Cinsellik Genel

Cinsellik Ve Cinsel Fanteziler

Yaşamın sağlıklı, doğal, eğlenceli ve keyifli bir boyutu olan cinsellik yaşam boyu devam eder. Diğer canlılar yalnızca üreme amaçlı cinsel davranışlar sergilerken, insanlar üreme davranışının yanı sıra haz almaya yönelik cinsel davranışlar sergilerler. Tüm insanlara özgü olan ve her bireyin yaşamındaki yeri farklı olan cinsellik, toplumsal değerlerle birlikte, insanların duyguları, düşünceleri, tutumları, davranışları ve inanışları ile birlikte şekillenir.

Dünya Sağlık Örgütü cinsel sağlığı şöyle tanımlamıştır;

‘’Cinsellik, fiziksel, duygusal, entelektüel ve sosyal yönlerin kişiliği, iletişimi ve aşkı zenginleştirici etkilerinin bileşiminden oluşur. Herkesin cinsel bilgilere ulaşma ve cinsel ilişkiyi zevk için ya da üreme amacıyla yaşama hakkı vardır. Cinsel bir varlık olarak insanın sadece bedensel değil; duygusal, düşünsel ve toplumsal bütünlüğünü sağlayan, kişilik gelişimi, iletişim ve sevginin paylaşımını olumlu yönde zenginleştiren ve arttıran sağlıklı halidir’’.

Çağdaş cinsellik anlayışında, cinsel davranışların ve farklı cinsel yaklaşımların ruhsal ve bedensel açıdan zarar vermemesi, aşağılayıcı, zorlayıcı, suçlayıcı olmaması ve her iki partnerin de isteği ve özgür iradesiyle gerçekleşmesi çok önemlidir. Mutlu, keyifli ve doyurucu bir cinsel yaşama ulaşmada, bireyler farklı cinsel yaklaşımlar gösterebilirler. Gerek farklı cinsel yönelimler açısından gerekse cinsel davranışların ifade şekli açısından bireyler özgürdür, suçlanmamalı ve yargılanmamalıdır. Kadınlığın ve erkekliğin onaylanması anlamına da gelen ve insana sevilmeye değer olduğu duygusunu yaşatan cinselliğin sevgi, saygı, bağlılık, güven, doğruluk ve paylaşım temeli üzerinde gelişmesi doyurucu bir cinsel yaşam için önemlidir.

Birey ve toplum sağlığı açısından böylesine önemli, keyifli, eğlenceli, empatiyi arttıran, partnerleri yakınlaştıran ve yaşama anlam katan bir alanın toplum yaşamında çelişkilerle dolu oluşu düşündürücüdür. Sağlıklı bir yaşam için bilimsel kaynaklara dayalı, doğru ve gerçeği yansıtan cinsel eğitim ve bilgilendirmeye gereksinim varken, cinselliğin konuşulması çoğu zaman; ayıp, yasak ya da günah olarak değerlendirilmekte, cinsel sağlık gelişiminin önüne set çekilmektedir. Konuşulmasının dahi utanılacak bir durum olduğu anlayışıyla aşağılanan cinsellik en çok merak edilen, bir o kadar da doğru bilinen yanlışların yani cinsel mitlerin sıklıkla dillendirildiği bir alandır. Yaptığım cinsel terapilerde en sıklıkla dikkatimi çeken cinsel mitlerden, yani hurafelerden biri ilk cinsel ilişkide kanama olması gerektiğinin söylenmesidir. Oysa gerçekte, eğer doğuştan bir kızlık zarı anomalisi yoksa, erkeğin partnerine aşkla, sevgiyle, uygun dokunuşlarla yaklaşım gösterip, telaşlı, aceleci ve bencil olmadan ilişkiye hazırladığında ne ilk gecede ne de sonraki gecelerde kızlık zarı kanamamakta, yalnızca esneyip genişlemektedir.

Bilimsel verilere dayalı yeterli bir cinsel eğitim olmadığında, cinselliğin konuşulmasının utanılacak bir durum olduğu vurgulandığında, cinsel mitlerle bilgi kirliliği baskın olduğunda, ekonomik güvenceler yetersiz olduğunda ve ekonomik sistemin neredeyse yaşamın bütün alanlarındaki ürünlerin pazarlanmasında kadın bedeni cinsel bir meta olarak kullanıldığında, bunların doğal sonucu olarak, ortaya çıkan en önemli toplumsal sorunlardan biri cinsel işlev bozukluklarıdır.

Cinsel işlev bozuklukları arasında en sık görülen sorunlardan biri cinsel isteksizliktir. Hem genel anlamda cinsel işlev bozukluklarının hem de özel anlamda cinsel isteksizlik sorunun aşılmasında pek çok etkenin yanı sıra cinsel fantezilerin özel bir yeri vardır.

Cinsel fanteziler sağlıklı ve mutlu bir cinsel yaşamın önemli göstergelerinden biridir. Yapılan bilimsel araştırmalar bu görüşü desteklemekte, cinsel fantezilerin olmadığı bir cinsel yaşam monoton ve sıkıcı olmaktadır. Cinsel fantezilerin cinsel yaşama katkıları önemsenmeli ve bununla ilgili tabular aşılmalıdır.

Cinsel fanteziler cinsel yaşama renklilik katarak, cinsel isteği ve cinsel duyarlılığı arttırarak cinsel hazza katkı sağlarlar. İnsanın en doğal ve özgürlük alanı olan yaşama dair hayalleri onu mutlu ederken, cinsel fanteziler de cinsel yaşamı zenginleştirerek doyumlu bir cinsel yaşamı desteklerler. Hayal dünyası ve cinsel fanteziler, içeriği ya da sınırları ile bireyin özgürlük alanıdır. Bu alanda ayıp, yasak, günah ve utanma kavramlarının yeri yoktur, suç ve ceza da yoktur. Ataerkil ve erkekçi bakış açısıyla kadın cinselliğinin bastırıldığı ve aşağılandığı toplumlarda, empoze edilen, dayatılan ve doğru diye algılatılan yanlış yaklaşımlar sonucunda, kadının en doğal hakkı olan cinsel davranışlarını sahiplenmesi bir yana, fantezilerinde bile suçluluk duymakta ve kendini düşünce suçuyla yargılamaktadır. Genel anlamda hayallerin ya da özelde cinsel fantezilerin içeriği ya da sınırları ne olursa olsun kimseye zararları yoktur. Cinsel partneri aldatmak ve cinsel partnere ihanet etmek anlamına gelmez, yaşanmaları ya da uygulanmaları da gerekmez. Cinsel fanteziler kişiye özeldir, cinsel partneriyle paylaşması gerekmez, düşündüğü cinsel fantezileri de, cinsel partnerin en azından rahatsız olmaması koşuluyla, paylaşmakta özgürdür. Cinsel fanteziler mutlu, keyifli, eğlenceli ve doyurucu bir cinsel yaşamın vazgeçilmez unsurlarından biridir.

Doktor hakkında

Op. Dr. Can Pahalı

Op. Dr. Can Pahalı

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Klinik Psikoloji alanında yüksek lisans yaptı. Cinsel Terapi Enstitüsü’nde (CİSED) cinsel terapi eğitimini tamamladı. Hipnoterapi eğitimi aldı. İskenderun’daki muayenehanesinde jinekolojik hastalıklarlarla birlikte başta vajinismus olmak üzere cinsel sorunlarla ilgili hastaları da tedavi etmektedir.

4 yorum

  • Eşimle 1 yıldır beraberliğin ardından evlilik kararı aldık. ve 2 ay önce bu evliliği gerçekleştirdik.
    eşimde ve bende böyle bir tedirginlik yoktu ta ki ilk gece olayı arkadaşlar aile bize ne anlatmışlar ki beynimiz bizi nasıl yönlendirmiş tabi beraberlik gerçekleşmedi ama düğün yorgunluğu dedik başka gün denedik olmadı sonra eşime beni ittiğini ve bana zarar verdiğini söylediğimde ben yapmıyorum dedi bende kendisini rahatlamasını ve korkacak bir şey olmadığını söylemem rağmen bir duvarla karşılaştım tabi bu tam bir ay sürdü balayı süresi bize üzüntü verdi eşim sürekli kendini suçlaması ve bana kadınlık görevini getirmediğini dile getirmesi ağlaması ile geçen 1 koca ay geçti
    ben ve eşim kısa bir araştırma ile Dr. can pahalı hocamın bilgilerine ulaştık. yorumları okudukça inanamadık biz sadece kendimiz sanıyorduk. sadece ön görüşmede bile GÜL Abla bizi karşılaması can hocamın bizi karşılaması yetti 1 ayda sonuca ulaştık o kadar yanlış bilinen bilgilerimiz varmış ki hocamın bize bilgileri anlattıkça bizde hayatımızda yanlış bilinen bilgileri düzelttik.şimdi eşimle bu sorunu çözdük hemde çok kısa bir sürede 15 gün biz 1 ayın sıkıntısını 15 günde bitirdik ödevimizi doğru yapınca hocam doğru zaman dediğinde olay o kadar basitmiş ki diyor insan Dr. Can hocama Gül Ablaya sonsuz teşekkürler Vee Hayattan zevk almak istiyorsan yaşamasını bilmesin beynini boş bilgilerle yorulmamalısın

    • Eşimle ilk gittigimiz terapilerden cok farkli yaklasimla karşılaştık,Terapi icin randevumuzu alirken daha Gül ablayi tanimiyorken sanki daha önce tanismialigimiz var gbi sicak bi karsilama ile karşıladı ve ilk randevumuzu aldik.Ilk terapimizden son terapiye kadar Dr.Can Pahalinin ve Gül ablanin büyük destegini gördük. Dr.Can Hocanin yaklaşımları ve terapisi daha ilk günden bizi heycanlandirmis ve umutlandirmisti.Terapimiz bekledigimizden güzel geçti.Dr. Can Hocanin sayesinde eşimle birlikte herseyin ustesinden geldik ve evliligimizin keyfini cikartmaya başladık.Bizim için hersey Can Hocadan once ve sonra olarak adlandirabiliriz.Yani Can Hocadan after Can Hocadan before olarakta soyleyebilriiz.Her yeni evlenen çiftin Can hocadan eğitim gormesini ve bilinclenmesi gerekiyor,Tesekurler Can Hocam,Teşekkürler Gül Abla,herseyi sayenizde atlattik ve başardık.Allah sizlere saglikli guzel ve mutlu günler nasip etsin.

  • BAŞARDIK BAŞARDIK BAŞARDIK 🙂 Vajinusmus u yenmemde önce bana anlayışı ve desteğini hiç bir zaman esirgemeyen eşime, sonra terapisinden dolayı sevgili doktorumuz Can Bey’e ve motivasyonumu arttırdığı için Gül ablaya çok teşekkür ederim. Eşimle 2 ay önce severek evlendik.ilk birlikteliğimizi balayına saklıyorduk balayı mızın son günlerinde birlikte olmaya çalıştık ama başaramadık birliktelik gerçekleşemedi.o ilk denememiz benim için o kadar kötü bir anıydı ki.hayatta her şeyin en kötüsüne kendimi alıştıran ben bunu düşünememiştim .tekrar tekrar denemesini istedim eşimden ama olmadı.kendimi suçlamaya başlamıştım.herkes yapabiliyor ben neden yapamıyorum.sonra kızlık zarıyla ilgili problemimin olabileceğini düşünmeye başladım. Balayı mızın son günleri benim için mutsuzlukla geçti tabi eşimde benim mutsuz olmama çok üzülüyordu. İnternetten araştırmaya başladım. Vajinusmus olabileceğimi düşündüm.işte o anda internette ki araştırmalarım sonucunda DR. CAN PAHALI ‘yı gördüm.Yorumlar inanılmaz derece iyiydi.tabi ki bir yandan vajinusmus ta tek olmadığımı gördükçe biraz içim rahatlamaya başladı.Eşimle konuştuktan sonra hemen randevu almak için aradım.Gül abla açtı hemen o anda beni motive etmeye başladı ve randevu aldık.Evliliğimizin 8.günü ve biz Can bey in yanına gittik.Can bey çok nazik bir insan .Samimiyetine ve işindeki özverisine,başarısına inandığımız için terapiyi başlattık.Bu konuyu eşimden başka kimse bilmiyordu tek sırdaşım oydu.Onun desteğiyle birlikte kendimi daha güçlü hissediyordum.Can hocamın ödevlerini yapmaya başladık .benim için süreç hızlı gelişti azimliydim ve inanıyordum.geçmişte o kadar çok farkında olmadan baskılanmışım ki.yanlış bildiğim bana yanlış ögretilen o kadar çok şey vardı ki.can hocamla önce bunları aştık.aslında bizimkisi bir evlilik terapisiydi.ben çok olumlu sonuçlar gördüm bu süreçte eşimin bana karşı davranışı değişmeye başladı.İkimiz birlikte güçlüydük.Birbirimizin sevgi dilini ögrendik.ve o gün gelip çattı terapi işe yaramıştı.eşimle acısız bir şekilde birlikte olduk. İnanamıyordum.Mutluydum.Günler sonra kendimle barıştım.Artık kendime haksızlık etmeyecektim.Daha güçlü olduğumu hissettim herşeyden öte başarmak bana çok iyi gelmişti.istersek yapamayacağımız hiç bir şey yok.vajinusmus bir rahatsızlık değil utanılacak hiç birşey yok tabularımızı yıkalım.yüksek sesle bağırmak istiyorumm BAŞARDIMMMM:)

  • Hey sen bu yazıyı okumayı sakın unutma..! VAJINUSMUSLA evlenince tanıştım.Her denememizde başarısız sonuçlar alıyorduk.3ay oldu tabi sonra doktara gittik yapabilecegim bir şey yok diyip gonderiyolardi gitmedimiz calimadigimiz kapı kalmamıştı Taki bor doktorun tavsiyesiyle can beyi önerdi. Hemen vakit kaybetmeden randevu almak için aradık. Ve öyle sıcak kanlı candan bir ses tonuyla bir bayan gül abla konuşmasıyla bile beni motive ediyordu. Gittik randevuya çok korkuyordum.Ellerim ayaklarım titriyordu.Sakin ol doktor ne derse yap dedi gül abla korkacak birşey yok dedi gerçektende yokmuş. Ve sonunda başardık.Bu yazıyı okuyan arkadaşım sende başarabilirsin:) Can bey ve gül abla iyiki varsınız. Vajunusmus sorunu yasiyorsan eğer tek yer Can Pahalı ve gül ablanın yeri geç kalma başarabilirsin:)

Bir yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.