek ve yanında olun. Ben 2 3 aylık evliyken eşime gidelim doktora dedim ama tabiki o hayır dedi bekledim sabır ettim. Kendimi hiç düşünmüyordum bile eşimin üzülmesine ağlamalarına daha çok üzülüyordum. Bana doktora gidelim artık dediği zaman doktor aradık direk karşımıza Can hoca çıktı iyiki çıkmış. Eşime çok iyi davrandığımı düşünürken meğersem eksiklerim varmış hepsini Can beyle çözdük. Her zaman bu tarafımı eşime destek olmamı Can beyde onayladı. Her gidişimizde eşimin güler yüzünü gördükçe dahada mutlu oluyordum. Ve tabiki çok çok kısa sürede 24 günde yendikk BAŞARDIK. Biz bunu beraber başardık bütün yükü sadece eşimin üzerine atamam biz bir olduk beraber BAŞARDIK. Eşinizin yanında olun daima destek olun bu onların elinde olan birşey değil.Tabikii unutmamamız gereken o kişii Gül ablamız her zaman destekçimiz bize güzel enerji veren ablamız. Her gidişimizde yüzümüzü güldürenimiz. Can bey ve Gül ablama herşey içinn çook teşekkür ediyoruz. Iyiki gelmişiz. Herkese tavsiye ediyorum.

  • Kulaktan duyma bilgilerle dolu beynimiz o kadar yanlış şeyleri algılıyor ki .herkesin evlenmeden önce bir bilgi sahibi olmalı ve eşiyle ona göre bir hayat yolu çizmeliyiz bu konuda bize yardımcı olduğunuz için size teşekkür ederim can bey

Bir yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.