Cinsellik Genel

Evlilik Öncesi Cinsel Eğitimin Önemi

Sektörel dergisinde yayınlanan makale       

Evlilik öncesi doğru ve uygun cinsel eğitimin alınmaması sonucunda, ilk gece sıkıntılı bir sürecin başlangıcı olabilmektedir. Cinsellikle bağlantılı olumsuz duygu ve düşünceler, yanlış veya eksik bilgi ve beklentiler sorunlu davranışlara yol açıp, ilişkiyi ciddi boyutlarda etkileyebilmektedir.

Yapılan çalışmalarda, evlilik yaşamında keyifli ve mutlu bir birlikteliğin ortaya çıkmasında cinsel doyumun çok önemli etkileri olduğu belirlenmiştir.

Toplumsal yaşamda evlilik kurumunun baskın olduğu ülkemizde, ne yazık ki cinselliğin konuşulması ve tartışılması ayıp karşılanmakta, bu alandaki bilgilenme çabalarının önüne set çekilmektedir. Evlilik öncesi cinsellikle ilişkilendirilen ayıp, günah ya da yasak gibi kavramlar evlendikten sonra da çiftlerin karşısına çıkmakta ve boşanmaya kadar uzanabilen sorunlara yol açabilmektedir.

Cinsellik öğrenilmesi ve keşfedilmesi gereken bir süreçtir. Araba kullanmayı ya da yemek yapmayı öğrenmek gibi.

Cinselliğin yalnızca üreme işlevini yerine getiren bir etkinliğe indirgenmesi, evlilik öncesi cinsel gelişimin ve evlilik sonrası cinsel doyumun önünde önemli bir engeldir. Biyolojik anlamda cinsel organlar ve hormonlar cinsiyeti ifade eder. Bunlar da üremeyle ilişkilidir ve cinselliğin boyutlarından yalnızca biridir. Üreme işlevi dışında haz alıp, haz verebilme, arzu, istek, bedensel temas, dokunuşlar ve yakınlık gibi kavramlar da cinsellik boyutları içinde yer alırlar.

Anne babalar ve alanla ilgili eğitimciler, çocukların gelişim sürecinde gerek bedenleriyle ilgili değişimleri, gerek cinsellikle bağlantılı duygu, düşünce ve davranışları konuştuklarında ve anlattıklarında cinsellik soru sorulabilecek ve öğrenilebilecek bir alan durumuna gelir.

Cinsellik alanındaki eğitimlerin erken yaşlarda cinsel ilişkiyi başlatacağı düşüncesi gerçeği yansıtmaktan uzaktır. Bilimsel araştırmalar bu düşüncenin doğru olmadığını ortaya koymaktadır. Hatta bazı çalışmalar cinsel sağlık eğitiminin cinsel ilişkiyi başlatma yaşını daha üst yaşlara taşıdığını göstermektedir.

Evlilik öncesinde, cinselliğin ne olduğu, fiziksel, duygusal, sosyal, kültürel yönleri, cinsel organların anatomisi ve fizyolojisi, cinsiyet rolleri, üreme işlevi, aile planlaması, gebelik, doğum, anne baba olmanın sorumlulukları, cinsel yaşamda her iki partnerin de sorumluluk alma gereği, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve hijyenik koşullar eğitim kapsamında özellikle yer almalıdır.

Evlilikte İlk gece aslında erkek için değil, çoğu zaman kadın için ilk gecedir. Evlilik öncesinde kadının cinsel bilgilerden yoksun bırakılması, cinselliğinin yok sayılması ya da bastırılması ve bilinçaltıyla bağlantılı nedenler ilk gece ya da sonraki gecelerde, vajinismus olarak adlandırılan önemli bir sorunu ortaya çıkarır. Vajinismus vajinanın 1/3 dış kısmında bulunan kasların istemsiz olarak kasılması nedeniyle cinsel birleşmenin gerçekleşememesi ya da çok ağrılı olması durumudur. Korku ve kaygının ön planda olduğu vajinismus sorununa tüm bedenin kasılması, partneri itme davranışı, hızlı nefes alıp verme ve kalp çarpıntısı belirtileri de eşlik edebilir. İlk geceyle ilgili kızlık zarının kanayacağı, yırtılacağı, patlayacağı, ağrı ve acı olacağı gibi yanlış düşüncelere erkeğin aceleci, telaşlı ve direk cinsel ilişkiye odaklı yaklaşımları eklenince vajinismus sorunu sıklıkla karşımıza çıkar.

Psikolojik etkenlerin ve bilinçaltının ön planda olduğu vajinismus sorununda, kızlık zarı ve diğer cinsel organlarla ilgili doğuştan olabilen yapısal anomaliler ekarte edilmelidir. Bu yüzden evlilik öncesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanınca yapılacak bir jinekolojik muayene olası bazı sorunların önüne geçebilir.

Evlilik öncesinde çoğu zaman cinsel ilişki yaşayan erkek açısından İlk gece ve sonrası için durum nedir? İlişki yaşaması cinselliği bildiği anlamına gelir mi? Sağlıklı, mutlu, keyifli, hazzı getiren ve ilişkiyi bütünleyen bir cinsel yaşamın yaratılıp, geliştirilmesinde yetkinliğe sahip midir? Ne yazık ki bu sorulara olumlu yanıt vermek zordur. İlk gece ile ilgili performans kaygısı ve cinsel ilişkide başarısız olma korkusu sertleşme güçlüğüne ve erken boşalma sorununa yol açabilmektedir. Erkeğin eşini cinsel doyuma ulaştıramama ve sertleşememe korkusu, penis boyuyla ilgili yanlış düşünceler ve yakın akrabaların İlk gecenin takipçisi olmaları sorunu daha da büyütmektedir.

Cinsellik evliliğin vazgeçilemez ve en önemli boyutlarından biridir. Sağlıklı, mutlu ve keyifli birliktelikler için evlilik öncesi cinsel eğitim yaygınlaştırılmalıdır.

Kaynağı ve yazıyı özgün boyutlarda görüntülemek için tıklayınız.

Doktor hakkında

Op. Dr. Can Pahalı

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Klinik Psikoloji alanında yüksek lisans yaptı. Cinsel Terapi Enstitüsü’nde (CİSED) cinsel terapi eğitimini tamamladı. Hipnoterapi eğitimi aldı. Ankara ve Hatay, İskenderun’daki muayenehanesinde jinekolojik hastalıklarlarla birlikte başta vajinismus olmak üzere cinsel sorunlarla ilgili hastaları da tedavi etmektedir.

Bir yorum yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

18 yorum

 • Öncelikle can hocama sevgilerimi iletiyorum iyi ki tanımışız sizi hocam.Evlilik sonrası en güzel eğitimi ve bilgileri can hocamdan öğrenmiş oldum.Sadece etraftan duyduğumuz yanlış hatalı bilgilerle beynimi doldurmuşum bu zamana kadar.İnanın korkulacak hiçbir yanı yokmuş.
  Can hocamın vermiş olduğu güven sayesinde tedavimide oldum.Kendimi bu kadar çabuk ilerletebileceğim aklımın ucundan bile geçmezdi.Her genç kıza seslenmek isterim ki kulaktan duyma bilgilerle kendilerini korkutup boşuna kafalarını meşgul etmesinler.İnanın zaman kaybından başka birşey değilmiş ben onu anladım.Can hocam ve gül abla sayesinde evlilik öncesi ve sonrası böyle durumların yaşanmasının normal olduğunu öğrendim.Onlar sayesinde utangaçlığımı ve en büyük özgüven problemimi yenmiş oldum.
  İyi ki sizin gibi tatlı,sempatik,sevecen insanlarla tanışmışım ????

 • Evlilik öncesi cinsel eğitimin ne kadar önemli olduğunu sıkıntılar yaşadıktan sonra öğrendim. Cinsellikten hep korkmuştum, acı çekeceğimi zannediyordum. İşkence gibi bir durumdu benim için. Evlilik öncesi alınması gereken cinsel eğitimi evlilikten sonra aldım yararını gördüm kendimle barışık oldum. Yıllardır yanlış bilgilerle yaşamışım kendime çok haksızlık etmişim. Evliliğe adım atacak herkesin bu eğitimi almasını tavsiye ederim. Gerçekten kendiniz için ve evlilikte ilişki bağınız için gerekli bir eğitim.

 • Merhabalar ..
  Öncelikle can hocama teşekkürlerimi sunuyorum..
  Hem tedavi görüp hemde yanlış bildiğimiz doğruları öğreniyoruz,bir evlilik için sağlıklı bir cinsellik muhakkak olmalıymış ve bunun için evlilik öncesi eğitim almanın bir çok yararı ve önemi varmış.İlk gece ortaya çıkabilecek ve benimde yaşadığım gibi vajinusmus,korkular ve korkular sebebiyle ortaya çıkan ağrılı cinsel ilişki,kızlık zarıyla ilgili bilinen yanlışlar ve birçok seyy..
  Evlilik öncesi eğitimin kursları daha da arttirilmali ve çocuklarımızı evlenecek olan gençleri yonlendirilmelidirr..

 • Can hocama çok teşekkür ederim ben evlilik öncesi Can hocamdan eğitim aldım ve kesinlikle her çiftin evlenmeden önce alması gereken bir eğitim . Can hocam sayesinde ilişkimiz çok daha güçlü bir hal aldı . Cinsel eğitimin konuşulması ayıp , günah , yasak değil . Evliliğiniz mutlu ilerlemesi karşılıklı ilginin devam edebilmesi için çok önemli birşey . Ben tüm korkularımı Can hocam sayesinde yendim ona ne kadar teşekkür etsem az benim bakış açımı değiştirdi . Çok büyük bir şanssınız bizim için Can hocam

 • Huzurlu günler..
  Öncelikle Can hocamıza teşekkürlerimi iletmekle basliyim. Yasadigimiz ülkenin cinselliğe tutumu,bakış açısı, bilincsizligi nedeniyle çoğu insanin cinsellik boyutunda içine kapanmasına sebep oluyor.Her ne kadar cinsel eğitim kursları açılması için çaba gostersede bu iş içinde olan uzman doktorlarımız ne yazikki toplum açısından gereksiz bir şeymiş gibi düşünülüyor.Erkek olarakta kadın olarakta mutlu,haz verici bir evlilik olması için herkesin cinsel eğitim alması gerekiyor.Cinsel eğitim almadanki evliliginizle cinsel eğitim aldıktan sonraki evliliğinizin ne kadar büyük etkiler sağladınızi göreceksiniz.

 • Merhabalar;
  İlk olarak Can Hocama teşekkür etmek istiyorum. Kendilerini iyi ki tanımışım. Doktorumuzu tanımadan önce cinsel eğitimin önemi ile ilgili bilgi sahibi olduğumu düşünsem de aslında hiçbir şey bilmiyormuşum. Daha yolun başındaymışım. İlk olarak kesinlikle cinsel eğitimin okullarda belli bir seviyede verilmesi gerektiğiyle yüzleştim. O kadar bilgisizmişiz ki ve bu bilgisizliğin yetirdiği eş ile ilgili problemler, özgüven eksikliği, cinsel hayata ön yargı ve isteksizlik gibi problemlerle karşı karşıya kalmışım. Aslında doktorumdan öğrendiğim şeyler sonucunda etrafımda çoğu kadının bu bilgisizlik sayesinde aynı durumda olduğunu fark ettim ve çoğu benim gibi yüzleşme konusunda şanslı değildi bir kafes içinde sadece evliliklerini sürdürüyorlardı. Ben doktorum sayesinde ve bilgilerinin ışığında cinsellik ile ilgili korkularımdan, yaşamış olduğum ilk gece korkumdan, kaybettiğim özgüvenim ile ilgili problemlerimden kısacası toplum sayesinde bilinçsizce kapatıldığım o kafesten doktorum sayesinde kurtulduğumu ve özgürlüğüme kavuştuğumu söyleyebilirim. Her şey için tekrardan teşekkür ediyorum iyi ki sizlerle yolumuz kesişmiş..

 • Can Hocamı tanıdıktan kadar cinsellikle ilgili ne kadar az şey bildiğimizi ve toplum olarak bu konularda ne kadar eksik olduğumuzu daha iyi anladım. Kesinlikle evlilik oncesi bu konularda kulaktan duyma bilgilerle değil gerçekten alanında uzman kişiler tarafından yardım almak gerekiyor. Bize her seansta cana yakın sohbeti, güleryüzlülüğü, bizi cesaretlendirmesi ve sorunlara yaklaşımıyla bütün sorunlarımızın üstesinden gelmemize yardımcı olan Can hocamıza teşekkür ederim

 • Evlilik öncesinde kadın ve erkek olarak herkesin cinsel eğitim alması şart olmalı benim düşüncem .Toplum olarak cinselliği ayıp ve yanlış bir şey gibi gördüğümüz için çocukluktan tutun ergenliğe ve evlilik zamanına gelene kadar hiç bir gerçek bilgiye sahip olmuyoruz .Sadece etraftan duyduğumuz yanlış hatalı bilgilerle beynimizi dolduruyoruz .Oysa ki bir kadının veya erkeğin kendi bedenini ve bedenindeki bütün organların görevlerini bilmesi gayet doğal bir şey.Ergenlikte cinsellikle ilgili herşeyi bütün gerçekliğiyle öğrenen bir kişi başta cinsel yaşamında ve ileride yaşayacağı cinselliklerde daha sağlıklı ve tecrübe sahibi olur .Doğrusunu bilmediğiniz bir konuda neye ne kadar hakim olabilirsiniz ki?İnsanlar yaşamı boyunca cinselliğe ihtiyacı vardır .Ama gerçekte bir ihtiyaç olarak değil daha güzel içten gelerek yaşanılması önemlidir .Keşke toplum olarak ayıplanan bu durum yani cinsellik okullarda eğitim olarak verilse ve gelecek nesiller daha bilinçli olsa bu konu da .insanlar psikolojik veya bedenen bi rahatsızlık yaşıyorsa cinsellik olarak Can pahalı kadın doğum doktorundan randevu alabilir .Gerçekten her sorunun bi çözümü vardır beklemek ertelemek sadece size ve zamanınıza yazık eder.

 • Can hoca gibi doktor iyi ki var diyorum eşimin dogumuyla yasadıgımız olumsuzluktan sonra yollarımız can hocayla kesişti iyi ki de kesişti… alanında uzman olması yaklaşımı muhtesemdi. Cinselliğin aslında tek basına olmadıgını bunun yanında eşinle ilişkinin de önemli oldugunu vurgulamasıydı önemli olan. Degerli bilgileriyle her seansın sohbet havasında gecerek kendinizi iyi hissederek seanstan cıkmak paha biçilemez. Bize kattıklarınız ve hayatımıza dokundugunuz için tesekkür ederiz.

 • Hayattaki en büyük engel genellikle kendi cesaretsizliğimizdir. Yorumuma bu cümleyle başlamak istedim çünkü hayatın her aşamasında olduğu gibi cinsel yaşamımızdaki sorunlarımızdan da kurtulmanın çözümleri var. Bu çözümler için cesaret edip adım atmamız gerekiyor. Can Pahalı hocamızla tanışmamızda bu adımı atmamızla başladı. Henüz ilk randevuda omuzlarımızdaki yükün hafiflediğini hissetmiştik. Aslında bizimle hiç bir ilgisi olmayan bir kamyon dolusu yükü bizim için en iyisini düşünenler yüklemişti omzumuza. Yüklemişlerdi bu yükü çünkü onlar da kendi büyüklerinden öğrenmişti bu yanlışları. Bu yanlışlar öyle büyük yanlışlar ki hayatımızı tamamen alt üst edebilirlerdi. Tedavi sürecimiz o kadar keyifli ve sürükleyici ilerliyordu ki her geçen gün özgüvenimiz biraz daha artıyor yapacağımıza dair inancımız daha da güçleniyordu. Can hocanın verdiği bütün ödevleri keyifle büyük bir istekle yapıyorduk. Beynimize zorla yerleştirilmiş bütün yanlış kayıtları silip yerine yeni ve doğru olan kayıtları yerleştiriyorduk. Doğru kayıtları oluşturdukça ilk günkü kaygımız ve korkumuz hızlıca azalıyordu. Korkular ve kaygılar yerini doğru bilgilere ve keyifli anlara bırakıyordu. Artık sadece bir rahatsızlıkla yani tedavisi düşünüldüğünden daha kolay olan bir rahatsızlıkla uğraşmıyorduk aynı zamanda yeni ve eskisinden çok daha keyifli olacak cinsel hayatımıza da başlıyorduk. Kendimizi tanımaya başlamıştık düşündüğümüz gibi zor bir süreç yoktu ortada hiç zorlanmadan hiç yorulmadan başardık. Tedavi sürecinde Can hocadan o kadar çok şey öğrendik ki mutluluğumuz katlandı. Bu sorunla karşı karşıya olan herkes için şunları söylemem gerekiyor başarmak için yapmanız gereken tek şey başlamak! Ve başladığınız zaman çok geçmeden sizlerde bizim gibi buraya başardık yazacaksınız. Ve sadece başarmakla kalmayacaksınız öğrenmiş olacaksınız birçok şeyi öğrenmiş olacaksınız. Sadece sizi mutlu edecek gerçek bilgileri.

 • Merhabalar..
  Sağlıklı mutlu ve keyifli birliktelikler için evlilik öncesi cinsel eğitim almak mecburi olmalı.keske ben de evlenmeden önce CAN hocami tanımış olsaydım da kendisinden eğitim alsaydımm.kendisinden terapi almaya başladığım günden bu güne kadar evlilik hayatım değişti eşim bana saygılı davranır ama sevgisini göstermeyi bilmezdi içine kapanıkti takiiiii Can hocamı tanıyana kadar her şey değişti gün içinde arayıp sormalar mesajlar canimlar cicimler havada uçuşur oldu.bunun yanı sıra genç kızlar da cinsellikle ilgili eğitim almalilar.ilk gece korkusu evlilik yoluna adım atan her genç kızın korkusudur bu yüzden bu terapi gözümüzde ki perdeyi kaldıracak derecede önemli bir yapıya sahip.bu terapiyi evlilik yolundaki her çift görse ülkede şiddet cinayet vb.gibi can yakıcı olaylar olmazdi diye düşünüyorum.arkadasim bana ve eşime Can hocamin verdiği terapi çok iyi geldi yanına stresli gidip yanından kanatlanıp uçmaya hazırlanan kuş gibi çıkıyoruz.TEŞEKKÜRLER CAN HOCAM.☺️☺️☺️

 • İlk gece korkusu içten içe hep vardı bende ama evli degilim evlenince gececek yapabileceğim diye kendimi surekli kandırdım çünkü bugüne kadar ataerkil baskıcı bir kültürün içinde yetismistim.bu kültürde cinselligi düşünmek bile günah,hastalık olarak görülüyordu.buna rağmen saglikci olduğum için vajinusmus tanısını biliyor kendimden de supheleniyor ara ara açıp tanıyı belirtileri okuyordum ama kabullenmeyerek hayır vajinusmus.degilim evlenince yapacagim diyordum.4 yıllık beraberlikten sonra eşimle severek evlendik.heyecanla ilk geceye hazırlandık.bende eşimle birlikte olmak istediğim halde ilk gece olmadı üzerine düşmedik yorgunuz daha vakit var dedik.bir sonraki gece gene aynı şekilde olmadı.ne zaman denesek sanki duvar varmış gibi hiç bir giriş yeri yoktu.bir hafta boyunca denedik ve her defasında daha kötü oldu.her denemede yataktan kaçmaya başladım.istedigim halde yapamadığım için kendimi sucladim.o bir haftalik süreçte asla seks yapamayacağımı düşünmeye başladım.bir hafta sonra vajinusmus oldugumu kabullendim ve tedavi için kendime bir şans vermeye karar verdim.internetten doktor araştırırken cinsel terapi eğitiminde uzmanlığını yapmış, en çok yorum alan ve her birinde güzel yorumlar yazan doktorum can pahalinin adını gördüm.yorumlar beni umitlendirmisti ve direk randevu aldım.ertesi gün cıvıl cıvıl sesiyle asistanı gül abla aradı ve randevuyu teyit etti sesinden bile anlaşılıyordu bu terapinin iyi geleceği.9 günlük evliyken eşimle beraber ilk seansa gittik.2 ay süren serüvenimiz den sonra sadece vajinusmusu yenmeyi beklerken mutlu bir evlilik için gerekli olan bilgileri öğrendik.kendimi bildim bileli çekmiş olduğum yoğun adet sancılarım bile kaslara hukmetmeyi öğrendiğim için son buldu.muayene koltuğuna hatta normal doğuma olan korkum bile son buldu.keske evlenmeden önce kendimi kandirmak yerine terapiye gelseydim.yapamayacagimi düşündüğüm anlarda bile bana olan inancını asla kaybetmeyen başta eşim olmak üzere can bey ve asistanı gül ablaya çok teşekkür ederim.siz de eğer bu yorumları okuyorsanız ve vajinusmus oldugunuzu düşünüyorsanız ertelemeden gidin çünkü hayatiniza karabasan gibi çöken vajinusmusun tedavisi var ve siz de bunu basabilecek sevgi de güçte var.

 • Kulaktan duyma bilgilerle dolu beynimiz o kadar yanlış şeyleri algılıyor ki .herkesin evlenmeden önce bir bilgi sahibi olmalı ve eşiyle ona göre bir hayat yolu çizmeliyiz bu konuda bize yardımcı olduğunuz için size teşekkür ederim can bey

 • Öncelikle erkek arkadaşlarım bu yazıya odaklanın ve her zaman eşinize destek ve yanında olun. Ben 2 3 aylık evliyken eşime gidelim doktora dedim ama tabiki o hayır dedi bekledim sabır ettim. Kendimi hiç düşünmüyordum bile eşimin üzülmesine ağlamalarına daha çok üzülüyordum. Bana doktora gidelim artık dediği zaman doktor aradık direk karşımıza Can hoca çıktı iyiki çıkmış. Eşime çok iyi davrandığımı düşünürken meğersem eksiklerim varmış hepsini Can beyle çözdük. Her zaman bu tarafımı eşime destek olmamı Can beyde onayladı. Her gidişimizde eşimin güler yüzünü gördükçe dahada mutlu oluyordum. Ve tabiki çok çok kısa sürede 24 günde yendikk BAŞARDIK. Biz bunu beraber başardık bütün yükü sadece eşimin üzerine atamam biz bir olduk beraber BAŞARDIK. Eşinizin yanında olun daima destek olun bu onların elinde olan birşey değil.Tabikii unutmamamız gereken o kişii Gül ablamız her zaman destekçimiz bize güzel enerji veren ablamız. Her gidişimizde yüzümüzü güldürenimiz. Can bey ve Gül ablama herşey içinn çook teşekkür ediyoruz. Iyiki gelmişiz. Herkese tavsiye ediyorum.

 • Merhabalr bn 6 yıllık evliyim ve vajinusmus hastasıydım ama cocuk sahibi olmak için gittiğim ozan turgut beyin sayesinde can pahali ya yonlendirirdm .ve ilk randevumuzu aldık çok teredduttydm acaba basarablrmym guveneblrmym ve korkyrdm ilk muaneye gttik ve gul abla açtı kapıyı sanki 40 yillik akrabaydik okadar samimiydiki ve bir hasta vajinismusun son seansina gelmisti inşalalh sizde yenersnz bn kurtuldum dedi ve aglamstk bnde acaba yenermym diye dusundm neyse iceriye cagrrdjk doktrmz bize hem aile terapisi verdi hem vajinusmusu yendik çok mutlulyum evliiligm düzeldi saygı ve sevgi oluştu artık ikimizde de uzaktan yakindan gelecek lere sessleniyorm evnnzden izlemeyn sessz kalmayin vajinusmus yenilmeyecek hstalik değil bn yendim sizde yenersinz hemn randevu alin gelin bn ce turkiyede enguvenilecek doktrlardan biri can pahali iyiki de varsiniz gul abla seni de cokk sevdimmm iyikide varsnzz inşalalh yakında bebek haberlerini veririmm seviliyorsunzzz

 • Merhabalar, sevdıgım adamla 5 yıllık flört donemının ardından nıhayet evlenmıstık cok mutluyduk taa kı vajınısmus sorunuyla karşılasana dek.Günlerimiz kabusa dönmüştu sürekli kavga etmeye baslamıstık.Bu sorunu cozmek ıstıyorduk ama kıme basvuracagımzı kıme anlatacagımızı bılemıyorduk sadece caresizlık ıcersındeydık.Sonra 2-3 yerın bu konuyla ılgılendıgı konusunda bılgı aldık gıttık ama zaman ve maddı kayıplarla sonuclandı.sonunda can hocayı bulma imkanımız oldu.tlf ettım gül abla cıktı cok enerjık bır ses adeta benı oraya gıtmeye cagırıyordu sehır dsıındaydı ve bnm ıcın zor olacaktı ama son kez bu yolu da denemelıydım cunku artık esımle bosanma asamasına gelmıstık bu sorunla ugrasmaya baslayalı tam 2 yıl gecmıstı…sonunda esımı ıkna ederek can hocamın yanına gıttık bızı oyle harıka karsıladı kı konusmalarıyla bızı etkılemıs guven vermıstı.Sonunda terapıye basladık ve her can hocayla tanısan ınsan gıbı bız de mutlu sona kavustuk ve tedavım bıttıkten 1 ay sonra hamıle kaldım şu an esımle o kadar mutluyuz kı keske can hocayı daha once tanısaydım ve bu kadar yıllarımız heba olmasaydı.melek hocam sizi iyi ki tanıdık ıyı kı hayatımıza dokundunuz ve herseyı guzelleştırdınız ıyı kı varsınız Can hocam ve Gül abla Allah hep yardımcınız olsun…sizi cok sevıoruz

 • Herkese merhaba;biz 1.5 yıllık evliyiz ve düğüne az bir zaman kala stres,psikolojik durumlar meydana geldi ve en önemliside düğün günü cok yorgunduk ilk geceyi yaşamamıştık hepte erteledik.Denemek istedik olmadı birkac deneme sonrasında stres,sıkıntı,üzüntü vs durumlarla karşılaştık ama ne yapacağımızı bilmiyorduk.Eşime her zaman destek oldum ve yanında oldum internetten araştırdık bunun bir hastalık oldugunu anladık VAJİNUSMUS 🙁 Nasıl tedavi edilir nerelere gidilir hic bilmiyorduk.Eşime bu senin hastalıgın değil ikimizin çabalarıyla,desteğiyle atlatabileceğimiz bir durum olduğunu ona hissettirdim.Eşim internetten CAN PAHALI hocamızı buldu ve randevu aldı bana söyledi seve seve seninle gidebileceğimi belirttim.Randevu günü ve saati geldiğinde ikimizde heyecanlıydık.CAN HOCANIN muayenesine geldik bizi yardımcısı GÜL ABLA karşıladı.CAN HOCAYI beklerken GÜL ABLAMIZIN sohbeti bize olan desteği bizim içimizi çok rahatlattı.Muayene sırası bize geldi ve CAN hocanın bizi karşılaması o kadar cana yakındı ki ben ve eşim göz göze geldik mutluluğumuz gözlerimizden belliydi.Her terapiye seve seve gidiyorduk ve yüzümüz gülerek çıkıyorduk.CAN HOCADAN öyle şeyler ögrendk ki hayata bakış açımız,eşimle birbirimize karşı olan sevgi saygının ne kadar güçlendiğini ve bunlar gibi nice olumlu durumların bize yansıdığını farkettik.Terapinin sonlarına doğru vajinusmus diye adlandırılan hastalığı yendik :))))) o kadar çok mutlu olduk ki dayanamayıp ertesi günün sabahı gül ablaya mesaj attık ve bizi aradı o da çok mutlu oldu ve mutlulğumuzu onunla paylaştık.CAN HOCAYLA hemen görüşmek istedik ve mutluluğumuzu onunlada paylaştık.Uzatacak olursam buralara yazmakla bitmez.Yeni evlenecek çiftlere tek diyeceğim evlenmeden CAN HOCAYA uğramınızı öneririm.O kapıdan içeri gectikten sonra hayatınızdaki değişiklikleri göreceksiniz.Son olarak erkeklere diyeceğim tek şey bu tür durumlarda eşinizin yanında olun.Emeğinize sağlık CAN HOCAM iyiki tanımışız sizi ve GÜL ABLAMIZI.

 • Merhaba…9 aylık evliyim ve Dr. Can Bey’den vajinismus tedavisi gördüm.Eşimle 3 yıllık flört döneminin sonunda severek evlendik ve düğünden sonra ilişkiye giremedik. Sürekli bugün olmazsa yarın olur diyerek hep erteledik bir gün olacak diye de hep umut ettik ama olmadı. Araştırdığım kadarıyla daha önce de duymuştum vajinismus un bütün belirtilerini gösteriyordum ilişkiye girmek istediğimizde kasılmalar duvara çarpma hissi korku ve sürekli erteleme …Bu dönemde bir takım sorunlar yaşadık eşim sağolsun bu konuda anlayışlıydı ama başka konular da tartışıyorduk birbirimize tahammül edemez hale gelmiştik.Ben ve eşim psikolojik olarak çok etkilenmiştik sonra bir çözüm aramaya karar verdik. Evliliğimizin 7 . ayında internetteki araştırmalarımız sonucu Dr.Can Bey i bulduk ve hemen aradık telefonu o sıcak samimi ses tonuyla Gül Abla açtı ve bizi çok rahatlattı bu sorunun biteceğine o anda bile inanmıştık randevu alıp tedaviye gittik kapıyı ilgili güler yüzlü bir o kadar da içten olan Gül Abla açtı sanki bir aile ortamındaymış gibi hissettik Dr Can Bey in odasına girdik çok heyecanlıydım utanıyordum Dr. Bey bizi güzel sohbetiyle rahatlattı sorunlarımızdan bahsettik muayene etti ve vajinismus tanısı koydu .Buna sebep olabilecek şeylerden bahsetti cinsellik konusundaki yanlış bilgiler geçmişin haksızlıkları çevremiz tarafından yanlış bilgilendirmeler vs…Doktorumuz Her defasında size yapılan bir haksızlık sizin bir suçunuz yok diyerek moral verdi çok şükür ki Can Bey le karşılaşmak nasip oldu bize kattığı bilgiler ve yanlış düşüncelerimizi değiştirdiği için ona ne kadar teşekkür etsek azdır .Dr.Can Bey tedavi sürecince konunun hassasiyetini hep dikkate alarak muayene sırasında iznimizi almadan hiçbir şekilde muayene etmiyordu.Egzersizler ödevlerle tedavimiz devam etti kendi bedenimi tanımaya ve hem bedenimle hem kendimle barışık olmaya başlamıştım bu kadar yıl sanki bedenim bana ait değilmiş gibi bedenime yabancı yaşamışım.Bütün düşüncelerim olumlu yönde değişti ve çok şükür vajinismus tedavim bitti. Şu an çok mutluyuz.”Başardım Başardım Başardım ”diyorum ama siz olmasanız yapamazdım Can Hocam Gül ablam ve Sevgili eşim… Moralim bozuk olduğunda hep yanımda oldunuz oraya ağlayarak geldiğimde bile hep gülerek ayrıldım oradan .Bu sorunu yaşayanlara vakit kaybetmeden Can Bey in polikliniğine gitmelerini öneririm.Başka insanların bu sorunu yenmeleri bana umut olmuştu umarım benim yaşadıklarım da başkalarına umut olur. Dr Can Bey i ve Gül Ablayı tanıdıktan sonra diyorum ki iyiki vajinismus olmuşum o kadar çok yanlış bildiğim şey varmış ki bu sayede doğrularını öğrendim kendimi tanıdım bedenimi tanıdım doktorumuz Can Bey e ve Gül ablaya ne kadar teşekkür etsek azdır İyiki varsınız İyiki tanıdık sizi Sonsuz teşekkürler….