Cinsellik Genel

Mutlu ve Keyifli Bir Cinsel Yaşamın İpuçları

Sektörel dergisinde yayınlanan makale      

Cinsellik insan yaşamının en temel ve en önemli alanlarından biridir. Öyle ki bu alan insan doğasının en keyifli ve en eğlenceli alanını oluşturur. Cinselliği yok saymak psikolojik ya da bedensel sorunların ortaya çıkmasına yol açar. Cinsel Sağlık, Dünya Sağlık Örgütü tarafından şöyle tanımlanmaktadır;

‘’ Cinsellik, fiziksel, duygusal, entelektüel ve sosyal yönlerin kişiliği, iletişimi ve aşkı zenginleştirici etkilerinin toplamından oluşur. Bütün bireylerin cinsel bilgilere ulaşma ve cinsel ilişkiyi üremenin yanı sıra zevk almak amacıyla yaşama hakkı vardır. Cinsel bir varlık olarak insanın sadece bedensel değil; duygusal, düşünsel ve toplumsal bütünlüğünü sağlayan,, kişilik gelişimi, iletişim ve sevginin paylaşımını olumlu yönde zenginleştiren ve arttıran sağlıklı halidir’’

Mutlu, keyifli ve sağlıklı bir cinsellik doğuştan gelen değil öğrenilen bir şeydir. Cinsel yaşama ilişkin bilgiler çoğu zaman abartılı, yanlış veya eksiktir. Örneğin ilk gece kızlık zarının kanayacağı, yırtılacağı veya patlayacağı düşüncesi gerçekleri yansıtmaktan uzaktır. Doğuştan kızlık zarı anomalisi yoksa korkulardan ve kaygılardan uzak, ruhun ve bedenin okşandığı, sevginin, dokunma, öpüşme ve zevk almanın gerçekleştiği sevişmenin ardından girilen cinsel ilişkide ne ilk gecede ne de sonraki gecelerde KIZLIK ZARI YIRTILMAZ, KANAMAZ ve PATLAMAZ yalnızca ESNER, ağrı ve acı da yoktur.

CMutlu ve Keyifli Bir Cinsel Yaşamın İpuçlarıinsel yaşamın sağlıklı olarak geliştirilebilmesinde partnerlerin sevgi, saygı, içtenlik, dürüstlük, yakınlık ve güç paylaşımı konularında birbirlerine bağlanmaları ve cinsel konuları açık ve rahat bir şekilde konuşabilmeleri önemlidir.

Seks için plan ve program yapın. Yalnızca gecenin geç saatlerinde insanın enerjisinin tükenip yorgun düştüğü, uyku saatlerinin geldiği anlarla cinselliği sınırlandırmak kaçınılmaz olarak monotonluğu getirir. Sadece spontan olarak değil planlayarak, enerjik olarak, evinizin farklı yerlerinde, farklı mekanlarda, bazen de olanaklı ise bir otel odasında partnerinizle cinsel yaşamınıza renk katın.

Egzersizler ve spor kardiyovasküler sistemi uyararak kan dolaşımını arttırır, stresi azaltır, özgüveni yukarı taşır. Bunlar da başta endorfin olmak üzere mutluluk hormonlarını arttırarak keyifli bir cinsel yaşamı desteklerler.

Kimilerinin yaşamında gerginlik, telaş ve stres süreklilik gösterir, böyle bir durumda seksi düşünmek neredeyse olanaksızdır. Uygun bir ortamda ve gevşemiş bir halde dinlendiren, hoş bir müzik eşliğinde geçmişteki güzel ve keyifli anları hayal etmek cinsel isteği ve arzuyu canlandırır.

Bedeninizi sevin, çıplaklığınızla barışık olun. Dünyada herkes tek ve özeldir. İdeal denen şey ütopyadır, her şey görecelidir.

Dokunmak, dokunmak, dokunmak yalnızca seks yaparken değil, günlük yaşamın diğer anlarında da dokunmak, sevgi ve beğeni sözcüklerini ifade etmek ilişkiyi ve cinsel yaşamı güzelleştirir.

Partnerinizden beklemeyin, kadın ya da erkek ilk hareket sizden gelsin. Haz aldığınızda, hoşunuza gittiğinde geri bildirimlerde bulunun.

Duygulu sekse iyi gelebilecek unsurlardan bazıları; düşüncelerin sekse odaklanması, güzel yemekleri ve içecekleri paylaşmak, karşılıklı erotik masaj yapmak, seksi ve özel kıyafetler giymek ve seks oyunları oynamaktır.

Cinsel yaşamda her iki partnerin de uzlaşı içinde olmaları koşulu ile cinsel fantezilerin ve karşılıklı cinsel içerikli isteklerin önemli bir yeri vardır.

Partnere güzel ve hoş sürprizler yapmak değerli olma duygusunu, ilişkiyi ve cinsel yaşamı destekler.

Cinsel sağlığın vazgeçilmez unsurlarından biri, hatta en önemlisi cinsel yakınlıkların  partnerler için özgür seçimlere dayalı olmasıdır.

 

 

Doktor hakkında

Op. Dr. Can Pahalı

Op. Dr. Can Pahalı

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Klinik Psikoloji alanında yüksek lisans yaptı. Cinsel Terapi Enstitüsü’nde (CİSED) cinsel terapi eğitimini tamamladı. Hipnoterapi eğitimi aldı. İskenderun’daki muayenehanesinde jinekolojik hastalıklarlarla birlikte başta vajinismus olmak üzere cinsel sorunlarla ilgili hastaları da tedavi etmektedir.

5 yorum

  • Evliliğimizin 7. ayındaydık.Zamana bıraktığımız,eninde sonunda olacak,bugün değilse yarın diye ertelediğimiz bir problemimiz vardı.Gördükki zamana bırakmak çözüm değil,Vajinusmus kendiliğinden ortadan kalkacak bir rahatsızlık değil… Eşimin işi dolayısıyla İskenderun dışında bir doğu ilindeyiz ve burada bir cinsel terapi uzmanı bulunmuyor.15 günlük bir tatilimiz vardı memlekette geçireceğimiz ve bu problemi İskenderunda çözmeye kararlıydık.Can Bey’i bizim gibi vajinusmus hastalarının tedavi sonrası paylaştıkları yorumları okuyarak keşfettik.Can Pahalı şu an hayatımızdaki en büyük “iyikimiz”.İyiki sizi tanımışız,iyiki size inanmışız,iyiki,iyiki,iyiki…En büyük tereddütümüz şehir dışındaki olmamız ve sadece 15 gün için iskenderunda bulunmanızdı.”Bizim 15 günümüz var,15 günde halledebilir miyiz”dediğimizde;bizi kararlı olduktan,emek verdikten sonra halledebileceğimize o kadar inandırdıki,sağladığı güven,gösterdiği anlayış,samimiyet sayesinde sadece 9 GÜN SONRA Vajinusmusu yendik !!! Can Hocam size çok minnettarız,mükemmel bir insan,mükemmel bir doktorsunuz.Vajinusmusu yenebilir miyiz sorusuna verilebilecek en güzel yanıt”Can Pahalıya giderseniz evet”. Ve Gül Abla,sen dünyaya pozitif enerji yaymaya gelmişsin adeta…Desteğin,Güler yüzün,sağladığın motivasyon için çok teşekkürler :). Sizi çoook seviyoruz 😍

  • Bu yazımı okuyan herkese merhaba…Eşimle 5 yıllık flört 1 yıllık nişanlılık sonrası evlendik. Her şey evlenene kadar çok güzeldi. Flört, nişanlılık ve düğün… Ne olduysa o ilk geceden sonra oldu, birbirimizi sevmemize o kadar istekli olmamıza rağmen olmadı yapamadık gerçek anlamda birleşme sağlayamadık. Dışardan gelen baskılarla sanki yapmışız gibi davrandık nasıl olsa üç gün sonra olur beş gün sonra olur bir ay sonra olur derken iki buçuk yıl bekledik. Çok araştırdık çok çare aradık kendimizce ama bütün sorunlar vajinusmusa bütün çarelerde profösyonel yardıma yönlendirdi bizi ama biz yine de inatlaştık çözebileceğimizi düşündük (ki siz sakın böyle uzatmayın). Halbuki her denememizde kasılmam, korkmam birlikteliğimizi engellemem bir an bile değişmedi hatta artarak devam etti. Ve en sonunda bu sorunumuzu çözmeye karar verdik ve internette araştırma yaparken doktorumuz (ki şükürler olsun diyerek söylüyorum) CAN PAHALI ile karşılaştık. İnternete güvenebilir miyiz derken telefona sarılıp hiçbir şey kaybetmeyeceğimizi düşünüp irtibata geçtim. Bizimle iletişim kuran o güvenilir ses GÜL ABLA bize bir umut verdi kafamızdaki her şeyi ona sorarak kafamızdaki soru işaretlerini sildik (iyi ki aramışız) ve yola koyulduk. Doktorumuz CAN PAHALI ile yüz yüze görüştüğümüz o ilk anda her şeyi yenebileceğimiz gücünü kazandık. Doktorumuzdan çok şey öğrendik ki vajinusmus bizim için en kolayı oldu. Doktorumuz sayesinde kendimi tanıdım cinselliği öğrendim mutlu olmanın yollarını öğrendim ve de tek vajinusmus olanın ben olmadığımı gördüm. Doktorumuzun ödevlerini harfiyen yerine getirdik istedik güvendik sadece vajinusmus adına değil mutlu bir cinsel yaşam adına… ve sonunda 2 ay sonra mutlu sona ulaştık… Her şey çok güzel gitti, bu süreç bizim için muhteşemdi ve en sonunda doktorumuzun sloganıyla bitirdik ‘BAŞARDIM BAŞARDIM BAŞAŞARDIM’ … Sakın hayatınızı ertelemeyin ben yapabilme umuduyla erteledim ama keşke ertelemeseydim diyorum… bu bir hastalık değil unutmayın çoğu kadının karşılaştığı bir durum ve geçici sadece profösyonel bir yardım şart ve kesinlikle önereceğim muhteşem doktorum CAN PAHALI ve asistanı GÜL ABLA teşekkürler…

  • Herkese merhaba. Eşimle evliliğimizin ilk 3 ayı her denememiz başarısızlıkla sonuçlanıyor onu itiyor reddediyordum. İlk gece korkusuyla başlayan ve devam eden bir durumdu. Bugün olmadı yarın, ötesi gün derken hep erteledik kendi içimizde bocaladık . Lakin zamanla geçecek bir durum değil vajinismus 😔Bilinç altımıza da buna izin vermiyor ne yazık ki. Sadece boşa geçen bir zaman dilimiydi. Yaptığımız araştırmalardan sonra bütün oklar bizi Can hocamıza yönlendiriyordu. Gerek bilgisi gerek mütevaziliği ilgi alakası ve hassasiyeti ile size ilk seansta son derece güven veriyor . Ve tabiki daha randevu almak için aradığım da telefonda duyduğumuz o ses Gül ablam sanki dünyaya enerji dağıtmak için gelmiş. Bize hep inandılar bu inanç bizi daha azimli kıldı . Can hocamız ilk seansta bütün tabularımı yıktı. Bizim gözümüzde dağ görünen bu sorunun aslında çok kolay aşılabileceğinin yolunu anlattı birlikte bir yola çıktık. Her terapide kendimi yeniden doğmuş gibi hissediyordum. Ödevlerimizi sıkı sıkı yapmaya özen gösterdik . Can hocam bize hep çok güvendi bizde ona tabiki.. Verilen kitapları makaleleri okuyor eşimle birlikte bu bilgileri paylaşıyorduk. Her geçen gün bilinç altım yeniden şekilleniyordu. Asla yapamam bu benim için çok zor dediğim her düşüncem yıkıldı çünkü artk yapıyordum. Tedavimiz çok kısa bir sürede cevap veriyordu asla aşamam yapamam dediğim fobilerim, tabularım yıkıldı çünkü hayatımıza Can Hocam dokunmuştu. Ve tabiki bu yolda benim yanımda olan en kıymetlim sevgili eşim o en büyük destekçim diğer yarım birlikte aştık biz bu yolları.. Şu an bu yorumu okuyorsanız sizde böyle bir durum ile karşı karşıyasınız demektir çünkü beni de Can hocama bu platform götürmüştü ve hayatımda ki en büyük iyikilerimden biri oldu. Hiç beklemeyin zaman sizden gitmesin her an çok kıymetli ilk seansta ne anlatmak istediğimi sizde anlayacaksınız zaten. Eşinizle el ele verin ve gidin sizde iyi ki iyi ki diyeceksiniz. Biz sizden razıyız hocam bilginize emeğinize sağlık. Can hocam ve dünya tatlısı Gül ablam Hayatımıza dokunduğunuz için teşekkür ederiz. İyi ki iyi ki varsınız. Biz Başardık Başardık Başardık 🤗👍

  • Herkese kucak dolusu sevgiler. Can hocam ve Gül ablamla tanışmadan önce buradaki yorumları okuduğumda o kadar çok etkilendim ki sizlere de bir faydası olacağından kendi hayatımın özetle anlatmak istedim. 10 senelik bir ilişkinin ardından sevdiğim adam ile bir yuva kurduk. 1 aylık evliliğim boyunca cinsel anlamda kendimi çok eksik gördüm ve eşime karşı yetemediğimi düşündüm her gün internetten araştırma yaptım ama ne yazık ki sonuç alamadım ta ki Can Hocamı bulana kadar bana umut oldu ve içimdeki kara bulutları ilk tanıştığım anda yok etti. Harika bir enerjisi olan Gül ablayı da asla es geçemem. İkisi de cinsel anlamda kendime olan özgüvenimi yerine getirdi. Can hocamın makaleleri,verdiği psikolojik destek ve en önemlisi güleryüzü sayesinde tüm korkumu yendim. Dahası bu konularda bilinçlendim. Ve nihayet bende BAŞARDIM! Bilinçaltımda yer eden tüm o sinsi tabularımdan kurtuldum. Bana her terapide inandığını gösterdiği ve Gül ablamla beraber her zaman destek oldukları için ikisine de minnettarım !

  • Söze nereden başlayacağımı bilemiyorum. İyi ki Can Hocayı ve Gül Ablayı tanımışım. Bu güne kadar boşuna beklemişim, keşke daha önceden tanısaydım. Bilmediğim bir çok şeyi öğrendim sayelerinde. Öncelikle kendime olan güvenim arttı ve kendimi daha iyi hissetmeye başladım. Böyle bir sorunun tedavisinin olacağını düşünmezdim. Ama denemekte yarar vardır dedim ve gittim. İyiki gitmişim şu an çok mutluyum. Hayatım onun sayesinde değişti. Artık eşimle aramızda hiçbir sorun kalmadı. Sizin de böyle bir rahatsızlığınız varsa kesinlikle geç kalmayın hemen gidin. Sadece vajinusmusa dair değil her şeye dair birçok bilgi öğrendim. Ben yaptıysam sizde yaparsınız. Ve şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki, kafamızda kurduğumuz kadar zor hiçbir şey yokmuş. Can hocama samimi ve içten yaklaşımıyla Gül ablama ise her zaman bana destek verdiği için çooook teşekkür ediyorum.

Bir yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.