Cinsellik Genel Vajinismus

Kadınlarda Mastürbasyon

Sektörel dergisinde yayınlanan makale       

Başta Vajinismus olmak üzere kadında Cinsel İlgi/Uyarılma Bozukluğu ve Orgazm Bozukluğu terapilerini yaparken, sıklıkla mastürbasyonla ilgili bilgilerin yanlış, eksik ya da abartalı bilgiler olduğunu gördüm.

Özdoyurum, otoerotizm olarak da adlandırılan mastürbasyon, insan doğasında bulunan cinsel dürtünün doyuma ulaşması için, bireyin çeşitli yöntemler kullanarak kendi kendini tatmin etmesidir. Mastürbasyonda kadın orgazmı, klitorisin elle, sürtünerek, çeşitli cinsel oyuncaklar kullanılarak ya da basınçlı su gibi yöntemlerle uyarılması sonucu gerçekleşir. Uygun koşullarda, yeterli klitoral uyarılma ile her kadın orgazm olabilir.

Cinsellik konusundaki bilgilenme ve farkındalık gerek bireysel sağlık gerekse toplumsal sağlık açısından önemlidir. Dünya Cinsel Sağlık Birliği’ nin (World Association for Sexual Health) Cinsel Haklar Bildirgesinde yer alan maddelerin bir bölümünde kapsamlı cinsellik eğitim hakkı, bilimsel araştırmaya dayalı cinsel bilgi edinme hakkı ve mastürbasyon da dahil olmak üzere cinsel zevk hakkına vurgu yapılmaktadır.

Ergenlik dönemi, 3-4 yaşında belirlenen cinsel kimliğin gelişiminde önemli bir dönemdir. Öncelikle sosyal, kültürel ve fiziksel faktörlerin etkin olduğu bir bağlamda gelişen cinsel kimlik, kendiyle barışık, doyurucu ve mutlu bir yaşam için önemlidir. Ergenlik döneminde ortaya çıkan bedensel, hormonal ve duygusal değişimler beraberinde cinsel uyarım ve cinsel çekimi de getirir. Bu dönemde cinsel uyarılma ve mastürbasyonla birlikte cinsel fanteziler de gelişmeye başlar. Cinsel yaşamın sağlıklı ve doğal bir bölümü olan cinsel fanteziler, mastürbasyona sıklıkla eşlik ederek, cinsel uyarılmayı ve  cinsel hazzı arttırırlar.

Erkekler için olağan ve sağlıklı olarak görülen mastürbasyon, kadınlar için uygun olmayan bir davranış olarak değerlendirilebilmekte, hatta gerçeği yansıtmayan ve cinsel mitler olarak adlandırılan yanlış bilgilerle, kadınlar korkutulmaktadır. Sıklıkla dillendirilen cinsel mitlerden biri ‘’sürtünme ile kızlık zarı bozulur’’ ifadesidir. Gerçek olan şu ki, sürtünmeyle ya da mastürbasyonla kızlık zarı bozulmaz.

Mastürbasyon yalnızca erkeklere ve bekârlara özgü bir davranış değildir. Kadınlarda da ergenlik dönemi ile birlikte yaşamın her döneminde, gereksinme durumunda, olağan ve sağlıklıdır. Mastürbasyonun bedensel ya da ruhsal hiçbir zararlı etkisi yoktur. Tam tersine doğal bir dürtü olan cinsel dürtünün, bireyin koşullarına ve özgür seçimlerine bağlı olarak, partnerle ya da mastürbasyonla doyumunun sağlanmaması ruh sağlığı açısından olumsuz sonuçlara yol açabilir.

Bireyler, arzu ettiklerinde, partner varlığında, her ikisinin de onaylaması durumunda birbirlerine mastürbasyon yaparak veya yaptırarak cinsel doyuma ulaşabilirler. Partnerlerden birinin tıbbi ya da uzaklarda olması gibi nedenlerin varlığında da mastürbasyon cinsel doyum sağlayabilir. Mastürbasyon partnerin varlığında bireysel bir eyleme dönüşmemeli ve partnerle cinsel ilişkinin yerini almamalıdır. Aksi takdirde erkeklerde mastürbasyon ve porno bağımlılığı gelişebilmekte, partnerle olan ilişkiye zarar verebilmektedir.

Mastürbasyon, uygun yerde, uygun zamanda, uygun bir ruh haliyle, acele etmeden, olağan ve sağlıklı bir davranışın farkındalığı ile yapıldığında keyifli bir cinsel doyumun yanısıra pek çok olumlu etkilerde bulunur. Orgazmın nasıl bir deneyim olduğunu öğretir ve cinsel farkındalığı arttırır, uykuya yardımcı olur, stres ve kaygıyı azaltır, özellikle endorfin hormonunun salgılanmasıyla ağrının şiddetini azaltarak adet sancısını rahatlatır, özgüveni arttırır ve bireyin kendisini iyi hissetmesini sağlar.

Kadının çıplak olarak kendi bedenine bakmasında ve cinsel organlarına dokunmasında sıkıntı yaşaması cinsel terapiler sırasında sıklıkla ifade edilen bir durumdur. Gerek mastürbasyonun gerekse genel anlamda cinselliğin kadın için ayıp, yasak ya da günah olarak değerlendirilip değersizleştirilmesi kadını kendi bedenine yabancılaştırmaktadır. Mastürbasyon, kadının kendi bedenini tanıması, kendi bedenine ait olan cinsel organlarıyla ve çıplaklığı ile barışık olması ve cinselliği keşfetmesi için önemlidir. Kadınların  gerçekten   kadın olma sürecinde önemli bir davranıştır.

Kendi bedenine yabancılaştırılan, cinselliği engellenen ve bastırılan kadının partneriyle bütünleşmesi, haz alıp haz verebilmesi, mutlu ve keyifli bir cinsel yaşama katkı sağlaması beklenebilir mi?

Erkek egemen bir bakış açısı, hem genel anlamda kadın yaşamını hem de özelde kadın cinselliğini değersizleştirip, yok sayarak ‘’erkekler de dahil olmak üzere’’ bireylere ve topluma mutluluk getirir mi?

Kaynağı ve yazıyı özgün boyutlarda görüntülemek için tıklayınız.

Doktor hakkında

Op. Dr. Can Pahalı

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Klinik Psikoloji alanında yüksek lisans yaptı. Cinsel Terapi Enstitüsü’nde (CİSED) cinsel terapi eğitimini tamamladı. Hipnoterapi eğitimi aldı. Ankara ve Hatay, İskenderun’daki muayenehanesinde jinekolojik hastalıklarlarla birlikte başta vajinismus olmak üzere cinsel sorunlarla ilgili hastaları da tedavi etmektedir.

Bir yorum yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

60 yorum

 • 24 yıldır kendi bedenimden utandığım için ondan çok özür diliyorum. Can hocam sayesinde bu zevki bu hayatta tatmış oldum. Sayesinde çok konuda bilgili oldum ve öz değerimi yükselttim.

 • Dr Can Bey ile tanışana kadar ben mastürbasyonun gerekli ve önemli bir durum olduğunu bilmiyordum. Masturbasyonun sadece erkeklerin yapabileceğini düşünüyordum. Ben vajinama bile dokunamıyorken, mastürbasyon yapmak hiç aklıma bile gelmemişti. Dr Can Bey sayesinde cinsel yaşama dair bir sürü şey öğreniyorum.

 • Mastürbasyonu genellikle erkeklere özgü bir deneyim olarak gören bir kişiydim.Rahatlamak,cinsel haz almaya yardımcı olduğu için doğal görmeye başladım tabiki bununla tanışmama sebebiyet olan Can hocam sayesinde iyi ki tanımışım diyorumm mastürbasyonu artık bir keşif olarak görüyorum kadının bedenini tanıması,orgazm olmayı öğrenmesi sağlıklı bir yaşam için gerekli olduğunu düşünüyorum..

 • Mastürbasyonu genellikle erkeklere özgü bir deneyim olarak gören bir kişiydim.Rahatlamak,cinsel haz almaya yardımcı olduğu için doğal görmeye başladım tabiki bununla tanışmama sebebiyet olan Can hocam sayesinde iyi ki tanımışım diyorumm mastürbasyonu artık bir keşif olarak görüyorum kadının bedenini tanıması,orgazm olmayı öğrenmesi sağlıklı bir yaşam için gerekli olduğunu düşünüyorum..

 • Mastürbasyonu genellikle erkeklere özgü bir deneyim olarak gören bir kişiydim.Rahatlamak,cinsel haz almaya yardımcı olduğu için doğal görmeye başladım tabiki bununla tanışmama sebebiyet olan Can hocam sayesinde iyi ki tanımışım diyorumm mastürbasyonu artık bir keşif olarak görüyorum kadının bedenini tanıması,orgazm olmayı öğrenmesi sağlıklı bir yaşam için gerekli olduğunu düşünüyorum..

 • astürbasyon kadın için ayıp birşey değildir . Erkek kadar kadının da yapması gayet normaldir ayıp veya günah değildir . Can hocamın anlattığı bilgiler sayesinde bu konuda vücudumu çok daha iyi tanıdım . İsteklerimin farkına vardım . Can hocam hayata yeni bir bakış açısıyla bakmamı sağladı çok daha bilinçliyim artık . Teşekkür ederim Can hocam iyiki varsınız

 • Öncelikle mastürbasyon ile ilgili yorum yapmadan tecrübesiyle ve Akademik hayatıyla güveneceğiniz ilk sıradaki kadın doğum uzmanınız Can pahalı olmadılır ve tekrardan teşekkür ederim kendisine.
  Mastürbasyon diğer yorumlardaki gibi benim için günah ve ayıp olmadı ama mahrem diye nitelendirdiğim için bana özel kıldım ve bu bende cinsel tecrübesizliğe ve vücudumu iyi tanımıyor olmama sebep oldu.Şu an ben kendimi cinsel anlamda tanıyorum. Eksik bilgilerimi doğru sandıklarımı Can Pahalı sayesinde öğrendim. Bize zamanını ayırdığı için ona minnatarım çok teşekkür ederim.

 • Doktor Can beyle tanışmadan önce mastürbasyonla ilgili pek bilgim yoktu.Tek bildiğim bunu sadece erkeklerin yaptığını düşünüyordum.Oysa kadınların da yapmasının gayet normal olduğunu öğrendim.Bekarken hiç mastürbasyon yapmamıştım.Evlilikte de eşimle yapıyordum .Sonrasında Can hocadan öğrendiklerim sayesinde kendim denemeye başladım .Öğrendiğim bilgiler beynimde yeşil ışık yakmıştı fakat uygulamaya geçtiğimde ilk denemem de sanki bunu yapmak yanlış gibi geliyordu .Anlamsız bulmuştum .Sonraki denemelerim de artık zevk alıyordum .İnsanın kendi kendini mutlu etmesi çok güzel bişeydi .Bana doğru bilgiler veren Can hocama teşekkürler.

 • İlk olarak Can Pahalı hocama teşekkür ediyorum. Beni bilgileri doğrultusunda aydınlattığını söyleyebilirim. Kadınların yıllardır bitmek bilmeyen üstü kapatılmış doğrularını sizinle öğrendim. Kendimi keşfetme ,içimdeki duyguları keşfetme hatta yapabileceklerimin farkına varma şansını yakaladım. Bunlardan bir tanesi mastürbasyon. Mastürbasyonun ne olduğunu bilsemde sadece erkeklerin yapabileceğini kadınların bunu yapmaları bir yana düşünmelerinin bile ne kadar ayıp ve günah olduğunu bilerek yaşadım yıllar boyunca. Evet ilk aşamalarda bende bu ayıp ifadeleriyle büyüdüğüm için fazlasıyla ön yargıya sahiptim ve ne gerek var diye düşünüyordum. Ama zamanla Can hocamızın ışığı sayesinde artık bunu yapabilir bir duruma gelip bundan zevk almaya başlayıp kendimin ,duygularımın farkına vardım. Toplumun bakış açısından kurtulmamı sağlayan Can hocama çok teşekkür ediyorum iyiki kendilerini tanımışım..

 • Merhaba arkadaşlar söyleyebileceğim ilk şey Allah Can pahalı hocamız gibi doktor, güler yüzlü insanlar ‘ın sayısı ni artırsın inşallah bazen insan tam çıkmaz dayım çarem yok diyor öyle bir derece ki Allah hiç kimse yi düşürmesin inşallah ama ne mutlu ki Can pahalı hocamız var o kadar faydalı güzel bilgiler verdiki kendimi hayatımı yeniden tanıdım en önemli si kendi vücudum ile barışık oldum mastürbasyon benim hayatımda adı dahi geçmezdi geçemezdi ayıp, günah,onlar erkek kadın kesinlikle öyle bir şey yapamaz yapmaz ama şu an birinden mastürbasyon yanlış diye bir şey duysam karşısında öyle dik durabilir im ki ben öyle başarılı bir doğum uzmanından bilgi aldım ki sen neyi anlatıyor sun diyecek kadar cesurum Can pahalı hocam keşke herkesin sizi tanıma imkanı olsa sizin gibi değerli insanları herkes tanımalı ve sekreteri gül abla sende çok sağol ☺️

 • İyi ki Dr Can Pahalı hocamızla tanışmışız Allah razı olsun ben bu yaşıma kadar mastürbasyon nedir bilmezdim ayıp günah olduğunu bilirdim hep kulaktan dolma bilgilerle büyüdüm ama aslında mastürbasyonun çok güzel bişey olduğunu her kadının ihtiyacı olduğunu ne utanç verici ne de günah olmadığını can hocamdan öğrendim ve şu an o kadar mutluyum ki sonsuza kadar teşekkür ederim ve bu sorunu yaşayanlar mutlaka can hocamızla tanışmalı görüşmeliler .

 • İyi ki Dr Can Pahalı hocamızla tanışmışız Allah razı olsun ben bu yaşıma kadar mastürbasyon nedir bilmezdim ayıp günah olduğunu bilirdim hep kulaktan dolma bilgilerle büyüdüm ama aslında mastürbasyonun çok güzel bişey olduğunu her kadının ihtiyacı olduğunu ne utanç verici ne de günah olmadığını can hocamdan öğrendim ve şu an o kadar mutluyum ki sonsuza kadar teşekkür ederim ve bu sorunu yaşayanlar mutlaka can hocamızla tanışmalı görüşmeliler .

 • Mastürbasyonun ne kadar kötü olduğunu yapılmaması gerek gunah ayıp olduğunu
  sadece erkek ler yapar kadın yapamaz biliyordum ama taki can hocamı tanıyana kadar hocam bizi o kadar bilgilendirdiki bütün bilgilerimin yanlış olduğunu anladim . hocama sonsuz teşekkürler iyiki var.

 • Can hocamla tanışmadan önce mastürbasyonun kötü birşey olduğunu biliyordum fakat Can hocamla tanışınca mastürbasyonun ne kadar da normal bir şey olduğunu ve hatta faydalı olduğunu ögrenmiş oldum. Teşekkürler Can hocaya

 • Doktor Can Bey ile tanışana kadar , biz kadınlar için mastürbasyonun gerekli ve önemli bir durum olduğunu bilmiyordum. 27 yaşındayım ve şu ana kadar hayatımda hiç yapmamıştım.Masturbasyonun sadece erkeklerin yapabileceğini düşünüyordum. Doğrusu, kadın veya erkek farketmeden ergenlik döneminden itibaren yapılması gerektiğiymiş.Ben genital bölgeme bile dokunamiyorken, mastürbasyon yapmak hiç aklıma bile gelmemişti.Doktor Can Bey sayesinde, her bir seans sonrasında cinsel yaşama dair bir sürü şey öğreniyoruz eşimle.Kendisine çok teşekkür ediyorum

 • Umutsuzluğun ve depresyonun eşiğindeyken Can hoca ile tanıştık. Esimle 6 yıllık ilişkimizde cinsel birleşmeyi evlilik sonrasına bırakmıştık. Yaşadığımız toplumun, aile yapılarımızın, cinsellikle ilgili bildiğimizi sandığımız tüm yanlışların ve cinselliği hayatımızdaki en büyük tabu haline getirmemizin sonucu bir toplum hastalığı haline gelen vajinusmusla tanışmam evliliğimizin ilk gecesi oldu.
  Bu durumu yaşayıp bu yorumu okuyan hemcinslerim, sizi çok iyi anlıyorum. Yalnız değilsiniz ve çaresiz hiç değilsiniz. Can Hocanın her zaman dediği gibi size dayatılan hurafelere değil bilime inanın. Zihin öyle ki vajinanizdaki kaslarınızı daha işte böyle kontrol edebiliyor ama iyi yanı da tedavi sayesinde sonsuza kadar o kontrolü elinize almayı başarıyorsunuz. Biz evliliğimizin 3. Haftası Can hocaya başvurduk. 2 ay sonra artık ne vajinusmus kalmıştı ne de cinsellikle ilgili yalan ve yanlış yargılar. Can hoca bu işte tam bir profesyonel ve sonsuz güvenebileceğiniz bir hekim. Asla ve asla umutsuz olmayın ve bilimin ellerine kendinizi teslim edin. Can hocayla ilk seanstan itibaren o umutsuzluktan eser kalmayacak. Gerisi kendinizi ve eşinizi keşfettiğiniz özgüven dolu bir yolculuğa dönüşecek. Başaracaksınız.
  Ben hayatımda ve ilişkimde bir dönüm noktası olan Dr. Can PAHALI ya her zaman minnettar olacağım.

 • Çocukluk çağında ergenliğe geçiş dönemlerinde mastürbasyon yaparken anneme yakalanmıştım sadece giysilerimin üstünden öylece dokunuyordum annem bana kızdı bir daha yapmamami söyledi. Beni bu anlamda korkuttu. Şimdi bile anneme söylediğimde vajinismusun bir sorumlusu da sensin dediğimde kendini haklı buluyor ve bisiklete falan binerken korkuyordum diyor. Aileler çocuklarının beynine nasıl bir mesaj gönderdiğini bilmiyor. Ben özel cocuklarla çalışan bir öğretmenim ve sık sık ergenliğe yeni girecek çocuklarda elini cinsel organlarında görüyorum belirli bir zaman . Anneler bana çoğunlukla hoca kızıyorum ama yine yapıyor ya da bez bağlıyorum , dar giydiriyorum falan diyor. Annelere bunun normal bir durum olduğunu görmezden gelmeleri gerektiğini söylediğimde çocuk bir süre sonra oraya olan ilgisini azaltıyor. Anlatmak istediğim aileler korkunç tepkiler veriyor zihinlerinde kara lekeler bırakıyorlar. Ben cinsel organıma ta ki can hocayla seans alana kadar dokunmaya hep korktum.Duşta bile o bolgemi yikayamiyordum korkudan ve itiraf etmek gerekirse evli olmama rağmen hala dokunamiyordum ilk zamanlar bilinçaltı kolay silinmiyor neticede . Umarım benim gibi bir çok kadın için kabus olmaktan çıkar bu durum. Can hocam ilk bana masturbasyon ölçeği verip isaretlememi istediğinde orgazm kismina: orgazm ne bilmiyorum, yazmıştım. Şimdi biliyorum ve korkmuyorum:) Bazen iyi ki vajinismus olmusum da bunları öğrenmişim diyorum . Yoksa belki de sadece erkeğine cinsel köle olan bir kadın olup sadece onun zevk alması için uğraşacaktım. Ve Can hocamın dediği gibi belki kocasına küfreden bir kadın olacaktım ve bu çok acı olacaktı. İyi ki varsınız Can hocam ve Gül abla siz iyi bir ekipsiniz iyi ki tanıştık

 • İyi ki siz can hocam Allah sizden binlerce kez razı olsun sizin sayenizde mastürbasyonun ayıp olmadığını öğrendim sizin sayenizde eşimle birlikte yapmaya başladım sizinle tanışmadan önce hayatım boyunca hiç mastürbasyon yapmamıştım 26 yaşındayım ve ilk sizinle tanıştığım zaman mastürbasyon yapmaya başladım eşim de bana bayağı destekçi oldu sizin soylediginiz şekiller doğrultusunda ilerlediğimde Hiçbir şekilde yanlış bir şey yapmadım aksine ihtiyacım olan bir şeyden 26 sene boyunca kaçtığımın farkına vardım sayenizde şu an profesyonel şekilde yapmaya başladım ve kendimle gurur duyuyorum çünkü erkeğin ihtiyacı olduğu kadar da kadının ihtiyacı olan normal bir durum bu ve bunu ben sizin sayenizde kabul ettim çok sağ olun hocam Allah sizden razı olsun

 • Can hocamızla tanışmadan önce mastürbasyon hakkında hiçbir fikrim yoktu çünkü toplumumuzda kadınların cinsel ihtiyacı yokmuş gibi mastürbasyon yapmanın yanlış ve utanç verici olduğu aşılanmıştı bize oysa erkeklerin olduğu kadar kadınların da cinsel ihtiyaçları vardır. Mastürbasyon yapmak kesinlikle utanç verici ya da ayıp bi şey değil. Can hocamız sayesinde bildiğim bütün yanlışlarımı doğru bilgilere çevirdim. Her seansta yeni bi şeyler öğrendim . Can hocamızla yollarımız iyi ki kesişmiş .

 • 36 yaşındayım mastürbasyon deneyimim hiç olmadı , hiç de merak etmedim.
  Can Pahalı Hocamın verdiği bilgilerden sonra, mastürbasyonun sadece erkeklerde değil kadınlarda da büyük bir önemi olduğunu anladım..
  Kendimi rahatlatmayı çok saçma bulup, kendi bedenime dokunduğumda tiksinme oluyordu,
  Can Hocam sayesinde kendimi buldum desem yeridir, Genital bölgemi keşfettim,
  Nelerden haz aldığımı ,nasıl dokunacağımı keşfedip bilmek, bedensel ve ruhen olarak kendime getirtti.
  Can Pahalı Hocam siz hep varolun.

 • Merhaba .. Her seansta kendimi daha bilgili daha şaşırmış daha mutlu hissederek çıkıyorum.O kadar çok bilmediğim şey varmış ki.Kendimi geliştirmeye seven biriyim fakat bu konularda hep eksik kalmışım aslında her kadının kendini keşfetmesi bize hep suçluluk gibi gelir di oysa ki bu en doğal hakkımızmış.Kadın keşfedilmesi gereken bir varlıkmış.Can hocam sayesinde iyi ki varsınız..

 • Can hoca gibi bir hocaya rastlamak hayata bakış acinizi değiştirmektir. Mastürbasyon erkek için özel bir durum değil kadın ve erkeklerin kendilerini hayal dünyasında rahat huzurlu tatmin edici bir istek olduğunu anladım hayal gücünüz ile doruklara çıkmak her erkeğin olduğu gibi kadınından doğasında isteğinde var olduğunu anladım can hocamız sayesinde bilinçli bir birey olma yolunda ilerlemek çok güzel. eş ilişkilerinde daha bilinçli ilerlemek insana mutluluk sevgi veriyor.

 • Can hoca gibi bir hocaya rastlamak hayata bakış acinizi değiştirmektir. Mastürbasyon erkek için özel bir durum değil kadın ve erkeklerin kendilerini hayal dünyasında rahat huzurlu tatmin edici bir istek olduğunu anladım hayal gücünüz ile doruklara çıkmak her erkeğin olduğu gibi kadınından doğasında isteğinde var olduğunu anladım can hocamız sayesinde bilinçli bir birey olma yolunda ilerlemek çok güzel can hocamız sayesinde eş ilişkilerinde daha bilinçli ilerlemek insana mutluluk sevgi veriyor.

 • Erkeklere özgü bir şey olarak düşünürdüm mastürbasyonu üniversiteye gittiğimde kadınlarında yapabildiğini öğrendim fakat yaparken bile bir suçluluk vardı Can beyle tanıştığımda bu olayın gayet doğal bir durum olduğunu öğrendim Kadınların bu konularda ne kadar çok dışlandığını ikinci plana atıldığını erkeklerin egemen olduğu düşünürken artık kadınların haz alması gerektiğini düşünüyorum Güzel bilgileriniz için çok teşekkür ederim Can bey ?

 • Benim özel bölgeme dokunma korkum vardı temizliğini yaparken bile rahat değildim hep bir gerginliğim vardı bu beni yıllarca çok yıprattı evlenip can hocamızla yollarımız kesişince aslında ne kadar boşuna kendimi yıprattığımı çok iyi anladım kendimi çok yıpratıp üzdüğümü gereksiz yersiz korkularım olduğunu insanın vücuduyla barışık olması gerektiğini anladım bu sayede mastürbasyon rahat yapmaya başladım ve zamanla bu hoşuma gitmeye başladı vajinumus için gittiğim doktorumun bana mastürbasyonun hoşuma gitmesini düşünce yapımla birlikte değişmesini sağlaması tedavimi de etkilediğini düşünüyorum önceleri cinsel ilişkiye girme anını düşünmek beni çok gererken şimdi vajinumusu yenip mastürbasyon da yaşadığım güzel duyguları eşimle hissetmek istiyorum ve can hocamız sayesinde buna çok yaklaştık teşekkür ederiz

 • Can hocamla terapilere başlayana kadar mastürbasyon deneyimi yaşamamış birisiydim. Sanki mastürbasyon erkeklere özgü bir cinsel deneyim olmadığını bilsem bile ben bunu bilinç altımda böyle görüyormuşum. Bu yüzden de kadınların mastürbasyon yapmasıyla ilgili bir çok yanlış bilgiyi doğruymuş gibi kabul ederek cinsel mitler edinmişim. Kadınlar da mastürbasyon yaparlar bu çok doğal ve normal bir durum. Sonuçta cinsellik tüm insanlar için doğal bir ihtiyaç.. ne yazık ki söz konusu cinsellik olduğunda kadınlar arzularını bastırıyorlar. Tüm bu cinsel mitler yanlış bilgilerin doğmasına sebep oluyor. İnsan hayatında var olan zevk,rahatlama, mutluluk veren mastürbasyon kadın ya da erkek tüm sağlıklı bireylerin yaşayabileceği bir cinsel deneyim. Bu deneyimin çocukluk döneminde cezalandırılması ya da yasaklanması yetişkinlikte cinsellikle ilgili utanç,korku,tiksinti,suçluluk gibi duygulara sebep olabiliyor. Kadının bedenini tanıması, cinselliği keşfetmesi,orgazm olmayı öğrenmesi, sağlıklı bir cinsel yaşama sahip olması için ihtiyaç duydukça mastürbasyon yapması DOĞAL CİNSEL BİR ETKİNLİKTİR. Tüm bunları öğrenme ve deneyimleme fırsatı bulduğum için Can hocama çok teşekkür ediyorum. Bu anlamlı yolculukta tahmin edemeyeceğim kadar kalıplarımı kırma fırsatı buldum. Tüm bu süreçte güzel anıların yanında sorunlar da elbet yaşanabilir. Fazlalıklar atılabilir, eksiklikler tamamlanabilir.. Seksi konuşmalıyız, doğru bilgilerle farkındalığı arttırmalıyız, yeniliklere açık olmalıyız, önce kendimizi daha sonra partnerimizi keşfetmeye çalışmalıyız, bedenimizi ve ruhumuzu kabul etmeliyiz 🙂 Başaracağına eminim! <3

 • Ben bir bayan olarak gençlik yıllarımdan evlilik hayatımın 5nci yılına kadar mastürbasyon ilgili yani kendi kendime orgazm olacağımla ilgili bilgim yoktu, can hocamı tanıyana kadar. Bu durum baskıcı toplumun bir eseridir.Cinsel birleşme ve doyum sırasında boşalmayı sağlıyacağımdan çok önemli bir unsurdur. Toplumda yapılan baskılardan kadınlarda cinsel doyum olmayacağından ve erkeklerin de partnerinin isteksiz olduğunu düşünerek olumsuz etkileyeceğini düşünüyorum. Bu durum da evliliği veya birlikteliği etkiliyor. Can Hocama bizi eğittiği için minnettarım.

 • Ben bir erkek olarak Can Hocamı tanıyana kadar kadınlarda mastürbasyonu hiç düşünmemiştim, evet ben de genel olarak kadınların cinsel organına dokunduğunda zarar gelecek algısındaydım, aslında ne büyük hataymış, yapılan bu hatalar ilk cinsel birleşmelerde ve sonrasında sorun olarak çıkıyor karşımıza. Erkeklerde olduğu gibi kadınların da mastürbasyon yapması gayet normal, olması gereken de bu!
  Cinsel eğitimlerin erken yaşlarda alınması gerekiyor, bizler çok şanslıyız ki Can PAHALI’yı tanıdık ve doğru eğitimi şekilde aldık.

 • Öncelikle iyi ki can hocamızla tanıştığımızı dile getirmek istiyorum..
  hayatımda hiç mastürbasyon yapmamış biri olarak, sürekli böyle şeylere ihtiyacım yokmuş gibi ayıp,kızlık zarı bozulur v.s gibi düşüncelerle büyümüş olan birisiydim meğerse ne kadar yanlış düşüncelerle büyümüşüm beynimi yanlış düşüncelerle doldurmak yerine keşke yıllardır doğru bildiğim yanlışlar üzerine araştırmalar yapsaydım keşke evlenmeden önce ki dönemde eşimle nişanlılık süresince can hocamdan yanlış bildiğim doğruları öğrenseydim.. ben maalesef severek evlendiğim eşimle 3 ay boyunca evliliğimi kabus gibi yaşadım yani cinsellik hakkında hiç bir bilgimin olmadığı yanlışlar benim evlilik dönemin de 3 ayı mı heba etti ama bazen bazı şeyler iyi ki olmuş ki can hocam tüm doğruları öğretti meğerse bir kadının da mastürbasyon hayatında bir ihtiyaçmiş hiç mastürbasyon yapmamış biri olarak can hocamla öğrendiğim her doğrunun ardından herşeye çok geç kalmışım bunlar benim ihtiyaçlarımmış demek bana nasip oldu hiçbir şeyden zevk dahi alamayan ben hocamın verdiği ödevler terapiler egzersizler sayensinde cinsellik hayatımın her geçen gün daha da güzelleştiğini fark ediyorum bazen bazı şeyler iyi ki olmuş ki can hocamla gül ablamla karşılaşmışım ve ben inanıyorum ki her geçen günün ardından her şey en iyisi şekil de olacak iyi ki varsınız güzel ailem??

 • Can hocama öncelikle teşekkür ederim ve Gül ablaya da beni hep cesaretlendirdiği için. Hani toplumda ya da çevremizde mastürbasyonu hep erkekler yaparmış gibi bir algı vardır ama bu kadınlarında yapması gereken bi haz duygusudur ve ihtiyaç halidir bunu öğrenmem can hoca sayesinde oldu ayrıca can hocanın önerdiği okuduğum kitap ile doğru bilgi düşüncelerimi rahatlattı. Seansımın sonlarına yaklaşıyorum ve inanıyorum ki bu sorunu aşacağım bunu okuyan sizlerde aşacaksınız.

 • Öncelikle Can Hocama teşekkür etmekle başlamak istiyorum. Öylesine enerjik öylesine pozitif ki… Seansa baslamadan önce ilk olarak bana ergenlik doneminde masturbasyon yapip yapmadigimi sordu. Yapmadigimi belirttim. Ergenlik döneminde kadınlara masturbasyonun sürekli kötü bir şeymis gibi yansitildigini ama aslinda kadinlarin da bunu yapmasinin cok normal oldugunu soyledi Can Hocam. Ben göbek deliğimden vajinama kadar ilerleyen orgazm oluyormus hissi ve bunun surekli olmasiyla basvurdum Can Hocama. O kadar rahatsiz edici bir durumdu ki gercekten günlerce agladim ve sonunda Can hocami bulduk… Terapimizin sonuna yaklaşıyirus ve verilen egzersizler ise yariyor çok mutkuyum.

 • İlk seansımızda bana mastürbasyon yapıp yapmadığımı sordu Can hocam. Ergenlikten itibaren başlaması beklenen doğal bir durum olduğunu söyledi. Tavsiye ettiği kitaplarda da kadınlarda mastürbasyon konusu genişçe ele alınıyordu. Yaptığımı sanıyordum sadece vücudumun ve vajinanın dışına dokunmanın mastürbasyon olduğunu sanıyordum. İkinci seansımıza gelmeden bu doğal süreci deneyimlemek istedim ve hayatımda ilk kez mastürbasyon yaptım. Bu bana o kadar büyük bi rahatlama ve haz verdi ki . Mastürbasyon kendimizi bedenimizi tanımakmış meğer. Bedenimi geç olsada tanımaya başladım. Teşekkür ederim Can hocam?

 • Merhabalar ben 1 yıllık evliyim mastürbasyonun erkekler için yemek yemek su içmek gibi normal olduğunu ama kadınlar için bir tabu olduğunu halk arasındada günah ve yasak olduğunu düşünüyordum ve eşimde de bunu gördüm ama taki can hocayla tanışan kadar bütün tabularımızı yıktı kadınlar içinde bir ihtiyaç olduğunu anladım şu zamana kadar cinsellikle alakalı ne kadar aksi yönde düşüncem var ise hepsini can hocam sayesinde yıktık çok şey kattı hayatımıza ve evliliğimize can hocaya ve gül ablaya çok teşekkür ederiz :))

 • Can hocaya gitmeden önce mastürbasyon benim için bi tabuydu. Sadece erkeklere özel zevk alma aracı gibi gelirdi ama aslında kadınlarında yapabilecegi bir sey olduğunu öğrendim. Ve denedigimde bedeninin kontrolünün kendimde olduğunu ögrendiğimde ve o zevki aldıgımda kendimi harika hissettim. Önceden seks ya da zevk almak cok önemli degil derdim ama şimdi diyorum ki seks güzel bi sey… zevk almak harika o yüzden bu farkındalıgı öğrettiginiz için sagolun hocam

 • İlk deneyimimdi. Daha önce hiç masturbasyon yapmamıştım. Bunu yapmak ayıp diye düşünüyordum. Dr. Can hoca sayesinde ayıp olamadığını kadınında buna ihtiyacı olması normal olduğunu öğrendim. Cinsel hayatımda bana farklı bir duygu kattı. Kendisine çok teşekkür ederim.

 • Herkese merhaba sağlıklı günler dilerim. Ben 6 ay önce evlendim severek evlendik. Hayatımda he mastürbasyonu sadece erkeklere özgü olduğunu sanırdım takı can hocamla tanışana kadar. Bu zamana kadar kadınlar için hep bu tür şeyler ayıp günah diyerekten büyüdüm tahmin ediyorum ki cogumuzda böyle büyüdük. Can hocamla tanıştıktan sonra kadınlarında erkeklerinde aynı cinsel dürtülere sahip olduklarını, kadınlarında erkekler kadar mastürbasyon yapmaya ihtiyacı olduğunu bunun normal olduğunu ogrendim. bedenime vajinama dokunamazken şuan kendime dokunaraktan kadınlık dürtülerin var olduğunu ve mastürbasyonun orgazm olmanın ne kadar rahatlatıcı ihtiyaç olduğunu can hocamin bilgileri ve bize katmış olduğu özgüven sayesinde eşim ile daha iyi bir birliktelik yaşıyorum. Can hocam ve gül ablaya o güler yüzlü ve candan oluslarindan dolayı teşekkür ederim

 • Merhaba bende sizler gibi 4 yıllık evliliğim boyunca vajinismus ile gerek kendim gerek eşim çok büyük sorunlar yaşadım. Ben bilinçsiz evlendim. Cinsel hayata dair hiç bir bileğim yoktu. Kendi bedenimi bile tanımıyordum. Kendi bedenime bile dokunamıyordum. 4 yıl o kadar sor geçti ki bende herkes gibi kendimi yetersiz hissediyordum. Sürekli ayrılık lafını getiriyordum. Eşimin buna hakkı yok diye düşünüyordum. Ama sağolsun eşim benim hep yanımda oldu bana destek oldu ve hep anlayışlı oldu. Tedavimin böyle geçmesinde güzel geçmesinde en başta can bey sonra Gül abla ve sonra eşim var. Bana kendimde hiç olmayan bir güvenimi ortaya çıkardılar. Hiç bilmediğim şeyleri can beyden öğrendim. Can bey çok harika bir doktor asla yanında çekinmiyorsunuz o kadar içinizi rahatlatıyor ki benim gibi vajinismus ertelemeyin. Hemen gelin çünkü ne yazık ki ertelenen bir hastalık. Hayatımda yapmadığım ıyy yaptığım herşeyi şuan çok rahat bir şekilde yapıyorum. Evlenmeden önce masturbasyonu sadece erkekler yapar diye düşünen ben şimdi çok bilinçli bir şekilde yapıyorum. Hiçbir zaman dilatörü yapamam diye gitmedeğim doktora şimdi koşarak gidiyorum ve bütün dilatörleri yapıyorum. Kesinlikle tedavisi olan bir hastalık sadece ertelemeyin çünkü gerek sizi gerek evliliğinizi çok yıpratıyor. Can beye ve Gül abla ya güvenin onlarla birlikte her şeyin üstesinden geleceksiniz. Ben başardım sizde başaracaksınız.

 • Merhabalar,
  8 aylık evliyim ve eşimle henüz ilişkiye giremediğimiz için bizde araştırmalarımız ile Can Pahalı hocamızın yanına geldik ve herkese öncelikli tavsiyem vajinismus olsun olmasın bütün genç kızlar evlilik öncesi cinsellik hakkında bilgi edinmelidir. Daha önce cinsellik hakkında hiç araştırma yapmadım ya da merak etmiyordum Can hocanin yanına gelince kendi bedenimi hiç tanımadığımi, kendime rahat şekilde dokunmadığımı ve eşimin karşısında çıplak iken utandığımı farkettim. Mastürbasyon yapmanın sadece erkeklere ait bir olay olduğunu düşünüyordum hep, o yüzden hiç denemedim ve yapmadım. Şimdi ise Can hocamın verdiği ödevler ile her geçen gün bedenime olan ilgim artıyor, kendime rahat dokunuyor ve eşimin karşısında rahat şekilde çıplak kalabiliyorum. Ayriyeten boşalmanın sadece fışkırarak olacağını düşünüyordum, meğerse sadece sıvı geliyor hatta bazen sıvı gelmeden bile oluyormuş. Ben de artık Can hocamın anlattığı bir çok bilgi , verdiği ödevler ile mastürbasyon yapıyorum ve o kıvama çok rahat gelebiliyorum. İyi ki Can hocam ve Gül ablamın yanına geldim o kadar çok bilgi edindim ki vajinismus sıkıntısı olan olmayan herkesin buraya gelmesini tavsiye ediyorum arkadaşlar.

  • Ve bende bir vajinismus hastasiymisim bu sorunla karsilastigimda henüz ne olduğunu bilmiyordum bile taaki can hocamla tanıştım vücudumu tanıdım kendi vücudma dokunmaya tanımaya korkan biri olarak vajinismus olmam gayet normaldi can hocam ve gül ablam sayesinde kendimi tanımaya başladım kendimi sevmeye başladım artık korkmuyorum.evlilik öncesi herkes cinsellikle ilgili bilgi edinmeli terapi görmelidir İyiki varsınız Can hocam dan önce kendimden çok umutsuzum kendimi yetersiz hissediyordm şimdi ise kendime guveniyorm kendimi iyi hissediyorm bende vajinismus u yendim diye hikayemi yazmak için sabirsizlaniyorum hickimse ertelemesin?

 • Merhabalar. Ben 1 buçuk senedir evliyim. Mastrbasyonun ne olduğunu bile bilmiyorum bekarken bile ne olduğunu bile bilmiyorum. Şahsen mastrbasyonun ne olduğunu bile bilmiyorum ismini bile duyunca tuhaf oluyorum birgün interneten gezinirken Can pahali hocamızı gördük bütün yorumlarını okuduk randevu aldık gitik cok heyecanlıydım şahsen içim içime sığmıyordu. Gün geldi gitik. Ben baya bı ağlamaya başlamıştım içimde korku vardı baya bı kendi kendime dedimki ben yapamam dedim Can bey odasına çağırdı. Odaya eşimle girdik can beyin yüzü o kadar güzel gülümsüyordu ki biran korkum. İçimden gitti. Sonra. Can beyle konuşmaya başladık . Anlatik olan geçeni herşeyi anlatik. Ben can beyle her konuştukça hıçkıra hıçkıra ağlıyordum korkudan ne yapicami bilmiyordum sonra muane oldum Can bey sağlıklısın dediğinde üstümden sanki bir yük kalktı. Eşim anlimdan öptü . İçim kıpır kıpır oldu sanki dünyalar benim oldu üstümden sanki bir yük kalktı. Sonra muane odasından çıktık. Can beyle konuştuk. Bana dediki sağlıklısın kızım korkulacak bişey yok dedi kızlara haksızlık yapılıyor dedi benimde kızlarım var kimseye haksızlık yapılmasını istemiyorum dedi sen iyleseceksin. Dedi bende başaracağım dedim.. can beyin verdiği ödevleri yapıyorum. İlk zamanlar korkuyordum baya bı ama insan alışıyor her yaptıkça bu dünyada kadınlara kızlara haksızlık yapılıyor lütfen sizinde bu hastalığınız varsa VAJİNUSMUS hastasiysaniz can beye gidin emin olun emin ellerde siniz. Tabi gül ablayada çok çok tesekur ediyorum onlar olmasa biz nasıl buralara gelebiliriz hiç beklemeden lütfen gidin Can beye ve gül ablaya cokk tessekur ediyorum ?♥️

 • Merhabalar Değerli Okurlar, Can Hocamla yaptığımız danışmalarda şunu fark ettim ki cinsel hayatımızla ilgili gerçekçi olmayan düşüncelerimiz kültürümüz,inancımız ve yaşantılarımız tarafından oluşmuş. Mesela mastürbayon yapmak çok büyük günah,hafızanı kaybedersin, unutkanlığın artar,elle tatmin olmak ileride cinsel bozukluklara-erken boşalma,iktidarsızlık vb.-sebep olur şeklindeki düşüncelerimden ötürü her mastürbasyon yaptığımda vicdan azabı çekip kendimi kötü hissediyordum. Çeşitli kitaplardan okumalar yaptıkça, Can Hocam gibi uzmanlardan gerçekleri öğrendikçe kendimi cinsel hurafeler yüzünden ne kadar zehirlediğimin bilincine vardım. Özetle bir eğitimci olarak şunu söyleyebilirim: önce bizler doğru cinsel bilgilerle kendimizi donatmalı ve daha sonra da çocuklarımızı doğru bir şekilde cinsel konularda bilgilendirmeliyiz ki ülkemiz Cinselliğin Afrikasından çıkıp vicdan azabı çekmeden cinselliğin zevkle ve huzurla yaşanabildiği bir yere dönüşsün…

 • Buraya tesadüf etmiş okurlar ve ya derdine derman arayan okuyucular için yazıyorum. Yaşadığımız toplumda cinsellikle ilgili doğru bilgiler edinebilmek çok güç bu yüzden yanlış inanışlar zihnimize yapışıyor. Mastürbasyon da bu konulardan biri Can hocamla başladığımız süreç sonrasında vücudumuzu anlamak tanımak ,cinselliği anlamak için mastürbasyonun ne kadar önemli bir adım olduğunu keşfetmiş olduk. Nacizane tavsiyem sadece sorun yaşadığımız için değil. Doğru bilgilerle sağlıklı bir cinsel hayat yaşabilmek için bilgi edinmekten geri durmayalım yeniliklere açık olalım ve öğrendiklerimizi yakınlarımıza anlatarak ve ya onları doğru bilgi kaynaklarına yönlendirerek bu bilgi kirliliği ile mücadele edelim.

 • Bilimsel bilgilerle , yılların bilgi birikimiyle bizlere bilgiler sunan Can Bey’in görüşüne göre; aslında mastürbasyon yalnızca erkeklerin yaptığı bir olay değilmiş, kadınlar da yapıyormus ve bu oldukça normalmiş. Ancak Can hocamla tanışmadan önce bu görüş bende tam tersi şeklindeydi. Kadınlar yapmazz yalnızca erkekler yapar , kötü bir şey vs . Gibi yanlış düşüncelerden ibaretti. Ama artık fikrim tamamen değişti. Her makalede daha doğru şeyler öğreniyorum, her doğru bilgide daha bilinçli oluyorum. Can hocama teşekkür ediyorum ☺️
  .

  • Merhabalar 3 aylık ewliligimin 4. Ayına girerken can hocami bulduk ve okadar çok şey öğrendim gördüm bildim ki biz kadınların bilgi yoksunu olarak büyüdüğünü gördüm. Tedavi süresinde ilk duyduğumda bende sadece erkekler masturbasyon yapar biz yapamayiz ayıp günah diye biliyordum. Asinda biz kadınlarında erkekler gibi bedenimizi tanıyıp kendimizle barışık olup ayna karşısına geçmemiz gerektiğini öğrendim kendime haksızlık yaptigimi gördüm her genç kızın bilmesi gereken durumlar kendi bedenini tanıması kendi ile barışık olması kendine haksızlık yapmaması bende bukadar çok bilgiye özgüvene can hocam sayesinde sahip oldum her tedavi süresinde aşama aşama yazacağım ve bu sorunu yaşayan varsa hiç beklemeden can hocamı güler yüzlü gül ablamı bulmasını tavsiye ediyorum

 • Merhaba bu yorumu okuyan arkadaşım.Öncelikle doktorumuz Can PAHALI’nın sayfasında gördüğünüz okuduğunuz bütün gerçek ve doğrudur.Ben buraya mastürbasyon üzerine yorum yapacağım.Masturbasyon demek özdoyurum yani kendi kendini tatmin etmek demektir.Masturbasyon insanın doğasında varolan cinsel dürtünün doyuma ulaşması için yapılan bir eylemdir.Hem kadın hem de erkeklerde masturbasyon yapmaktadırlar.Masturbasyon bedene zarar vermez.Doğal bir olaydır kesinlikle ayıp değildir olması gerek bir şeydir.Kadın orgazmı daima klitoristen kaynaklanır. Her kadın klitorisi doğrudan uygun şekilde ve yeterli süre uyardığında orgazm olur. Ergenlikten itibaren başlar ve devam eder.Bu durum sağlıklıdır.Genç kızlar korkmayın geçmişimizdeki gelenek görenekler bizleri yanıltmasın.Masturbasyon yapmak bizleri evliliğe hazırlar.Evlilik öncesine kadar bende bilmiyordum ki evlilik sonrası öğrendim yanlış bir durum olmadığını.Ben bütün bu bilgileri değerli hocam CAN PAHALI dan öğrendim.Benimde yanlış bildiğim doğrularım vardı Can hocamın yanına gidip terapi gördüm ve evlilik hayatım değişti.İyi ki varsınız CAN hocam..

  • Merhabalar degerli arkadaslarım ben sizlere masturbasyon ile ilgili biseyler yazacagım masturbasyon kişinin cinsel ilişkiye girmeden kendi genital bölgesine dokunarak, erojen bölgelerine uyaran vererek, sürtünme yoluyla hazza ulaşarak boşalmasını sağlıyor. Kişi bu haz alma ve boşalma sürecini seks oyuncaklarının yardımı ile de yapabiliyor. Mastürbasyon toplum içinde her ne kadar ayıplansa da çocukluktan gençlik yıllarına ve yetişkinlik döneminde her cinsiyetten insan tarafından her yaşta yaygın bir şekilde uygulanabiliyor mastürbasyon toplumların çoğunda ayıplanan bir cinsel eylem olduğu için kişiler mastürbasyon yaptıktan sonra kendisinde suçluluk hissedebilir. Ya da yetişme çağındaki bir kişinin üzerinde ebeveynlerinin ya da yakın arkadaş çevresinin oluşturduğu ayıplayıcı aşırı baskıcı davranışlar olabilir. Bu nedenle mastürbasyon yaptığı için utanç duyan kişilerin cinsel sağlık konusunda uzman doktorlardan yardım alması gerekir bende her yaptığımda utanç duyduğum biseydi taki DEGERLI VE SAYGİDEGER DOKTORUMUZ CAN HOCAMİN tavsiyelerini ve değerli bilgilerini öğrenene kadar değerli doktorum can bey cinsellikle ile ilgili herşeyi kafamda silip en baştan yazdı siz değerli arkadaşlarım ve kendini benim gibi hissedenler hiçbirşey için geç kalmış değilsiniz bu hayatta herşey sizin hakkınız Bilinenin aksine mastürbasyon sayesinde İnsanlar bedenlerini ve zevk alanlarını keşfederler.hersey için çok teşekkürler canım hocam….

 • Merhabalar herkese,
  Belirtmek isterim ki vajinusmus değilim. Evli olmama rağmen cinselliği sevgili Can Pahalı’nın eğitimleriyle keşfetmeye başladık.”Kadında mastürbasyon” benim için çok uzak bir kelimeydi, bekarlık hayatımda da gereksinim duymadığım için böyle bir deneyimim hiç olmamıştı. Sadece erkeklerin yaptığı, konuşulması ayıp olan, kadının tatmin duygusunun sadece erkek tarafından giderildiği vb. bilinçaltımıza işlenen cümlelerle maalesef ki hayatımızın bu noktasına kadar geldik. Evli olmamıza rağmen cinsel eksiklik, doğru bilinen yanlışlar, yeni öğrendiğimiz kelimeleri aldığımız her seansta şaşkınlıkla karşıladık. Terapi boyunca verilen sorumluluklarımızı yerine getirdik.Sorumluluklarımdan biri olan mastürbasyonu keyifle sonuçlandırdım.Bu sayede vajinamı, bedenimi tanıdım, inanılmaz sonuçlarını gördüm.Can Bey’e bu keşife yol gösterdiği için teşekkür ederim.

 • Merhaba
  Ben vajinismusum ilk başta niye böyle oldum herkes yaparken neden ben yapmıyorum bir sürü kötü düşünce sürekli ağlamalar kendimi eksik olarak görüyordum ta Can hocayla tanışana kadar bildiğim bir sürü şey göründüğü gibi değilmiş meğer doğru olanlar yanlışmış yanlış günah ayıp olan doğruymuş mastürbasyon gibi hayatım boyunca kendi bedenimin bir Parçasına bakmaya korkarken Can hoca bunu düzeltti sen eline yüzüne bakarken korkuyor musun hayır dedim e cinsel organına bakarken neden korkarsın o da seni bedenin Allah’ın yarattığı bir şey ilk bakmaya öğretti dokunmaya öğretti ama iş mastürbasyona gelince kafamdaki yıllardır sabit değişmek istemeyen düşünceler hayır mastürbasyon günah yapılmamalı Can hoca o düşünceyi değiştirmek için çok uğraştı ama ben kafamdaki neyse onu yaptım o yüzden tedavim uzun sürdü bir süre sonra mastürbasyon yapmaya başladım ama hocanın verdiği bir egzersiz olarak yapıyordum çünkü bilinçaltım hala günah diyordu meğer mastürbasyonun amacı vücudu rahatlatmak bendemi keşfetmekmiş ben bunu anlayınca dün ilk defa yapmam gerektiği gibi yaptım ve gerçekten öyle yapınca insan ne kadar gevşediğinj diğer egzersizler ne kadar kolay olduğunu fark ediyor. Söylemek istediğim şey Can hocaya giderken tam ona güvenin sizden istediği her şey harfiyen yaparsanız o süreyi ne kadar çabuk kolay bir şekilde anlatacağınızı kendiniz göreceksiniz. Bu rahatsızlığın ömrünüzü çalmasına izin vermeyin. Ertelemeyin. Tedaviye başladığınızda atmanız gereken adımları da ertelemeyin.Çabuk iyileşin. Mutluluğa kavuşun. Sağlıkla mutlu kalın.
  Sevgili Can Hocaya ve tatlı Gül ablaya sonsuz teşekkürler.

 • Merhaba arkadaşlar bende vajinismus hastası olan biriyim evlenelim 4 ay oldu ama biz bir türlü iliskiye giremiyoruk daha sonra can hocamızı bulduk o kadar hoş o kadar güler yüzlü karşıladılar ki bizi kapıdan girince bile rahatlamistim o gün omdecen olsa değil dokunmasını bana değmesini bile istemezdim eşimin o kadar aciycagindan emindim yani sonra egzersizler dersler başladı ben gittikçe aştım yersiz korkularımı ben şuan hala tedavi görüyorum ama artık dilatorlar tamam hersey tamam bi tek ilişki önerisi kaldı ve bugün bizim gene kontrol günümüz o kara heyecanlıyım ki anlatamam kabus bitmek üzere bitince buraya kocaman bi BAŞARDIM yazacak ve sunuda eklemek istiyorum biz kız çocukları o kadar yanlış yetiştiriliyoruz ki aslında mastürrubasyon o kadar önerisi bizim için günah yada ayıp yada ne biliyim işte zararlı diye büyütülüyoruz ama bizimde erkekler kadar cinsellige ihtiyacımız var o kara uzak ve soğuk buyutuluyoruz ki cinsellik açısından daha sonra böyle ve dahaa bir sürü sorun yaşıyoruz ama masturubasyon sadece erkekler için gerekli olmadığını öğrendim ve sizede tavsiyem bunlara dikkat edin ve çocuklarınızı bunun bilincinde yetiştirin ve bizlerde bunun bilincinde olalım ve eğer böyle sorunlarınız varsa kesinlikle can hocamıza başvurun

 • Can beyle ben de bu illet hastalık vesilesiyle tanıştım. Ve diyorum ki iyi ki gitmişim iyi ki tanımışım.Çünkü kendisi çok iyi bir doktor olmasının yanı sıra çok mütevazi ve babacan bir insan. Seans sonralarında dolu dolu bilgilerle her ayrılışımda kendimi daha güçlü hissediyorum.Can bey sayesinde kendi bedenimi keşfetmeyi öğrendim. Kendi bedenimle ilgili bu yaşıma kadar meğer ne çok şeyi yanlış biliyormuşum ne çok korkmuşum.Mastürbasyon neden ve nasıl yapılır kızlık zarının yapısını, cinsel organımın neresi nasıl bakmaya korkardım gibi bir çok şey
  Masturbasyon sadece erkeklere has bir cinsel doyummuş gibi gelirdi ve kendimi sanki kötü bişey yapıyormuşum gibi suçlu hissederdim.Can bey sayesinde bu duyguyu yaşamak biz kadınların da en doğal hakkı olduğuna inandım ve ilk denemem de müthiş bir duygu yaşadım sanki uçuyormuşum gibi rahatlamış mutlu bir beden inanın çok keyifli.
  Henüz vajinusmısu yenemedim ama bende her başaran kadın gibi ben de başaracağım. Gün geçtikçe daha da ilerliyorum. İlerleyen günlerde bende başardım diye yazımın devamını yazacağım.

 • Merhabalar…
  Sevgili Can hocamızın kliniğine vajinismus tedavisi için başvurduk. Her seans sonrası klinikten ayrılırken doğru olarak benimsediğim yanlış bilgilerim olduğunu fark ediyordum. Zihnim bu yanlışlardan arındıkça kendime ve tedavime olan inancım artıyordu. Bu yanlış bilgilerden biri de mastürbasyon konusuyla ilgiliydi. Seans başlarında mastürbasyon denilince çatılan kaşlarımı anımsıyorum. Mastürbasyonun kızlık zarına zarar vereceğini, özellikle kadınların yapmasının zararlı bir davranış olduğunu düşünüyordum. Can hocamız bizi bu konuda aydınlattı. Mastürbasyonun kızlık zarına zarar vermeyeceğini, bazı özel durumlarda ihtiyaç duyulacağını, sadece erkeklere özgü bir davranış olmadığını ifade etti.
  Zihnimde cinsel doyumu yaşamanın kadınlarında en doğal hakkı olduğuna yönelik farkındalık yarattı. Artık haklarımın farkındayım.
  Sevgili Can hocamızı ve Gül ablamızı tanımış olmanın mutluluğu içindeyiz. İyiki hayatımıza dokundunuz. Her şey için çok teşekkür ederiz.

 • Merhaba arkadaşlar evet ben de günümüzde maalesef ki bir çok kadının yaşadığı vajinismus hastasıydim çok şükür ki Can Hocam canım Gül ablacım sayesinde yendim ama Can Hocam sayesinde aslında bir sağlıkçı olmama rağmen kendimi hiç tanımadığımı anladım bırakın özel bölgeme dokunup mastürbasyon yapmayı bakamazdım bile oraya ama şimdi kendimle barıştım bedenimi tanıyorum ve mastürbasyonun sadece erkeğin ihtiyacının olmadığını bir kadının da yapması gerektiğini farkındayım ve bunu farkettikten sonra kendimi o kadar rahatlamış hissediyorum ki bu rahatsızlığı olan arkadaşlarıma söyleyeceğim şey lütfen ama lütfen tedaviyi ertelemeyin bir defa gelin Can beyin ve canım Gül ablamın yanına sonradan zaten siz gelmek isteyeceksiniz Canım Can Hocam ve Gül ablacım size çok teşekkür ederim

 • 3.5 yıldır evliyim.Esimle sevgi saygı çerçevesinde bir evlilik hayatımız var. Tek sıkıntımız vajinismustu. Hayatımızın her anını ister istemez öyle etkiliyordu ki bu sorun. Uykusuz geceler, ağlama nöbetleri hatta kendimi yeterli görmeyip boşanma isteğinin tarafımdan gelmesi. Ben o kadar canı tatlı biriyim ki anlatamam. Hastalığı araştırmaya bile korktum. Eşim en büyük destekcim internette Can Pahalı hocamıza denk geldi ve ( o günden sonra hayatımız değişti bakış açımız değişti. Ona minnettarız ) Randevu oluşturup kliniğe gittiğimizde asistan ablamızın guleryuzu ve pozitif karşılaşmasıyla başladı serüvenimiz. Kendimi hastalıklı, sağlıksız,yetersiz bir bedene sahip sanıyordum. Can bey beni muayene edipte ” Yılların doğum doktoruyum, sağlıklı bir bedene sahipsin artık geri kalan herşeyi kafada bitireceğiz” demesi beni bir sirkeledi ve o an öyle bir andı ki sanki bir melek kanatlarıyla dokundu ve sen basarabilirsin dedi bana. Doktor beyin sadece kadın doğum doktoru değil aynı zamanda yüksek lisansını klinik psikoloji alanında yapmış olması da işimizi bir o kadar kolaylaştırdı. Karşımızda bizi her anlamda tanımaya çalışan, önce bizi dinleyip daha sonra telkinlerde bulunan bir doktor vardı bundan sonrası artık bizim elimizdeydi. Bu süre zarfında onerdigi kitaplar ve bilimsel makalelerle hem ruhsal olarak hem de bedenen donanimlandik. Önce minik egzersizler verdi, daha sonra gitgide hızlandık. O ödevler agirlastikca ben altında eziliyor gibiydim. Fakat her egzersizden önce duş alıp gevseyince işim daha da kolaylaşıyordu. Birgün seansa girmeyi beklerken başka bir hastayla karşılaştım ve konuşmasından öyle etkilendim ki. O yaptıysa bende yapabilirim deyip hemen harekete geçtim. O gece herşey peş peşe oldu, çorap söküğü gibi geldi arkası. Kegel egzersizleri eşliğinde 1-2 derken 3 ve 4 nolu dilatorleri başardım. Artık hazırdım. Dünyayı kurtarmış gibi huzur içinde hissettim kendimi .Bana o duyguyu tarif et deseniz edemem çünkü çok değişik bir şey ,uç noktası oldu yani benim için. Tüm bunları yaparken Can hocamın bir örneklemesi yoluma ışık tuttu o da şuydu. “Duyu organlarımızı düşünelim;elimiz birşey tutarken ağrıyor mu ? Gözlerimiz görme işlevini yaparken ağrıyor mu ya da burnumuz koku alırken acıyor mu ? Hayır dedi. E cinsel birleşme için olan organ neden acısın demişti ve o kadar akla mantığa yatkın gelmişti ki bana. Çok şükür şu an yolumun sonuna geldim. Bu sıkıntımızı bir ay kadar kısa bir süre içerisinde çözdük. Bitmişti artık o kabuslar evli çocuklu çift görünce ağlamalar eksik hissetmeler hepsi geride kaldı. Bir özgüven depolaması yaşadım diyebilirim.Eğer siz de bu sorunu yaşıyorsanız, lütfen tedavi sürecinizi ertelemeyin.Giden hergun ömrümüzden gidiyor ve tedavisi olan bir hastalık yüzünden ne yazık ki boşanmalar bile oluyor. Gerçekten bu yaşadıklarımı bana başka biri anlatsa – yok canım sende çok abartiyorsun bu kadar kolay olamaz derdim fakat Can hocam ve değerli asistanı eşime ve bana sadece bu sorunun çözülmesi için değil aynı zamanda uzun ve mutlu bir evliliğin sırlarını, mutlu ve keyifli bir cinsel yaşamın hiçte zor olmadığını öğrettiler. Harika iki insan tanıdık. İyiki yolumuz kesişmiş bir yerlerde. Biz geç kaldık. Siz çabuk olun. Yarın bakarız ya demeyin anında harekete geçip randevu oluşturun. Sizi orda iki kişiden oluşan kocaman bir aile bekliyor olacak. Sağlıkla kalın…

 • Merhaba arkadaşlar ben 1.5 yıllık evliyim, konuya nereden ve nasıl başlayacağım bilemiyorum fakat size anlatmak istediğim şey gerçekleşen bir mucizenin nasıl meydana geldiğidir..! Eşimle ilk gece birleşme sağlayamadık daha sonra araştırmalarımız neticesinde eşimin vajinismus olduğunu tespit ettik. Dünyamız karanlık bir bulut tarafından çepeçevre sarılıverdi. Her ne kadar eşime destek olsam da onun mutsuzluğu ve psikolojik çöküşü her gün benden bir şeyler götürdü. Bu duruma bebek beklentisi olan çevreler de dahil olunca iyice içinden çıkılmayan bir hale girdik. Derken eşim İnternet üzerinden araştırma yaptığını söyledi ve sevgili doktorumuz Can PAHALI hocamızdan bahsetti. Tabi ilk iş hocamın sitesindeki yorumları okumak oldu. Önce inanamadım, eşime kararsız olduğumu ama yinede kendisini kıramayacağımı ifade ederek randevu almaya karar verdim. Bütün şüphelerim, sevgili Gül ablam bize kapıyı açınca yok olup gittiler. Bir insan bu kadar mı enerjik, güler yüzlü, bu kadar mı pozitif olur? Sonrasında da Gül ablam bizi sayın doktorumuz Can hocamıza götürdü. İşte tam burada bir mucizenin temelleri atılmış oldu. Kendisi o kadar bilgili ve o kadar etrafına pozitif enerjiler saçan bir insan ki eşimle o an inandık; Vajinismus tarih oldu bizim için. Çünkü arkadaşlar Can hocamın içtenliği ve Gül ablamın güler yüzü karşısında hiçbir sorun problem olarak kalamaz illa ki çözülür. Öyle de oldu… 8 seans sonrasında tüm korkularımız ve sorunlarımız yok olup gittiler.. Bir düşünün sizi kasıp kavuran sizi karamsarlığın çukuruna iten ve ayağa kalkmanızı engelleyen o sorun yok artık… Bunun adı arkadaşlar mucize ve bu mucizenin gerçekleşmesine vesile olan ise Sayın Doktor Can PAHALI ve güler yüzlü sekreteri Gül ablamdır…Bu iki güzel insan eşimle bana o kadar sıcak davrandılar ki bize güven aşılamakla kalmayıp bir abi bir abla oldular ve dahası mutlu bir evliliğin ve cinselliğin sevgi dolu bir yaşamın tarifini verdiler. Burada herkesin huzurunda Sayın Doktor Can PAHALI hocama ve sevgili Gül ablama sonsuz teşekkür ediyorum ve sizleri iyi ki tanımışım sizleri çok seviyorum… Bence hiç beklemeyin, bu iki güzide insanla tanışmak için. Güvenme noktasında asla kaygı taşımayın zaten tanışınca kendiniz emin olacaksınız. Hayatın güzelim yıllarını vajinismus korkusuyla yaşamak istemiyorsanız sizlere en açık adresi veriyorum: Sayın Doktor CAN PAHALI ve onun sekreteri güler yüzlü GÜL abla…

 • Herkese merhaba.öncelikle bizim bu konuma gelememizi sağlayan Can Pahalı hocamıza ve Gül ablaya çok teşekkür ederim.2.5 yıllık evliyiz evliligimizin ilk zamanları vajinismus oldugumu anlayamadım ancak araştırıp bilgi edinince kendi kendime bu sorunu yenebileceğimi düşündüm çabalıyordum ama olmuyordu hem ben hemde eşim bu duruma cok üzülüyorduk.Her zaman kendi kendime bu sorunu aşabileceğimi düşünuyordum esimden sürekli zaman istiyordum sonuç hep hüsran oluyordu.Eşim Can bey hakkındaki yorumları okurken inanamadım eşimin ısrarı ile aradım Gül abla ile konuşup randevu aldım.iyi ki de almışım birkac ay önce vajinismus ile ilgili yorumları okurken gercekten yenebileceğimi düşünemezdim.Şuan cok mutluyum 10 gün gibi kısa bir sürede eşimin ve Can hocamın sayesinde vajinismus yendim.Benimle aynı sorunu yasayan herkesin Can Pahalı hocamla görüşmesini tavsiye ederim.

 • Ben Emrah 2 ay önce başladığımız tedavi çok şükür an itibariyle gerçekleşti yeniden evlenmiş gibiyim bu sadece eşimin problemi olmadığını bu prooblemin üstesinden gelmeyi ve öğreten ve yeniden aşık eden Can hocam her zaman samimiyetini ve sadakatini korudu ve bizi bu günleri görmeyi vesile oldu bir çok il gezdim adana ankara istanbul ve 3-5 günlük tedavilere katıldım ancak sonuç alamamıştık Can hocam ve Gül anlama minnettarım çünkü evliliğimin devamının vesilesi oldular hiç düşünmeden tercih etmenizi ve bu konuda gerekirse numaramı alıp bana da ulaşabilirsiniz sadece CAN PAHALI hocamızın ışık olduğu yoldan yürüyün ben ve eşim 2 yılın sonunda an itibariyle tatlımızı yedik sizlerde bu sevince ermek için ertlemeyin Allah uzun omur nasip etsin hakkını ödeyemeyiz Can Hocam iyiki varsın iyiki varsın Gül abla sevgiler saygılar hürmetler…

 • mrblar,şu an 1.5 senelik evliyim.herkes gibi bizi de düğün telaşı sarıp gitmişti.düğünümüz olacakken 2 kere ertelemek zorunda kaldık.3.sefer de Yen’i bir tarih alıp evlendik bu süreçte stres yaşadık.o ilk geceyi Bnm cinsellikle ilgili bilgilerimin olmayışı yada yanlış bilgilere sahip olmam artı korkularım yüzünden yaşayamadık ve erteledik zamana bıraktık her denemeye kalktığımızda büyük hüsranlar yaşadık çünkü olmuyordu.Arkadaş ortamında o ilk geceyi sorduklarında çok üzülüyordum konuyu her defasında değiştirmek için elimden geleni yapıyordum..daha sonra internette geniş çaplı bir araştırma yaptım Bnm gibi aynı durumu yaşayanlar var mı ?neler yapabilirim ?diye iyice araştırırken vajinısmus olduğumu öğrendim..araştırmalarım sonucu Dr. CAN PAHALI’yı buldum uzmanlığı,aldığı eğitimleri görmek bende bir heyecan yarattı. Durumu eşime anlattım doktor bulduğumu söyledim hemen bir randevu ayarladık ve gittik ..ilk gittiğimizde telaşlı,heyecanlı,kaygılı bir şekilde gittik gül ablanın bizi gülerek karşılaması bizi rahatlattı.doktor beyin yanına geçtiğimizde heyecanımız doruklardaydı bizi uzmanlığı,Engin bilgileri ve sakin konuşmalarıyla,o kadar rahatlattı ki işte o gün bu hastalığı yeneceğime çok inandım .her seansa sabırsızlık,heyecanla gidiyor ve gülerek oradan ayrılıyorduk.Ne kadar yanlış bilgilere sahip olduğumuzu,korkulacak hiçbirşeyin olmadığını aldığımız eğitim terapi ile anladık. Can hocamız yolumuza ışık tuttu,her terapiden sonra aydınlanmış bir şekilde oradan çıkıyorduk bunlara ev ödevlerini de ekleyince sorunu aşmamız daha kolay oldu..40 gün sonra vajinısmusu atlattık..Anlatmakla bitmez eğer öyle bir hastalığınız varsa hiç düşünmeden Can pahalı hocamıza ulaşmanızı tavsiye ederiz.çünkü ne kadar anlatsam az olur ..bu süreçte yanımda olan canım aşkım eşime ,Gül ablaya ve değerli doktorumuz Can hocam size çook teşekkür ederim..Ve her gün bana söylettiğiniz sihirli cümlemizle noktayı koymak istiyorum BAŞARDIM,BAŞARDIM,BAŞARDIM :))

 • Merhaba .. 9 aylık evliyim ve Dr. Can Bey’den vajinismus tedavisi gördüm. kendimde sağlık personeli olarak görev yapmaktayım. Sağlık alanında bilgilerim olduğu halde üstesinden gelemediğim bir sürü şey vardı. Benim için OLDUKÇA ZOR olan bu konularda Dr. Can Bey in yardımlarıyla üstesinden geldim. Tedavim yaklaşık 2 ayda bitti.
  Hayatımın her alanında kendimle barışık yaşayamadım. Kendi vücuduma dahi bakamayacak seviyede idim. Bu hareketlerimin nedenini vajinismus olduğunu tahmin ediyordum ama konduramıyordum.
  Ağustos 2017 yılında evlendim. Eşimle 1 yıl nişan süresi boyunca fazla görüşemedik mesafeler vardı. Düğünden sonra ilişkiye giremedik ve benim korktuğum başıma gelmişti. Ama eşimle 4-5 ay boyunca bir gün olacak umuduyla meseleyi geçiştiriyorduk. Araştırdığım ve bildiğim kadarıyla tüm belirtileri gösteriyordum. Kasılmalar, duvar hissi , korku ve ilişki sırasında ittirme. Bu süreçte eşimle aramız bozulmaya ve tartışmalar olmaya başladı. Doğru olmayan bir şeyler vardı ama bu konuda yardım almaktan çekiniyor, utanıyor ve bu sorunun altında eziliyordum.Sağlık personeli olmamdan dolayı kınamalarından ve dalga geçmelerinden korkuyordum. Ve en büyük korkum kadın doğum muayenesiydi.
  Öncelikle eşimle kendimizi toparlayıp, tedaviye ikna olmamız 6. ayımıza kadar vardı. Önce bunun zamanla olacağını beklemekten vazgeçtik. Konusunda uzman birini araştırmaya başladık. İnternet araştırmalarında tedavi süreçlerine baktıkça korkmaya başladım. Bir arkadaş tavsiyesi ile Kadın doğum uzmanı ve aile terapisti olan Dr. Can Bey’e ulaştım. Hemen ardım randevu aldım Gül Ablamın tatlı sesi beni bir nebze rahatlatmıştı. Terapinin ilk günü korku ve telaşla gittim. Dr. Can Bey’in odasına ilk girdiğimde titriyordum ve eşim sessiz ve çok utangaçtı. Doktor bey bizi tatlı sohbeti ile rahatlattı.
  Daha sonra sorunlarımızdan bahsettik doktor bey VAJİNİSMUS olduğum tanısını koydu ve buna sebep olan şeylerden bahsetti.
  Buna sebep tüm yaşamımda olanlarla alakası olduğunu öğrendim. Bir toplumun kültürü, ailesi ve çevresi etkiliyormuş. Ailemizin koruyucu yaklaşımları, çocuklukta oluşan travmalar, istismarlar ve cinsel eğitim eksiklikleri vajinismusa alt yapı oluşturuyormuş. “Kendini erkeklerden koru, erkekler yalancıdır, erkeklerle kesinlikle temas kurma” gibi ailenin koruyucu cümleleri beynimize kodlanıyor ve daha sonrasında eşine karşı bile kendimizi koruyucu davranışlar sergiliyormuş. Toplumun hem erkeğe hem de kadın üzerindeki yüksek beklentileri; baskıyı artıyor ve olumsuz sonuçlar çıkabiliyormuş. Çok şükür ki Dr. Can Bey ile karşılaşmak nasip oldu. Bana kattığı bilgiler ve düşüncelerimi değiştirdiği için sonsuz teşekkürler. 🙂
  Sürekli “size yapılan bir haksızlık, sizin hiç bir suçunuz yok ” diyerek moral seviyemi yüksek tuttu. Başarısını da hep bize “ben bir şey yapmıyorum, inanın bana sizin aşkınız o kadar güçlü ki bunu siz başardınız ” diyerek mütevazi bir şekilde davrandı. hocam o kadar emeğiniz var ki lütfen mütevazi olmayın :).
  Mesleğimden ötürü hastaya yaklaşımı ve tedavi sürecine daha çok dikkat ettim. . Dr. Can Bey her hastasına çok ilgili; tedavi sürecinde titiz , disiplinli ve güven vericiydi. Vajinismus tedavisi alan bir hastanın istediği her şey fazlasıyla vardı.
  Dr. Can Bey’in tüm kadınlara karşı duyduğu saygı beni çok duygulandırmıştı.İtiraf etmeliyim ki eşimin her zaman yanımda olması konusunda ısrarcı davrandım çünkü bu bilgilerden ve davranışlardan faydalanmasını çok istedim.Çünkü ; en yakınımızda olan aile ve arkadaşlarımızdan bu kadar tecrübe edinemeyecek olmamızdı.
  Tedavi sürecinde konunun hassasiyeti hep dikkate alınıyordu ve doktor bey muayene de iznimizi almadan hiç bir şekilde müdahale etmiyordu.Tedavi egzersizler ve ödevlerle devam etti. Vücudumu daha iyi tanımaya ve kontrol etmeye başladım. Her şey o kadar hızlı ilerliyordu ki kendim bile şaşırıyordum. Benim için imkansız olan bir konu da hızlı ilerlemek .. anlatılamaz bir duygu. Sevinçten evde ağlıyordum sürekli . Çalışkan bir öğrenci olduğu taktirde tedavi süresi 1 haftaya kadar indiren insanlar gördüm.
  İlk kez muayene için masaya çıktığımda göz yaşlarımı tutamamıştım. Ama kesinlikle güçlü olmaya ve bu sorunun önünde dimdik durmaya çalıştım. Zaten benim iznim olmadan kesinlikle dokunma olmuyordu ve rahatsız olduğum an muayene bitiyordu. Hazır olduğum zaman (Gül Ablanın yardımlarıyla) kontrollerim oluyordu.Zamanla doktoruma karşı güvenim arttı ve muayenelerde rahatladım.
  Sadece biz vajinismus ile başa çıkmayı öğrenmedik bu yolculukta.
  -Eşlerin birbirine olan hal, hareket ve davranışlarda nasıl olması gerektiğini ve mutluluğu nasıl yakalayacağımızı öğrendik.
  -Birbirimizi dinlemeyi, kaliteli zaman geçirmeyi ve talep-isteklerimiz olduğunda nasıl davranmamız gerektiğini Dr. Can Bey tavsiyeleri sayesinde doğru bir şekilde öğrendik. Ve beynimdeki yanlış kayıtların yerine yeni ve doğru bilgiler almaya başladı.
  Eşimle problemler yaşadığımda ve sorunlarımız olduğunda moralimizi düzeltecek iki güzel insan vardı. İlk Gül Abla moral vermeye başlayıp , doktor beyle tamamlanıyordu ve doktor bey in yanından hep gülümseyerek çıkıyorduk. Bu iki güzel insan kalbimize sevgi, dudaklarımıza gülücük tohumları ekti.
  Biz derslerimizi dinleyip ödevlerimizi yaptık doktor beyde yıllarca biriktirdiği tecrübesini konuşturdu. Bu süreçte eşim hep yanımda oldu ve sabırla bekledi. Terapiler tam bir ekip çalışmasıyla devam etti. Yaklaşık 2 ay sürdü. Dr. Can Bey son terapide bizi karşına alıp “VAJİNİSMUS ARTIK TARİHE KARIŞTI TEBRİK EDERİM SİZLERİ ” dediği an gözyaşlarıma hakim olamadım. Hocam şimdi tekrardan bağırarak “BAŞARDIM BAŞARDIM BAŞARDIM” demek istiyorum , her şey sizin sayenizde çok teşekkür ederim.
  Çok şükür evliliğimizin ilk yıllarında doktor beyle karşılaşmak nasip oldu. Yıllardır bu dertle uğraşan bir çok insana şahit oldum 1-2 ay içinde tedavi olup vajinismusu yeniyorlardı. Umutlarını kaybeden bir sürü insan kısa bir sürede tedavi olup gidiyordu. Onlar bana umut oldu bende inşallah başkalarına umut olurum . Hiç bir zaman umutsuzluğa düşmeyin çünkü vajinismus tedavisinde daha hiç fire vermemiş bir ekiple karşılaşacaksınız. Bu ekibin sizden istediği tek şey vajinismus tedavisini kabul ederek çaba ve gayret göstererek Dr. Can Bey in desteğini almak. işte her şey bu kadar..:)
  Artık cinsel eğitiminin kesinlikle zorunlu olması görüşündeyim. O kadar önemli ki … Artık çevremdeki evli-bekar herkese gerektiğinde öğrendiklerimi aktarıyorum. Tedavim hakkında bahsedip (önceden konusunu dahi açamıyordum) evlilikten önce kesinlikle cinsel eğitim almaları konusunda destekliyorum. Öğrenmeye ve öğretmeye artık çok açığım.
  Dr. Can Bey ve Gül Hanım
  Kucak dolusu TEŞEKKÜRLER… Ne söylesem az kalıyor sizin adınıza. İsimlerinizi yazarken bile gözlerim doluyor ve size kocaman sarılmak istiyorum.Tekrardan söylüyorum hocam “İYİ Kİ VAJİNİSMUS OLMUŞUM :)” bu sayede sizleri tanıyıp ileriye dönük yaşamımda mutlu bir evliliğin sırlarını verdiniz. Beni kendimle barıştırdınız , kendimi sevmeme ve yuvamı kurtarmama yardımcı oldunuz. Dr. Can Bey siz benim iş hayatımda ve yaşamımda örnek aldığım birisiniz.
  İnanın yazdıklarım bu iki mükemmel insanın hakkını karşılamaz ama elimden geldiği kadarıyla anlatmaya çalıştım. İnşallah bunları okuyan insanlar hiç vakit kaybetmeden Dr. Can Bey e ulaşır ve mutluluklarını ondan çalan vajinismustan kurtulurlar.
  BİR KAHVENİN 40 YIL HATRI OLURMUŞ 🙂 KIRK YIL IMIZ VAR DAHA 🙂
  DR CAN PAHALI’YA SONSUZ TEŞEKKÜRLERİMİ SUNUYORUM VE GÜL ABLAYA KALP KALP KALP GÖNDERİYORUM 🙂 🙂 🙂

 • Bazı sorunların nasıl ve ne zaman başlayacağı belli olmuyor maalesef. Biz de hiç böyle bir sorunumuzun olacağını düşünmemiştik. İlk başlarda gayet normal zamanla baş edebileceğimizi düşündük fakat zamanla umutlarımız tükendi. olumlu olsak da hep bir şeyler eksik gibiydi çok şüdür yanlış yerlere yönelmedik sadece zamana bırakmıştık. Bir müddet sonra artık bunun üstesinden gelememiz gerektiğini anladık ve internetten okumadığımız site kalmamıştı. Eşim internetten Dr Can beyi bulmuş ve bana anlattı. tabi bir erkek olarak ilk başt eşime belli etmesem de pek umudum yoktu.Uzun bir düşünme aşamasından sonra, muayene olmaya karar verdik.Eşime hep destek oldum.Dr Can beye teredütlerle gittik fakat çıkışta eşimle ben o kadar mutlu çıktık ki. ne kadar doğru biryere geldiğimizi farkettik. Tabi eşim hep yapacağına inandı. Dr Can beyin ve Gül ablanında desteğiyle hiçbir zaman umdunu kesmedi. her muayene çıkışı yüzlerimizde gülücükler uçuşuyordu ve 22 martta başladığımız tedavi 23 nisanda bitti. Her şey sizin elinizde başarılmayacak hiçbir şey yok her zaman eşinizin yanında olup ona bunu hissettirirseniz daha çabuk çözüme ulaşabileceğinizi unutmayın.